Domů Polská města Zielona Gora

Zielona Gora

Zielona Gora, v češtině Zelená Hora, je město, které najdeme v západním Polsku. Město leží na historickém území Dolního Slezska.

Zielona Gora

Z historie

Na místě, kde dnes stojí Zielona Gora, byla dříve hlavně vinná réva. Po období klidu se stará vinařská tradice města aktuálně obnovuje. Město vzniklo ve 14. století, ale jeho okolí bylo pokryto vinnou révou již dávno předtím. A to navzdory mnoha překážkám, které zahrnovaly okusy, epidemie a několik mocenských změn.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí je srdcem Starého Města a najdeme zde velmi staré a zajímavé místo. Jde o gotický kostel sv. Hedviky. Tato budova pochází z přelomu 14. – 15. století a dominuje zde neogotický sloh. Nachází se zde unikátní varhany, které stojí za zhlédnutí.

Planetárium Venus

V planetáriu najdeme Keplerovo vědecké centrum. Moderní digitální planetárium se nachází ve staré budově kina Venus, odkud pochází jeho název. Komplex umožňuje návštěvníkům dozvědět se více o hvězdách, planetách a galaxiích pomocí projekcí na obrovskou kupoli. Návštěvníci zde najdou také Světelnou jeskyni a astronomickou expozici Sluneční soustavy.

Pěší zóna přes město Zielona Gora

Staré Město spolu s pěší zónou tvoří jednu z nejdelších pěších tras v Polsku. Tato pěší zóna je známá svými barevnými činžáky, kostely, okouzlujícími uličkami a dobře udržovanými náměstími. Najdete zde například kulturní instituce, kavárny, restaurace nebo Bakchusův pomník na křižovatce ulic Kupiecka a Żeromskiego.

Vévodský park

V neděli odpoledne se do parku sjíždějí rodiny s dětmi, cyklisté, běžci a milovníci nordic walkingu. Aleje zrekonstruované podle historických plánů vykreslují půvabný ráz parku z let jeho největší slávy.

Restaurace Palm House a vinařství

Palmový dům byl postaven na základě vinařského domu Augusta Gremplera z roku 1818. Uvnitř budovy můžete vidět jednu z největších palem v Polsku, ochutnat lahodné dezerty v kavárně a obdivovat panorama města z horní vyhlídkové plošiny. Ve vinařství, které obklopuje Palm House, můžete vidět ukázkovou vinici. Tím, že se vinice nachází v samém srdci města, je unikátní i ve světovém měřítku.

Botanická zahrada s mini ZOO

Rostliny v zahradě jsou rozděleny do pěti tematických oblastí. Je zde také minizoo, kde na vás čeká mnoho atrakcí. Uvidíte například živou surikatu nebo pestrobarevného páva.

Stezka malých Bakchusů

Trasu tvoří figurky malých Bacchusů související s vinařskými tradicemi. Bakchus je bůh vína a symbol města. Jsou schovaní v zákoutích města a čekají na ty, kteří hledají dobrodružství. Procházka při hledání figurek poskytuje příjemnou příležitost k prozkoumání města.

Regionální muzeum

Muzeum regionu Lubuskie je jedním z nejstarších muzeí v provincii a pochází z německého muzea zvaného Heimatmuseum, založeného v roce 1922. Sbírky muzea čítají více než 17 000 muzejních předmětů a jsou vystaveny v odděleních, jako je starodávné umění, moderního umění, historie a vinařství. Kromě četných dočasných expozic jsou v muzeu umístěny i stálé expozice, mimo jiné Muzeum vína, které představuje historii vinařství v regionu, také Muzeum mučících nástrojů. V oddělení Muzeum Zelené Hory se můžete seznámit s historií města.

Muzeum mučících nástrojů

Jde o největší výstavu v Polsku představující aplikaci trestního práva, systému výkonu trestu a způsoby mučení ve středověku a novověku. Výstava, která probíhá v temných muzejních sklepích, představuje zajímavou sbírku předmětů a replik nástrojů používaných při čarodějnických procesech a popravách odsouzených. Dojem hrůzy umocňují zvukové efekty doprovázející návštěvníky. Sténání odsouzených, čtení rozsudků, cinkání řetězů a pláč žen. To vše uslyšíte při návštěvě tohoto muzea. Muzeum mučících nástrojů je spojeno i s tragickým obdobím v dějinách města, kdy bylo v polovině 17. století upáleno několik desítek žen obviněných z čarodějnictví.

Národopisné muzeum

V tomto skanzenu o rozloze 13 hektarů můžete obdivovat 80 historických objektů lidové kultury s vybavením z Dolní Lužice, západního Velkopolska a Dolního Slezska a také vinařskou věž z 18. století. Kromě toho se zde koná mnoho zajímavých akcí pod širým nebem. Například Svátek medu.

Rekreační centrum

K dispozici je zde sportovní hala s kapacitou 5000 míst. Koná se tady mnoho světových sportovních a kulturních akcí. Kromě toho zde najdete mimořádně zajímavý komplex s bazény a s tobogány. Součástí je také zóna se saunami, kde je téměř 500 metrů čtverečních moderního a zároveň klimaticky upraveného prostoru, který napomáhá relaxaci a regeneraci. Čtyři sauny – finská, bylinková, biosauna a parní lázeň, stejně jako velký ochlazovací bazén, sprchy, šlapací koupele, ledová jeskyně a velká relaxační místnost s místy k sezení a ležení, poskytují pohodlné podmínky pro saunování a relaxaci.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno