Zámek Moszna

Hrad jako z pohádky s devetadevadesáti věžemi a 365 pokoji, takový zámek Moszna na cestě spojující Prudnik s Krapkowicemi. Historický hrad a rezidence se nachází v malé obci Moszna necelých 25 kilometrů od česko-polských hranic. Zámek je jedním z nejznámějších památek v Hornoslezské regionu a je často zastoupen v seznamu nejkrásnějších hradů na světě. Zámek Moszna je možno navštívit i při jednodenním výletě do Polska. Anebo se může stát jedním z cílů při dovolené v jižním Polsku.

Pohádkový hrad Moszna

Hrad jako z knižní pohádkové ilustrace lze zhlédnout v obci Moszna. Z hraničního přechodu Bartultovice / Trzebina to tak akorát 25 kilometrů autem, na kole po cyklostezkách jen o kilometr víc.

O hradu krátce

Centrální část hradu je starý barokní palác, který byl částečně zničen požárem v noci 2. dubna 1896 a ve stejném roce byl rekonstruován Franzem Hubertem von Tiele-Wincklerem. V letech 1912-1914 bylo západní křídlo postaveno v novorenesančním stylu. Architektonická podoba hradu obsahuje širokou škálu stylů, a proto jej lze obecně definovat jako eklektický. Výška budovy, stejně jako její četné věže a věže, působí dojmem vertikalismu. Celý hrad má přesně devadesát devět věží. Uvnitř obsahuje 365 pokojů o celkové výměře 7 000 metrů čtverečních,“ píše se v polské verzi Wikipedie.

 • Po druhé světové válce neměl hrad stálého majitele a byl sídlem různých institucí až do roku 1972, kdy se stal zotavovnou.
 • Později se stal Veřejným zdravotnickým centrem pro terapii neuróz.
 • V současné době ji mohou navštěvovat turisté.
 • Součástí zámku je kaple, která slouží jako koncertní síň. Od roku 1998 je na zámku umístěna galerie.

Zámecký park

K hradu patří také komplex parku, který nemá přesné hranice a sahá do blízkých polí, luk a lesů. V něm jsou vysázeny aleje dubů, lip a kaštanů. Cesty jsou lemovány různobarevnými rododedrony. V parku se nachází rybník s ostrůvkem dostupným přes mostek v čínském stylu.

Kulturní využití zámku

Kromě tradičního turistického zájmu má zámek mnoho dalších využití. Jeho vedení se prý řídí heslem „Musica, Ars et Natura etiam Medicina est“ (Hudba, umění a příroda jsou dobrou medicínou). Je využíván jako:

 • Centrum pro léčbu neuróz, instituce lékařské pomoci, která se zabývá terapií a preventivnímu ošetření nervových a psychosomatických nemocí.
 • Dále jsou zde stáje, které se soustřeďují na chov polokrevníků.
 • Kromě toho má v Moszné sídlo chovná stanice Polského mysliveckého svazu, která se zabývá chovem bažantů a pořádáním honů.
 • V místní galerii často probíhají výstavy obrazů, fotografií.
 • V kapli, kde je perfektní akustika probíhají koncerty souborů i sólistů.
 • V květnu se zde konají Slavnosti kvetoucích azalek.
 • Často se zde uvádějí opery, konají se setkání a vědecká symposia. Z tohoto důvodu je Moszna často navštěvována známými herci, politiky, žurnalisty apod.

Bližší informace, otevírací doba a ceny vstupného, jakož i jiné užitečné informace, lze vyhledat na oficiálních stránkách zámku: mosznazamek.pl/zwiedzanie/cennik-zwiedzania/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno