Zabrze

Město Zabrze najdeme v jižním Polsku. Vznik města souvisí s nálezem černého uhlí na jeho území, což se stalo v 18. století.

Zabrze

Důl Guido

Důl Guido v Zabrze byl založen v 50. letech 19. století. Jméno dostal po svém majiteli, průmyslovém magnátovi Guido Henckelovi von Donnersmarckovi. V 80. letech 20. století byly vykopány dvě šachty: Guido a Railway. Poté byl důl Guido prodán pruskému státu. Těžba byla ukončena v roce 1928. Nějakou dobu fungoval jako černouhelný experimentální důl. V letech 1982-96 byly některé vykopávky zpřístupněny návštěvníkům. Neuvážená rozhodnutí v sousedních dolech vedla k problémům s větráním a uzavřením turistické trasy. Díky úřadům města Zabrze byl v roce 2007 důl Guido znovu otevřen pro turisty. Pozemní část dolu tvoří budova železnice a ocelová věž s těžním zařízením od firmy AEG z roku 1927. Můžete jít do podzemí a sestoupit až do 355 m.

Kostel sv. Josefa

Je nejvýraznějším dílem modernistické sakrální architektury v Zabrze a východní Evropě, postavený v roce 1931, podle návrhu geniálního architekta Dominika Böhma. V kostele je skleněná rozetová vitráž o průměru téměř 6 metrů a v kryptě můžeme vidět oltář z jedné hroudy uhlí od místních horníků.

Kostel sv. Jana Křtitele

Jde o nejstarší kamennou novogotickou sakrální stavbu ve městě, postavenou v roce 1857, ve které se dochovala nejstarší movitá památka ve městě, v podobě zázračného obrazu Matky Boží s dítětem, z počátku 16. století.

Židovský hřbitov

Podle listu Gazeta Wyborcza jde o jeden z nejzajímavějších židovských hřbitovů z 19. století ve východní Evropě, nazývaný stoupenci judaismu jako Dům života nebo Dům věčnosti. Je to jediné hmatatelné memento místní židovské komunity v Zabrze. Na náhrobcích jsou hebrejsky uvedena data narození a úmrtí od stvoření světa podle židovského kalendáře, tedy od 7. října 3761 př. Kr. Návštěva hřbitova je možná pouze po předchozím kontaktu s jeho správcem, spolkem Zachor.

Švédská svatyně

Jde o nejstarší kapli domovního typu ve městě ze 17. století, pocházející z dob třicetileté války, postavenou na místě společného hrobu švédských a dánských vojáků, kteří zemřeli při invazi do obce Zabrze.

Městské muzeum

Jedná se o kulturní zařízení města Zabrze, jehož historie sahá až do roku 1935. Najdeme jej na ul. Powstańców Śląskich, kde se nachází administrativa, věcná oddělení, sbírkové sklady a výstavní síň. V Café Silesia Gallery na ul. 3. května se prezentují exponáty a pořádají se výstavy. Městské muzeum v Zabrze po léta shromažďuje, katalogizuje, zkoumá a zpracovává sbírky a následně je zpřístupňuje obyvatelům města a turistům. Kromě toho provádí vědeckou, publikační a vzdělávací činnost. Sbírka zahrnuje exponáty z oblasti malířství, uměleckého řemesla, umění, historie a kultury regionu, ale i sportu. Muzeum pořádá výstavy, cykly setkání a přednášek, workshopy pro děti a mládež, ale i rodinné akce včetně cyklosrazů a vzdělávacích aktivit pro všechny generace.

Městská botanická zahrada

Městská botanická zahrada v Zabrze, založená v červnu 1938, je nejstarší v Horním Slezsku a má velmi bohatou sbírku rostlin na ploše 6,4 ha. Má více než 500 taxonů původních i cizokrajných stromů a keřů, včetně javorů (40 druhů a odrůd), dřišťálů, kaštanů, ginkga, kališníku, podolského perkusního stromu, amerického tulipánovníku, cypřiše bahenního, javoru čínského a starých odrůd jabloní. Najdeme tam téměř 600 druhů a odrůd bylin, včetně mnoha druhů medonosných rostlin, např. květ černého bezu, šalvěj, heliotrop, rohovec a aromatické byliny. A obdivovat můžeme i 350 druhů exotických rostlin ve sklenících, např. banán „Maurelia“, kaktusy „Queen of One Night“ a „Sheriff’s Star“, rohovník a mnoho druhů filodendronů, bromélií, dracén a fíkovníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno