Domů Polská města Wroclaw – Vratislav

Wroclaw – Vratislav

Wroclaw, česky Vratislav, je polské město, do něhož spádují čeští turisté a nakupující přijíždějící především od Náchoda. Wroclaw neskýtá jen dobré příležitosti k nákupům. Hlavní město Dolnoslezského vojvodství je moderní dynamická aglomerace s bohatou historií. Protože je Wroclaw blízko hranic, vyplatí se zajet tam třeba i jen na víkend.

Wroclaw, město stovky mostů

Wroclaw (Vratislav) je se svými téměř 640 tisíci obyvateli čtvrtým největším polským městem.

  • Rozkládá se jen 60 kilometrů od hranic s Českou republikou.
  • Do Varšavy je z Wroclawi 350 kilometrů.
  • Starobylé město, jehož počátky sahají do prvního tisíciletí, leží na soutokuOdry, Olawy, Bystrzycy, Widawy a Slezy.
  • Poláci mu říkají „město stovky mostů“.

Historické jádro Wroclawi bylo poničeno v bojích během druhé světové války, ale památky byly zrestaurovány, takže je Wroclaw řazena mezi historické skvosty Polska i střední Evropy.

Turistické mapky bezpečně provedou městem

Historické centrum Wroclawi

Před prohlídkou Wroclawi je vhodné navštívit některé turistické informační centrum. Podle zde získaných mapek je snadnější naplánovat svou pochůzku městem. Prohlídku Wroclawi turisté obvykle začínají na Rynku, což je centrální náměstí, doslova středobod Wroclawi. Patří mezi největší evropská náměstí. Zajímavé budovy náměstí neuniknou hledáčkům fotoaparátů a kamer. Na jižní straně náměstí se nachází starobylá radnice. Další cestu po wroclawských pamětihodnostech turisté volí podle svého zájmu: historické budovy, kulturní stánky, církevní stavby, četné ostrovy, parky a podobně. Památky jsou označeny v turistických mapkách.

Ve Wroclawi se snadno domluvíme

V současné době žije Wroclaw čilým obchodním životem. Své firmy zde má množství japonských a korejských podnikatelů. V části zvané Staré Město našla domov početná italská komunita. Ve Wroclawi ovšem místní obyvatelé a obchodníci velmi dobře rozumějí češtině a mnozí Poláci si při hovoru s Čechy „vypomáhají“ českými slůvky, čímž se komunikace usnadňuje. Do Vratislavi jezdí hodně Čechů na nákupy (mimo jiné do IKEA nebo při návštěvě aquaparku v nedalého Kudowě Zdroji).

Městská doprava

Pro přesun mezi vzdálenějšími místy Wroclawi je možno využít městské dopravy – travaje (i české „škodovácké“) nebo autobusy. Jízdenky je možno koupit si například v trafikách, na poštách nebo ve stáncích. Lístky platí na jednu jízdu, ale je možno koupit si si jízdenky časové. Označují se hned po nástupu do vozu.

Polské město, světová kuchyně

Kosmopolitní složení obyvatel do jisté míry ovlivnilo i styl veřejného stravování. Ve Wroclawi proto nacházíme vedle tradiční polské gastronomie také četné restaurace s nabídkou mexické, asijské a italské kuchyně. Ve druhém květnovém víkendu se ve Wroclawi koná tradiční třídenní Festival dobrého piva (Festiwal Dobrego Piwa).

Víte, že…

… svatá Hedvika, polsky Jadviga, je velmi populární polská svatá. Jejím nejvýznamnějším počinem bylo v roce 1202 založení ženského kláštera cisterciáckého řádu v Třebnici, nedaleko Vratislavi. Klášter měl sloužit mimo jiné i k výchově dívek z významných slezských rodů, jimž měl poskytnout základní vzdělání, jak bylo v té době zvykem v západní Evropě.

 

Trocha historie

Domácí „samostudium“ historie před návštěvou Wroclavi není na škodu. Některé souvislosti jsou pak snadněji pochopitelné. Historie Wroclawi je velmi pohnutá a pestrá. Wroclaw byla svého času významnějším obchodním střediskem než Praha. V dějinách se Wroclaw střídavě stávala součástí polského království, zemí koruny české (od dob českého krále Jana Lucemburského), habsburské monarchie, německého Pruska (anektována na základě vratislavského míru roku 1742) i hitlerovské Třetí říše. Po válce odsud odešla část německé populace, namísto ní přicházeli Poláci z východních částí země, jež připadly tehdejšímu Sovětskému svazu.

Foto: Historické centrum Wroclawi. Sxc.hu

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno