Wałbrzych

Wałbrzych se nachází v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství, v centrální části středních Sudet. Patří k nejzelenějším městům v regionu, jehož minulost je zahalena starou legendou o pokladu!

Historie města

První zmínky o Walbrzychu ukazují, že město existovalo již ve 12. století na místě, kde kdysi stávala malá slovanská osada na kopci v blízkosti Pelcznické doliny. Na počátku svého života se městu Waldenburg přezdívalo Wallenberg, což znamenalo „poutní místo“. Poutě do tohoto kraje byly skutečně velmi oblíbené, a to především díky proslulým pramenům vysoce mineralizované vody, které se nacházejí v blízkosti města. Mezi 12. a 14. stoletím byly postaveny dvě jeho dominanty, hrad Książ a pevnost Nowy Dwór. V 15. století, kdy zde žilo asi 200 obyvatel, Walbrzych konečně získal svá práva a ústavu.

V 19. století došlo k dalšímu rozvoji již existujícího tkalcovského a uhelného průmyslu a ke vzniku nových podniků založených na hrnčířství, hutnictví a sklářství. Některé z továren postavených v této době existují dodnes. V 19. století navíc došlo k velkému rozvoji města a jeho infrastruktury, v roce 1843 bylo poprvé vybudováno železniční spojení s Vratislaví a v roce 1898 pak byla v nejdůležitějších částech města zavedena rozsáhlá tramvajová trať.

Před druhou světovou válkou město patřilo k nejbohatším městským centrům v regionu. Na rozdíl od mnoha jiných významných polských měst Walbrzych naštěstí válku přežil téměř neporušený a zachoval si neocenitelné památky a artefakty, z nichž některé pocházejí až ze středověku.

Wałbrzych

Turismus

Walbrzych se nachází v rozsáhlém údolí, samotné město obývá asi 130 000 obyvatel. Město bylo založeno v blízkosti pramene vysoce mineralizované vody a mělo se stát lázeňským městem. Léčivé vlastnosti walbrzyského potoka začaly mizet kolem 17. století, kdy byly v regionu otevřeny četné uhelné doly. V 90. letech 20. století však město zahájilo úspěšnou akci na obnovení svého statusu centra zdraví. V současné době je Walbrzych jedním z nejzelenějších měst v regionu a může se pochlubit více než 50 km značených turistických tras vedoucích přes sedm parků a několik lesních oblastí, které město obklopují.

Legenda o pokladu

Místní legenda praví, že nacistický vlak plný zlata, šperků a neocenitelných uměleckých děl ukradených z Polska a SSSR vyjel z Vratislavi na přelomu let 1944 a 1945 a nikdy nedojel do cíle. Zmizel někde v hornatém terénu mezi Świebodzici a Wałbrzychem. Ačkoli tuto historku nepodporují žádné skutečné důkazy, byla podpořena ne jedním, ale hned dvěma údajnými přiznáními na smrtelné posteli.

Zámek Książ

Zámek Książ byl, a pravděpodobně stále je, po dlouhou dobu hlavním lákadlem oblasti. Jeho historie sahá až do konce 13. století, kdy původní stavbu nechal postavit Bolko I. Přísný, svidnický a javorský vévoda. Nejznámější je však jako léno rodu Hochbergů, kteří jej koupili v roce 1509 a vlastnili až do roku 1941.

Książ byl vypleněn postupující Rudou armádou a zanedbáván až do roku 1974, kdy konečně začaly restaurátorské práce. Velká část hradu je nyní přístupná návštěvníkům, ale bylo by sotva možné říci, že se podařilo obnovit jeho někdejší slávu. Návštěva však rozhodně stojí za to, a pokud se sem vydáte, nechte se unášet proudem a pamatujte, že se jedná o východoevropský zážitek, který je stále vzácnější.

Zámek Książ

Muzeum porcelánu

Walbrzyské muzeum bylo založeno v roce 1908 spolkem Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland, který byl založen z iniciativy Julia Joppicha a přejmenován na Muzeum pro starožitnosti země Walbrzych. V roce 1926 převzal péči o muzeum tehdejší Městský úřad ve Walbrzychu, který změnil jeho název na Zemské muzeum ve Walbrzychu. Sbírky byly přestěhovány do honosného Albertiho paláce na ulici 1. máje 9, poté na Gottesbergerstrasse 23. Prvním stálým správcem muzea byl Friedrich Stelter, od roku 1936 tuto funkci zastával Heinrich Bartsch.

Po druhé světové válce byly sbírky muzea ve Walbrzychu zajištěny místními územními orgány. Prvním poválečným kurátorem a vedoucím muzea byl Marek Sagan. Pod jeho vedením byly sbírky muzea uspořádány a připraveny k opětovnému vystavení.

Dům palem

Dům palem se nachází na adrese 158, ul. Wrocławska, asi dva kilometry od samotného zámku Książ.  Palmový dům je možné navštívit individuálně, bez průvodce a to během dne. Všechny vstupenky zakoupené pro návštěvu zámku Książ zahrnují vstup do Palmového domu, s výjimkou vstupenek na speciální akce, jako je prohlídka Wałbrzych By Night, festivaly a koncerty, a také vstupenek zakoupených na kartu Karta Dużej Rodziny a podobné karty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno