Domů Co navštívit Vodopád Kamienczyka

Vodopád Kamienczyka

Vodopád Kamieńczyka, nebo také Wodospad Kamienczyk, je jedním z nejkrásnějších vodopádů v Polsku a nachází se jihozápadně od Szklarské Poręby v regionu Dolnośląskie.

Za nejkrásnější vodopád celých Krkonoš a zároveň nejvyšší na polské straně hor je považován vodopád Kamieńczyka, který je vysoký 27 metrů. Vodopád je obklopen malou krásnou soutěskou. Je jednou z největších atrakcí v Krkonoších, kterou musíte vidět.

Vodopád Kamienczyka

Trasa ze Szklarské Poreby k vodopádu Kamienczyka

Ze Szklarské Poręby jeďte na západ po silnici 3, dokud nepřejedete most, za kterým uvidíte velké parkoviště s modrou tabulí „Parking Wodospad Kamieńczyk“. Přístup se nachází na hlavní silnici z Jakuszyc poblíž vjezdu do Szklarské Poręby. Za parkování musíte zaplatit malý poplatek. Odtud je to 1,5 km chůze, asi 20 minut, po dlážděné stezce z malých kamínků. Stezka vede podél soutěsky. Je nutné zaplatit další poplatek za zapůjčení helmy, abyste mohli projít až na spodní část vodopádu. V létě bývá v okolí vodopádu velké rušno. Na konci cesty budete odměněni výhledem na 27 metrů vysokým vodopádem, který vyvěrá ze skalní stěny.

Trasa po červené a černé turistické značce

Z centra města se k vodopádu dostanete po červeně značené turistické trase, což je hlavní Sudetská hřebenová stezka z křižovatky Szklarska Poręba k centru na ulici Sikorskiego nebo po černě značené stezce, která vede kolem dolní stanice sedačkové lanovky ve Szrenici. Na cestu ze Szklarské Poreby bychom si měli vyhradit alespoň dvě hodiny. Na trase Szklarska Poręba – Szrenica, je trochu víc namáhavá, ale nesmírně příjemná. Úvodní fáze cesty je velmi snadná, terén zde je mírný, spíše plochý. Až na konci musí každý turista vystoupat na velký kopec lemovaný kameny. Cestou uvidíte stánky se suvenýry a spoustu turistů.

Jak vypadá vodopád Kamienczyka?

Vodopád se nachází v nadmořské výšce 843 m. Skládá z trojstupňové kaskády o celkové výšce 27 m a padá do nádherné soutěsky Kamieńczyka, dlouhé asi 100 m. Kolmé skalní stěny dosahují výšky více než 25 m. Šířka v některých místech nepřesahuje 4 metry. Za prostřední kaskádou se nachází jeskyně Złota Jama, v překladu Zlatá jáma, kde se vyskytují horniny jako je pegmatit a ametyst. U vodopádu je turistická chata Kamieńczyk a Szałas Sielanka.

Vodopád je možné obdivovat jak shora, tak zdola. Sestoupit do kaňonu Kamieńczyk může kdokoli po zaplacení malého poplatku a nasazení plastové přilby, která chrání před odlétáváním kamenů ze svahu. Úplně dole můžete v létě potkat svatého Bernarda čekajícího na turisty, kteří se s ním chtějí vyfotit. Návštěva samotného vodopádu netrvá dlouho, ale čas, který na něm chcete strávit, záleží jen na nás.

Procházka soutěskou

Vodopád Kamienczyka se nachází na konci přibližně 100 metrů vysoké, extrémně úzké rokle. Do ní padá voda téměř 30 metrovou kaskádou a umožňuje návštěvníkům přenést se doslova do světa pohádek a dávných pověstí. Kaňon lze navštívit pouze v helmě. K vodopádu připadá sto metrů dlouhá soutěska, jejíž stěny dosahují místy až 25 m a v nejužších místech šířka nepřesahuje 4 m. Nedaleko se nachází horská ubytovna Kamienczyk a také chata Sielanka , kde je restaurace.

Legenda spojená s vodopádem Kamienczyka

Není divu, že jedna z krkonošských legend spojuje vznik tohoto krásného místa s působením vyšších sil. Podle staletí opakujícího se příběhu dostal vodopád jméno od Kamieńczyka Bronisze, který se dostal do Krkonoš a vydal se do hor hledat drahé kameny, díky nimž mohl pomoci své nemocné matce. Během své cesty zamířil k prameni Labe, kde jeho práci pozorovaly nymfy. Jedna z nich, Łabudka, uviděla tohoto muže, smířeného s vlastním osudem, když nenašel vůbec nic a chystal se  k návratu domů. Rozhodla se dát Broniszovi nejen své srdce, ale i poklad. Kamieńczyk slíbil nymfě, že brzy, jakmile se mu podaří pomoci své nemocné matce, se znovu setkají a od té doby budou žít spolu a navždy. Nicméně na cestě za svou milou Bronisz uklouzl a spadl ze skály. Łabudka, netrpělivá z Kamieńczykovy nepřítomnosti, jej hledala a našla jeho tělo a také se nezachránila před smrtelným pádem. Vodopád Kamieńczyk měl být vytvořen ze slz nymf, truchlících po smrti milenců na Hale Szrenicka. Stékaly ze strmého útesu a vytvořily tak nádherný pohled, který uchvátil mnoho turistů navštěvujících toto místo.

Vodopád Kamienczyka

Natáčel se zde film Letopisy Narnie

Režiséra filmu ze série Letopisy Narnie tato oblast velice uchvátila. Vodopád Kamienczyka se stal místem pro natáčení oblíbeného románu „Letopisy Narnie: Princ Kaspian“.

Vodopád Szklarky

V okolí můžete navštívit další vodopád s názvem Szklarky. Je umístěn v enklávě Krkonošského národního parku. Je to nádherná zlomová část potoka Szklarka, tzv. soutěska Szklarky. Ve střední části soutěsky, na skalním prahu v nadmořské výšce 520 m, je vodopád Szklarky, který padá dolů spirálovitě, postupně se zužující kaskádou. Vodopád má výšku 13,3 m. Na levém břehu skalního prahu se nachází tůně, což jsou vyhloubeniny na dně potoka nebo řeky, vzniklé v důsledku evorze na úpatí vodopádu nebo skalního prahu.
První zmínky o vodopádu Szklarky pocházejí již ze středověku. I během dalších staletí se o vodopádu psalo, objevoval se v rytinách a na obrazech, protože toto místo bylo vždy považováno za romantické a krásné. V roce 1868 byla u vodopádu postavena hospoda, která byla později přestavěna na dnešní turistickou chatu Kochanówka. Zvláštní turistickou zajímavostí byla v 19. století regulace přítoku vodopádu a následné spouštění vody po zaplacení poplatku návštěvníky. Z centra města se k vodopádu dostanete zelenou turistickou trasou, podél řeky Kamienna nebo černou turistickou trasou po okruhu kolem Szklarské Poręby. K vodopádu Szklarky vede také modrá turistická trasa z Piechowic k chatě Pod Łabskim Szczytem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno