Vlakem do Polska

Jet vlakem do Polska není žádné „dobrodružství“, ale docela normální způsob dopravy. Do Polska a z Polska do České republiky jezdí vlaky několika společností. Velmi výhodné je cestování vlakem v polsko-českém příhraničí. Přímým vlakem z Česka se dostaneme až na sever Polska k Baltskému moři. Jako v případě cestování do jiných zemí a i přicestování vlakem do Polska je vhodné využívat globálního internetového „zasíťování“  a všechny zamýšlené cesty vlakem nejprve ověřit, protože  může docházet ke změnám.

Vlakem do Polska s národním dopravcem

S Českými drahami se do Polska cestující pohodlně dostanou několikrát denně přímými vlaky EuroCity. Pro noční cestu lze využít přímé lůžkové vozy. Spojení v příhraničí pak zajišťují osobní vlaky. Jízdenky je možno koupit u mezinárodní pokladní přepážky nebo v  e-shopu ČD.

 • Z Prahy do Varšavy jezdí tři přímé vlaky EuroCity denně.
 • Z Ostravska sedm přímých vlaků denně.
 • Třikrát denně lze do polské metropole dojet i ve směru od Břeclavi a Přerova.
 • Pro cestu z Prahy, Pardubic, Břeclavi, Ostravy a z dalších měst do Varšavy nebo Krakova je možno využít i noční vlaky EN 443/406  resp. přímé vozy.

Na co dát pozor

V Polsku jsou všechny vlaky dálkové přepravy dopravce PKP IC (kategorie EC, EIC, Ex, D/TLK) s povinnou rezervací místa (nutno předem zakoupit místenku), a to i pro cestující s mezinárodním jízdním dokladem. „Odjezdový čas z polských stanic může být drobně odlišný, zejména když zakupujete jízdní doklady s více než měsíčním předstihem. U nabídky Včasná jízdenka Evropa lze zakoupit pouze cestu TAM anebo současně cestu TAM a ZPĚT, nelze zakoupit jednosměrnou jízdenku s výchozí stanicí v Polsku. Jízdenky NRT (jízdenky za běžnou nezlevněnou cenu) lze zakoupit pouze u mezinárodních pokladen ČD a u smluvních partnerů,“ připomíná český národní dopravce.

Cestování v příhraničí

Vlakové spojení v příhraničí je zajištěno osobními vlaky mezi:

 • Harrachovem a Szklarskou Porebou,
 • Lichkovem a Miedzylesiem,
 • do Glucholaz,
 • mezi Bohumínem a Chalupkami,
 • mezi Českým Těšínem a polským Cieszynem.

Pro celodenní cestování po polském příhraničí a přilehlém kraji v ČR lze využít výhodnou síťovou jízdenku. S celodenní jízdenkou

 1. + Polsko
 2. a Skupinovou víkendovou jízdenkou + Polsko

Lze cestovat nejen vlakem, ale rovněž vybranými autobusovými spoji CDS Náchod přímo z nádraží v Náchodě k nádraží v Kudowa Zdrój s návazností na vlaky dále do Dolnoslezského vojvodství.

Po předložení platné síťové regionální jízdenky bude cestujícím v autobuse vystavena volná jízdenka na přeshraniční spoj. Obdobně je možné cestovat i zpět. Jízdenky se dají koupit u pokladní přepážky nebo u průvodčího ve vlaku (pokud jedete ze stanice, ve které nebyla otevřená pokladna)

Celodenní jízdenka +Polsko nabízí

 • Celodenní cestování vlakem s jednou jízdenkou
 • Cestování bez omezení počtu ujetých kilometrů
 • S jednou jízdenkou lze opakovaně nastoupit do vlaku
 • Cenově výhodné cestování do Polska
 • Pro jednoho cestujícího
 • Možno zakoupit na kterýkoliv den, včetně pracovních dní

Vlakem k Baltskému moři

Sezónní lůžkový vlak vypravovaný z Bohumína za 12 hodin doveze do polského Helu, kde cestující vystoupí 500 metrů od pláže. Přímý spoj vyjíždí každý den od 19. června do 31. srpna 2019. Řazeny jsou lůžkové vozy a vozy na sezení 2. třídy. První třída řazena není.

Cesta: Vlak vyjíždí z Bohumína přes Katowice, Bydgoszcz, Gdansk a Wladyslawowo. Z Bohumína odjíždí spoj R 403 WYDMY ve 20.12 hodin. Do stanice Hel přijedete v 8.30 ráno. Zpět ze stanice Hel odjíždí R 402 WYDMY v 19.00 hodin. Příjezd do Bohumína je následující den v 7.55 hodin.

Kombinovaná přeprava  autobus + vlak

„Do Krakova vás dovezeme i oblíbeným kombinovaným spojením z Prahy. Pohodlným vlakem RegioJetu dojedete do Ostravy, kde jednoduše přestoupíte na autobus Regiojetu do Krakova. Přestupní zastávku autobusů RegioJetu najdete přímo před vlakovým nádražím Ostrava-Svinov. Na přestup jsme samozřejmě plánovali dostatečnou časovou rezervu,“ píše soukromý přepravce o linkách RegioJet.

3 KOMENTÁŘE

 1. Dost moderní vlaky Polského výrobce,zdá se,že nám v Česku hodně ujel vlak chyba,že je nepustí na České koleje,třeba Praha-Warszawa,Praha-Kraków,Praha-Wroclaw.Praha-Gdynia

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno