Domů Polská města Varšava: Hlavní město Polska

Varšava: Hlavní město Polska

Hlavní město Polska Varšava je centrem polského veřejného životy, obchodu vzdělání. Návštěvníci do Varšavy přijíždějí obvykle z jiných důvodů, než je poznávání historie. Za druhé světové války byla starobylá Varšava zcela zničena, zachovalo se jen velmi málo původních staveb. Varšava je moderní dynamické město, které návštěvníkům poskytne dokonalý servis na evropské úrovni.

Stará Varšava zmizela za války

Varšava leží ve středu Polska. Rozprostírá se na obou březích Visly, a břehy Visly – pravý a levý – slouží mezi místními jako obecně orientační prvek. Varšava má asi 1,7 milionu obyvatel. Hlavním městem Polska je od konce 16. století, do té doby bylo „stolicí“ město Krakov. Rivalita mezi Varšavany a Krakovany stále přetrvává.

Prezidentský palác ve Varšavě, jedna z mála zachovalých staveb ze 17. století

Za druhé světové války byla Varšava zcela zničena. V poválečné komunistické sféře sice město bylo znovu postaveno, a větší, ale někdejší výstavnosti nemůže dosáhnout. Z původní zástavby se dochovalo jen několik historických staveb na Starém Městě (Stare Miasto) a na Novém Městě (Nowe Miasto).

Varšava příliš neláká turisty se zájmem o historickou architekturu, přesto do ní přijíždějí tisíce návštěvníků. Ve Varšavě, jakožto v hlavním městě státu, má „adresu“ mnoho organizací, institucí, nadnárodních korporací. Má zde sídlo polský prezident (Palac Prezydencki ze 17. století, původní), polská vláda, Sejm a Senát. Ve Varšavě sídlí vědecké ústavy, vysoké školy, Národní divadlo, národní filharmonický orchestr  a bezpočet jiných důležitých celostátních institucí.

Vlídné varšavské klima

Vzhledem ke své geografické poloze má Varšava příjemné kontinentální klima – svěží jaro, teplé léto, slunný podzim a chladné zimy. Pro Varšavu je typické, že se k večeru vždy ochladí, s čímž by měl návštěvník města počítat. Říká se, že Varšavě nejlépe „sluší“ barevný podzim – babí léto.

Ubytování ve Varšavě

Ve Varšavě je možno najít ubytování nejrůznějšího typu – od hostelů po luxusní hotely. Záleží na přání či možnostech návštěvníka. Značná část ubytovacích zařízení je zařazena v nějakém on-line rezervovacím systému, takže není vůbec žádný problém sehnat si ubytování předem a přesně podle vlastních představ.

Informační centra

Podrobné informace o možnostech ubytování, turistických zajímavostech nebo právě pořádaných akcích podají pracovníci turistického informačního centra (Bureau, ve městě jsou tři kanceláře). Tam lze rovněž získat zdarma orientační mapky Varšavy s vyznačenými důležitými body. V turistickém informačním centrum ( Palác kultury a vědy budovy, přímo naproti hlavního vlakového nádraží ), je možnost  půl hodiny zdarma použít počítač s internetem.

Turistická karta

Jestliže přijel návštěvník do Varšavy za kulturou a poznáním, velmi dobře mu poslouží varšavská turistická karta. Kupuje se na jeden nebo na tři dny. Umožňuje zlevněné nebo bezplatné vstupy do muzeí, slouží jako jízdenka na městskou dopravu (ve Varšavě je vybudováno i podzemní metro), je na ni možno získat slevy v některých obchodech, restauracích, půjčovnách a podobně. Kartu lze zakoupit v kancelářích turistické agentury po celém městě, v některých hotelech, a na několika dalších místech.

Jídlo a pití ve Varšavě

  • Vzhledem ke kosmopolitnímu charakteru moderní Varšavy není problém stravovat se v některých ze světových řetězců rychlého občerstvení. Ty jsou ale na polské poměry trochu dražší.
  • Na levnější jídlo standardní kvality se i ve Varšavě chodí do různých asijských restaurací.
  • Ovšem co by si návštěvník Varšavy neměl nechat ujít, to je komunistický rudiment, tak zvané mléčné bary (bar mleczny). Svého času fungovaly i u nás. Zachovaná „socialistická“ atmosféra (interiér, nabídka, úroveň) ale může někoho odradit. Jídlo v mléčných barech je ovšem levné.
  • Jinak je v restauracích spíš dráž, než levněji. Naštěstí polštině Češi dobře rozumějí, takže jsou s cenami na jídelních lístcích předem srozuměni.V dražších restauracích bývají i na naše měřítka menší prce.
  • V obchodech s potravinami je naopak levněji než u nás, takže je možnost i nakoupit si potraviny na piknik v parku.
  • Ale pozor, ve Varšavě platí zákaz veřejné konzumace alkoholu.

Foto: Prezidentský palác ve Varšavě, jedna z mála zachovalých staveb ze 17. století. (sxc.hu)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno