Tržnice Kudowa Zdrój

Městečko Kudowa Zdrój je polské lázeňské město, které najdeme v Kladsku. Město se nachází na česko-polské hranici, několik kilometrů od Náchoda. V městečku najdete také oblíbenou polskou tržnici, kde nakoupíte úplně všechno.

Tržnice

Trhy v tomto lázeňském městečku jsou vyhlášené. Tržnice je velkým lákadlem pro turisty, a to nejen z Polska, ale také z České republiky. Tržnici najdete napravo, hned po vjezdu do města. K parkování se nabízí velké placené parkoviště. Na tržnici můžete platit českými korunami, které vám vezme většina obchodů. Zloté si ale vyměníte bez problémů ve směnárně nebo můžete peníze vybrat z bankomatu.

Tržnice je otevřena od 7 do 15 hodin, někdy dokonce do 17 hodin. Ve svátky a o nedělích může být dokonce zavřeno, ale není to pravidlem. Každý stánek má svou vlastní otevírací dobu. Některé stánky jsou zavřené v nejméně frekventované hodiny. Nejrušnějším dnem však bývá sobota, kdy je otevřeno téměř všude.

Nakoupíte oblečení i potraviny

Nakoupíte tady například bytový textil, oblečení i dekorace. Ženy mohou obdivovat nabídku kabátů, kostýmků i společenských šatů. Při nákupech nezapomeňte ochutnat výborné uzené makrely nebo smažené pstruhy. Muži ocení stánky s nářadím nebo příslušenstvím do auta. Nakoupíte zde i spotřební elektroniku za výprodejové ceny. Za nízké ceny nakoupíte domácí zeleninu nebo ovoce na zavařování. Ochutnejte místní paštiky, másla, džemy nebo ovocné šťávy.

Tržnice je obrovská. Rozprostírá se přes 7 ulic, které jsou plné stánků a obchodů. Druhý areál přes ulici funguje jako skladiště. Poblíž najdete také nákupní centrum Biedronka, kde si vyberete z velké nabídky potravin za akční ceny. Po nákupu se osvěžte místní minerální vodou, kterou si zdarma naberete z lázeňského pramene. A kam se ještě můžete po nákupech podívat?

Kudowa Zdrój

Alej štěstí

Alej štěstí se nachází vedle parkoviště aquaparku v Kudowě. Byla založena v roce 2006. Jejím cílem je ocenit významné osobnosti ze světa kultury, sportu a společenského života, které se zasloužily o pověst města Kudowa Zdrój. Alej je lemována listnatými duby. U každého stromu je umístěna deska s datem výsadby a jménem jeho patrona.

Kaple lebek

Kaple je velká nekropole. Hřbitov obětí moru a slezských válek v letech 1740-1742 a 1744-1745. Tato barokní kaple byla postavena v roce 1776 tehdejším farářem Czermny, otcem Wacławem Tomaszkem. Několik let za pomoci svého kostelníka sbíral ostatky lidí, dezinfikoval je, impregnoval a ukládal v kapli. Díky tomu vytvořil hrob, který je symbolem křehkosti života a místem zamyšlení nad mrtvými. Je to jediné zařízení tohoto typu v Polsku a jedno ze tří v Evropě. Stěny a strop kaple lemuje asi 3000 lidských lebek a kostí a pod podlahou v kryptě jsou desítky tisíc lidských ostatků.

Muzeum lidové kultury Podhůří Sudet

Nachází se na malebném svahu ve venkovské čtvrti Kudowa Zdrój – Pstrążna. Muzeum bylo založeno v roce 1984 jako pobočka Regionálního muzea ve Wałbrzychu. Od 1. ledna 2006 je nezávislou kulturní institucí organizovanou místní samosprávou Kudowa Zdrój. Stálou expozici vytvářejí historické předměty dřevěné lidové architektury Sudetského podhůří. Domy lahodí oku nejen svou členitou konstrukcí. Jsou dokladem mistrovství starých tesařů. Zapůsobí na vás zachovalým starým nábytkem a hospodářským zařízením z 18., 19. a počátku 20. století. Muzeum bylo založeno na základě stávající obytné a užitkové budovy s ​​kovárnou. Koncepce muzejních budov zahrnuje 17 historických budov z oblasti Sudetského podhůří.

Muzeum hraček

Pokud byste se chtěli na chvíli vrátit do bezstarostných let svého dětství, chcete ukázat svým dětem s čím jste si hráli, divit se, jak vypadaly hračky našich praprarodičů nebo prostě hledat místo, kde strávíte nezapomenutelné odpoledne, zajděte do muzea hraček. Čeká na vás přes 5500 unikátních exponátů starých hraček a předmětů souvisejících s dětstvím. Na výstavě, která zabírá přes 400 m2, najdete hračky z 5 kontinentů, pocházející od starověku až po 90. léta minulého století. Můžete obdivovat hračky staré 30, 50, 100, 200 a dokonce 2000 let.

Mariin pramen

Na úpatí kopce, na kterém stojí kaple Panny Marie Bolestné, vyvěrá pramen zvaný Mariin pramen. Lesní svatyně se nachází v lese nedaleko Brzozowie. Dostanete se k němu z Kudowé po modré značce vedoucí do Zielony Doliny. Kaple pochází z první poloviny 19. století. Její historie sahá až do roku 1830, kdy lesník našel obraz Panny Marie a umístil jej na strom. Během modlitby si všiml, že zpod jedle vytéká pramen. Od května do září můžete v kapli navštívit i mše.

Altán lásky

Altán se nachází na Góra Parkowa v nadmořské výšce cca 450 m n. m. Objekt byl postaven v secesní podobě dřevěného altánu na počátku 20. století. Na obzoru jsou vidět Lewińské vrchy a předhůří Orlických hor. V roce 2014 prošel altán důkladnou rekonstrukcí v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika-Polská republika 2007-2013. Díky tomu se altán stal pro návštěvníky bezpečnější, protože bylo vyrobeno nové zábradlí.

Je to nejvýše položená a zároveň nejzajímavější vyhlídka ve městě. Je hojně navštěvována obyvateli, pacienty i turisty. Cesta na vrchol trvá asi 30 minut. Po modernizaci vede trasa po široké, lesní cestě se schody zajištěnými zábradlím. Pro ty, kteří jsou z trasy unaveni, jsou instalovány lavičky, na kterých si odpočinou a po chvíli se vydají na cestu na vrchol.

Aquapark Vodní svět

Zařízení se nachází v centru lázní v sousedství dvou největších sanatorií v Kudowě Zdróji, sanatoria Polonia a sanatoria Bristol v historickém Lázeňském parku. Aquapark se jako jediný v kraji může pochlubit solankou, která není ošetřena chlórem. Slanost vody ve Vodním světě je stejná jako slanost Baltského moře. Solanka má také vynikající léčivé vlastnosti. Kromě bazénu tady najdete také brouzdaliště pro děti, skluzavku o délce 92 metrů, vířivku, rekreační bazén s masážemi, gejzíry a umělou řekou, bowling se dvěma drahami a saunu, která je v ceně vstupenky.

Muzeum minerálů a drahých kamenů

Muzeum minerálů je vytvořeno ze sbírky minerálů a fosilií Wojciecha Sokołowského. Jde o sbírku více než 40 let sbíraných exemplářů z Polska, Evropy, Asie a Ameriky. Sbírka obsahuje mimo jiné: acháty, jaspisy, ametysty a zkamenělé dřevo z Kladského údolí a celých Sudet, velký meteorit z Afriky, dinosauří vejce z pouště Gobi a největší křišťálovou lebku v Polsku. Muzeum má jednu z nejlepších světových sbírek minerálů z ruského Dalniegorsku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno