Nakupování stavebnin v Polsku je velmi častým tématem debat lidí, pro které je právě aktuálním tématem nějaká domácí výstavba nebo přestavba. A je to jako se vším, zatímco někteří dovezený stavebný materiál zavrhují, jiní zase nedají na stavebniny z Polska dopustit. Na čem se ale všichni shodnou, že cena stavebninPolsku je v průměru alespoň o třetinu nižší než u nás.

Chceme znát cenu stavebního materiálu

Jestliže si někdo nechává postavit dům dodavatelsky, někdy se ani příliš nezajímá, odkud pochází všechen stavební materiál, který firma používá. To samé platí o nákupu hotové novostavby domku.

Něco jiného prožívá svépomocný  stavebník, který si stavební úpravy provádí vlastnoručně, ať už k tomu má jakýkoliv důvod:

 • například to může být proto, že se jedná jen o malou a nedůležitou opravu málo exponované části domu.
 • Nebo chce ušetřit tím, že práci vykoná vlastníma rukama.
 • A nebo ho drobné stavební práce prostě baví.

Svépomocného stavebníka, který si musí všechno koupit „v malém“, ceny stavebnin velmi zajímají. A tak  má stavebníkovo počínání dost často podobný scénář: obejde všechny prodejny stavebnin ve svém okolí. Pozeptá se na ceny v širším regionu. A pak připráhne vozík a odjede na nákup do Polska, třeba do Castoramy. Cena projetého benzínu není taková, aby nějak významně zasáhla do celkové úspory. Ostatně, benzín a nafta jsou v Polsku stále ještě levnější než u nás. Zkušení nakupující tvrdí, že stavebniny jsou v Polsku asi o třetinu levnější než u nás.

Debaty na téma kvalita

Dost často se diskutuje o tom, že stavební materiál dovezený z Polska nedosahuje takových kvalit, jako materiál prodávaný u nás.
Lidé znalí věci připomínají, že nezanedbatelná část u nás prodávaných stavebnin z Polska pochází, aniž by si toho nakupující všiml (nečte údaje na obalech). Jen si je v Polsku můžeme koupit mnohem levněji.
Ale jsou i jiné názory, a kupodivu pocházejí z hlav zkušených letitých stavebních praktiků: Ano, dejme tomu, že některé stavebniny z Polska nedosahují vysokých kvalit jiných výrobků. Ale to ještě neznamená, že jsou nekvalitní.
A dále: stavebník-kutil  nepožaduje vždy tu absolutně nejvyšší kvalitu. Dejme tomu, že chce jen opravit starou prádelnu, vyzdít příčku ve sklepě, podbít trámy zahradního domku, přeložit střechu na králíkárně… K tomu nemusí nutně být drahý materiál zhotovený nejmodernějšími technologiemi, stačí obyčejný cement, cihla, taška, prkna.

I proto jezdí malí stavebníci do Polska.

Než se rozjedeme pro stavbiny do Polska

 • Před nákupem stavebnin v Polsku se poradíme se zkušeným stavařem o potřebném materiálu.
 • Ještě doma pečlivě změříme, kolik materiálu  budeme potřebovat. V případě obkladů nebo dlažby počítáme s prořezem. Nezapomínáme, že například řezivo se prodává na kubické metry, ale podlahové krytiny na metry čtvereční.
 • I když je například balení obkladaček deklarováno jako první jakost, necháme si balík rozdělat a několik zkontrolujeme, zda nejsou „do vrtule“.
 • Jestliže ve stavebním materiálu příliš nevyznáme, vezmeme s sebou na nákup stavebnin do Polska někoho, kdo tomu rozumí.
 • Prodavači v polských stavebninách bývají skoro vždy fundovaní, ochotní a se zájmem o zákazníka, což u nás už většinou není pravda.

Murphyho zákon o stavebninách z Polska?

A ještě jeden jev je zajímavý, a nebo tak funguje nějaký Murphyho zákon? Na stavebniny z Polska si stěžují lidé, kteří bydlí ve velké vzdálenosti od polské hranice, nakupovali jen jednou a koupili nějakou zásadní drahou věc (obklady, dlažbu). Ale polské prodejny stavebnin jsou neustále plné spokojených českých zákazníků, kteří tam opakovaně jezdí, protože to mají blízko, s materiálem jsou spokojeni a chtějí ušetřit.

Ilustrační foto: scx.hu

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,
 1. Milena says:

  Dobrý den,
  Chceme vedieť ceny na prerábku domu;
  hrubá omietka,jemná omietka
  Dlažby,obklady
  Tepelná izolácia a vonkajšia izolácia
  Dakujem

 2. Jan says:

  Chcel by som vediet ceny v Polsku na stavební materiál na stavbu domu dakujem

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.