Stavebniny Polsko: Nákup stavebního materiálu v Polsku

Nakupování stavebnin v Polsku je velmi častým tématem debat lidí, pro které je právě aktuálním tématem nějaká domácí výstavba nebo přestavba. A je to jako se vším, zatímco někteří dovezený stavebný materiál zavrhují, jiní zase nedají na stavebniny z Polska dopustit. Na čem se ale všichni shodnou, že cena stavebninPolsku je v průměru alespoň o třetinu nižší než u nás.

Chceme znát cenu stavebního materiálu

Jestliže si někdo nechává postavit dům dodavatelsky, někdy se ani příliš nezajímá, odkud pochází všechen stavební materiál, který firma používá. To samé platí o nákupu hotové novostavby domku.

Něco jiného prožívá svépomocný  stavebník, který si stavební úpravy provádí vlastnoručně, ať už k tomu má jakýkoliv důvod:

 • například to může být proto, že se jedná jen o malou a nedůležitou opravu málo exponované části domu.
 • Nebo chce ušetřit tím, že práci vykoná vlastníma rukama.
 • A nebo ho drobné stavební práce prostě baví.

Svépomocného stavebníka, který si musí všechno koupit „v malém“, ceny stavebnin velmi zajímají. A tak  má stavebníkovo počínání dost často podobný scénář: obejde všechny prodejny stavebnin ve svém okolí. Pozeptá se na ceny v širším regionu. A pak připráhne vozík a odjede na nákup do Polska, třeba do Castoramy. Cena projetého benzínu není taková, aby nějak významně zasáhla do celkové úspory. Ostatně, benzín a nafta jsou v Polsku stále ještě levnější než u nás. Zkušení nakupující tvrdí, že stavebniny jsou v Polsku asi o třetinu levnější než u nás.

Debaty na téma kvalita

Dost často se diskutuje o tom, že stavební materiál dovezený z Polska nedosahuje takových kvalit, jako materiál prodávaný u nás.
Lidé znalí věci připomínají, že nezanedbatelná část u nás prodávaných stavebnin z Polska pochází, aniž by si toho nakupující všiml (nečte údaje na obalech). Jen si je v Polsku můžeme koupit mnohem levněji.
Ale jsou i jiné názory, a kupodivu pocházejí z hlav zkušených letitých stavebních praktiků: Ano, dejme tomu, že některé stavebniny z Polska nedosahují vysokých kvalit jiných výrobků. Ale to ještě neznamená, že jsou nekvalitní.
A dále: stavebník-kutil  nepožaduje vždy tu absolutně nejvyšší kvalitu. Dejme tomu, že chce jen opravit starou prádelnu, vyzdít příčku ve sklepě, podbít trámy zahradního domku, přeložit střechu na králíkárně… K tomu nemusí nutně být drahý materiál zhotovený nejmodernějšími technologiemi, stačí obyčejný cement, cihla, taška, prkna.

I proto jezdí malí stavebníci do Polska.

Než se rozjedeme pro stavbiny do Polska

 • Před nákupem stavebnin v Polsku se poradíme se zkušeným stavařem o potřebném materiálu.
 • Ještě doma pečlivě změříme, kolik materiálu  budeme potřebovat. V případě obkladů nebo dlažby počítáme s prořezem. Nezapomínáme, že například řezivo se prodává na kubické metry, ale podlahové krytiny na metry čtvereční.
 • I když je například balení obkladaček deklarováno jako první jakost, necháme si balík rozdělat a několik zkontrolujeme, zda nejsou „do vrtule“.
 • Jestliže ve stavebním materiálu příliš nevyznáme, vezmeme s sebou na nákup stavebnin do Polska někoho, kdo tomu rozumí.
 • Prodavači v polských stavebninách bývají skoro vždy fundovaní, ochotní a se zájmem o zákazníka, což u nás už většinou není pravda.

Murphyho zákon o stavebninách z Polska?

A ještě jeden jev je zajímavý, a nebo tak funguje nějaký Murphyho zákon? Na stavebniny z Polska si stěžují lidé, kteří bydlí ve velké vzdálenosti od polské hranice, nakupovali jen jednou a koupili nějakou zásadní drahou věc (obklady, dlažbu). Ale polské prodejny stavebnin jsou neustále plné spokojených českých zákazníků, kteří tam opakovaně jezdí, protože to mají blízko, s materiálem jsou spokojeni a chtějí ušetřit.

Ilustrační foto: scx.hu

17 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  Chceme vedieť ceny na prerábku domu;
  hrubá omietka,jemná omietka
  Dlažby,obklady
  Tepelná izolácia a vonkajšia izolácia
  Dakujem

 2. Zdravím na kolik u vás vyjde nejlevnější perlinka děkuji a kdybych chtěl asi 180ks jaká by byla cena za to dekuji

 3. Zdravím Vas,
  rad bych dostal cenovou nabídku venkovních cihlovych obkladů na dům, červené nebo červenohnědé barvy.
  Velké spáry, oblé rohy, nic hranateho, spíše retro.
  Díky Martin

 4. Dobrý den, chci koupit na zahradu plechovou garáž.
  Prosím o informaci, kde se mám v Polsku zajímat.
  Děkuji.

 5. Castorama a Leroy Merlin ,prodavači hovoří Česky,levnější vše,obklady,kuchyně,osvětlení,sedačky,osb desky, a větší výběr,střešní plechová krytina trapez dach,i dovezou zdarma Kuchnie XXL Kudowa Zdrou vedle tržnice

 6. Mám dotaz na obkladové palubky do podkroví. Kolik vyjde cca m2 a zda je nějaký polský eshop, který palubky prodává i s dopravou do ČR?

 7. Dobrý den. Chtěl bych postavit nový plot s 3D dílců. Nevíte kde bych to mohl v Polsku koupit?

 8. Zvažuji nákup svařovanáho plotu výška 103 včetně sloupků a betonových desek pod plot v barvě černé nebo podobné. Chtěl bych zjisti cenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno