Státní svátky v Polsku

Jestliže se chceme vydat na cestu do Polska, je dobré předem vědět, zda se doba našeho pobytu nebude krýt s některým státním svátkem. V takovém případě bychom si museli být vědomi určitých omezení ve veřejném životě nebo i v dopravě. Oslavy některých státních svátků v Polsku nás mohou naopak kulturně obohatit.

Omezení ve státní svátky

Polsko má během roku třináct státních svátků, takže je velice pravděpodobné, že se v době naší návštěvy Polska bude některý z nich slavit. Podobně jako u nás, u při státních svátcích v Polsku platí některá omezení, a to i přes to, že Poláci ve světě platí za obchodně velmi zdatný národ.

  • O státních svátcích nefungujíúřady, banky a státní instituce.

    Polská státní vlajka
  • Velké obchody a většina malých obchodů jsou ve státní svátky zavřené.
  • Většina restaurací  má zavřeno 25. a 26. rosince, na Boží Hod a na svatého Štěpána.
  • Nákladní automobily či soupravy s celkovou hmotností nad 12 tun nesmějí v Polsku na silnice  v neděli a ve dnech, které následují po státním svátku od sedmi hodin ráno do 22 hodin a večer před státním svátkem od 18 do 22 hodin. Pro některý typ přepravy zákaz neplatí (převoz rádiové a televizní aparatury, přeprava rychle se kazícího zboží a živých zvířat, vybavení pro sportovní nebo kulturní akce).
  • Čerpací stanice pohonných hmot jsou ve větších městech většinou otevřeny i ve státní svátky.
  • Ve státní sváty se nekonají v Polsku trhy
  • Při cestování vlakem nebo autobusem je třeba počítat s tím, že ve státní svátek může platit jiný jízdní řád než ve všední pracovní dny.
  • Informační turistická centra jsou o státních svátcích obvykle zavřena.

Stálé státní svátky v Polsku

1. ledna – Nový rok

6. ledna – Tři králové

1. května – Svátek práce

3. května – Svátek ústavy (prohlášení ústavy 3. května 1791)

15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie, Den polské armády

1. listopadu – Svátek Všech svatých

11. listopadu – Den nezávislosti Polska (znovuzískání nezávislosti v r 1918)

25. prosince – První svátek vánoční

26. prosince – Druhý svátek vánoční

Pohyblivé státní svátky v Polsku

20. dubna – Velikonoční neděle

21. dubna – Velikonoční pondělí

8. června – Svatodušní neděle

19. června – Boží tělo

 

Státní svátky v Polsku: Zajímavosti

  • Státní svátek na Tři krále, tedy 6. ledna, byl v Polsku obnoven v roce 2011. V roce 1960 komunistická vláda státní svátek v Polsku na Tři krále zrušila, místo něj dostali občané den volna například ve výročí revoluce v Rusku.  Den volna při nově obnoveném státním svátku na Tři krále mají Poláci podle polského episkopátu věnovat modlitbám a návštěvám kostelů, kde jsou slouženy mši.
  • Den Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna je v Polsku velmi slavný den, a to zejména v místech, kde jsou kostely Nanebevzetí zasvěceny. Asi nejznámější je poutní místi na Jasné Hoře u Częstochowe, kam se sjíždějí poutníci z celého Polska i ze zahraničí, ze zemí s tradičním mariánským kultem. Mnozí z nich vykonávají pěší pout, samozřejmě i po veřejných komunikacích. Polská dopravní policie, která zajišťuje plynulost provozu, doporučuje řidičům, aby v tento státní svátek raději volila cesty, které vedou mimo poutní místa.
  • Také ve svátek Božího těla, který je svátkem pohyblivým a odpočítává se od Velikonoc, mohou na některých místech vznikat dopravní problémy. V tento státní svátek v Polsku chodí četná procesí, která mohou omezit plynulost provozu. Je zajímavé, že svátek Božího těla zůstal v kalendáři i v době komunismu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno