Domů Polsko Spropitné v Polsku

Spropitné v Polsku

Česká kultura považuje nedání spropitného v restauraci jako výraz nespokojenosti. Jaká pravidla má ale spropitné v Polsku? Je již započítáno v ceně, nebo jej můžeme dát podle svého uvážení?

Spropitné je odměnou za obsluhu i uvařený pokrm

Spropitné jsou obvykle drobné v řádu desítek korun, kterými resturaci vyjadřujete poděkování za obsluhu i uvařený pokrm. Hosté jej číšníkům dávají ve chvíli, kdy jsou s jejich službami spokojení. Jde o to, jak moc jste si pochutnali, ale i to, jak obsluha zvládala svou práci a jak se k vám chovala. Záleží již pak na podniku samotném, zda spropitné rozdělí pouze mezi zaměstnance na place, nebo budou ohodnoceni také zaměstnanci v kuchyni. V některých případech se bohužel spropitné odevzdává zaměstnavateli. To už ale v dnešní době naštěstí není běžnou praxí. Spropitné tak patří těm, kteří si jej opravdu zaslouží.

Spropitné v Polsku

Pravidla spropitného jsou podobná v Polsku i Česku

V Polsku platí podobná pravidla jako u nás v České republice. Byli jste s obsluhou spokojeni? Pak byste ji také měli odměnit. A to v hodnotě podle svého uvážení a na základě vaší spokojenosti. Nepsané pravidlo říká, že by se mělo spropitné pohybovat ve výši 10 – 15 % z celkové utracené částky. Samozřejmě ale záleží na samotném zákazníkovi. V některých případech se můžete setkat s účtenkou, na které máte malým písmem na jejím konci informaci, zda je spropitné zahrnuto či nikoliv. Obvykle je i připsána doporučená výše z celkové částky.

V podnicích, ve kterých platíte u baru, jakými mohou být menší restaurace či kavárny, můžete najít i menší nádobu určenou pro vhození spropitného. V takovém případě opět záleží na zákazníkovi. Drobné mince obsluhu zpravidla potěší. Nikdo ovšem neví, kolik peněz jste do nádoby vhodili. Předejdete tak trapným situacím a otázkám, zda jste obsluhu správně odměnili.

V dnešní době převládají platby kartami. I zde můžete dát spropitné. A to hned dvojím způsobem. Variantou je zaplacení kartou a vyndání drobných, které dáte obsluze jako spropitné. Nebo můžete částku k úhradě navýšit o spropitné a celou ji uhradit kartou.

Nejedná se pouze o záležitost restaurací

Spropitným můžeme ohodnotit služby nejenom v restauračních zařízeních. Jakákoliv služba, za kterou zaplatíme, může být ohodnocena penězi navíc. V Polsku se ale nejedná o běžnou praxi. Ať už se necháte ostříhat, půjdete na pedikúru nebo využijete služeb veřejných toalet, neočekává se od vás, že zaplatíte více, než je vyžadováno. Opět ale platí, že by se měl každý zákazník rozhodnout podle sebe. Pokud jste spokojeni, není nic špatného na tom, abyste toho, kdo vás obsloužil, odměnili.

Spropitné v hotelu i při jízdě taxíkem

I jízda taxíkem je něčím, co bylo dříve považováno jako dobrá příležitost pro udělení spropitného. V dnešní době opět záleží na pasažérovi. Nicméně Poláci jsou obvykle zvyklí dávat spropitné i zde. Zpravidla se ale nejedná o nějakou předem stanovenou částku, cena jízdy je nejčastěji zaokrouhlována nahoru. Pokud platíte kartou, pak většinou zaplatíte částku, která vám byla stanovena. Spropitné v takovém případě neřešíte.

I hotel je místem, kde Češi nejsou příliš zvyklí dávat spropitné. I zde je to ale na místě. Záleží samozřejmě, v jakém hotelu se nacházíte. Podle jeho kvality a nabízených služeb se odvíjí i částka spropitného. Například poslíčkovi, který se postará o vaše zavazadla a případně vás i dovede do pokoje, náleží částka okolo 10 -20 PLN. Pokud využíváte služeb tamější kuchyně, pak nikdy nezapomeňte zaplatit spropitné. Zde byste měli uhradit okolo 10 – 20 % z výsledné částky. Opět ale záleží jen a pouze na vás. Není žádnou ostudou, když spropitné nedáte.

Polská měna

Záleží čistě na spokojenosti zákazníka

Polsko je na tom, co se týká spropitného, podobně jako Česká republika. Nikde není striktně nakázáno spropitné za služby zaplatit. Pokud jste ale spokojení, v restauracích se jedná o běžnou praxi. Záleží tak pouze na vás a vaší spokojenosti.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno