Dva kilometry od českých hranic najdeme v Polsku, přesněji v Kladsku, Velkou Hejšovinu, která měří 919 m.n.m. Nachází se v pohoří Stolových hor.
Velká Hejšovina je nejvyšší vrchol Stolových hor a je chloubou stejnojmenného národního parku. Hory jsou zde protkány mnoha puklinami, které vytvářejí úžasnou a téměř magickou krajinu. Po tisíciletí trvající eroze vytesala do skal nádherné obrazce, které se pomocí fantazie proměňují ve zvířátka nebo postavy lidštějších tvarů začarované ve skále.
Obsah
Před výletem si přivstaňte
Kromě přírodních soch jsou zde skalní závrty a soutěsky, které vám vyrazí dech. Pokud se sem vydáte, nejdůležitější je čas příjezdu. Vyplatí se tady být poměrně brzy, protože tato část národního parku Stolových hor je nejoblíbenější trasou a později během dne bývá přeplněná. Jak na parkovištích, tak na stezkách v parku.
Najděte si svou trasu
Z Kudowa Zdrój se sem dostanete za necelých 20 minut. Pokud jedete z Wrocławi, musíte počítat se 2 hodinami. V letní sezóně může být tato doba o něco delší, protože zejména v okolí Kladska se na trase mohou tvořit zácpy.
Parkoviště v Karłówě jsou téměř na každém kroku. Největší je hned vedle stezky vedoucí k trase na Velkou Hejšovinu. Trasa, kterou se vydáte na vrchol hory a následný průchod skalními labyrinty, je atrakcí, která byla oceněna již na počátku 19. století. Velkou měrou přispěl k propagaci tohoto místa starosta města Karłów Franz (Franciszek) Pabel.
Schody Franze Pabla
Byl to on, kdo Hejšovinu jako první obdivoval a udělal vše, co bylo v jeho silách, aby ji zpřístupnil více turistům a ochránil ji před pokusy o vybudování pevnosti na vrcholu. Sám Franz vytyčil cestu vedoucí na vrchol, skládající se z 665 schodů.
Jeho snahu ocenil i pruský král, který této oblasti vládl a v roce 1813 jmenoval Pabla prvním turistickým průvodcem v Prusku. Připomíná jej pamětní deska, kterou můžete vidět na jedné ze skal.
Trasa, kterou vytvořil Franz, je dodnes velmi oblíbená. Smyčka začíná a končí na stejném místě. Proto, když před ní stojíte, podívejte se na cedule a zvolte levý vchod, kde začne vaše dobrodružství. Po vstupu na trasu se připravte na nepříliš namáhavou chůzi po schodech. Není dlouhá a zvládnou ji i ty nejmenší děti. Není nebezpečná a větší problémy s ní nebudou mít ani lidé, kteří s horami nemají mnoho společného.
Asi po 20 minutách chůze dojdete k chatě na Hejšovině, která na tomto místě existuje již od roku 1845. Zde si můžete doplnit zásoby vody a jídla. Větší gurmány pravděpodobně zlákají lahodné vafle, které se podávají v jednom ze stánků. Pro děti bude určitě vůně šířící se z vaflového stánku jako magnet.
Chata na Hejšovině
Chata funguje po celý rok. Ceny nejsou na místo, které ročně navštíví 300 000 turistů, nijak přemrštěné. Abyste zde mohli přenocovat, musíte si místo rezervovat s dostatečným předstihem. Při probuzení s vycházejícím sluncem budete ohromeni panoramaty, které se táhnou okolo vyhlídkových teras kolem chaty. Výhledy, které se tu dají obdivovat i přes den, jsou úchvatné, ale ty ranní jsou snad nejkrásnější na světě.
Pokladna
Hned za chatou je pokladna a tady začíná to pravé dobrodružství. Po zaplacení vstupenky vstoupíte do úplně jiného světa. Svět plný kouzel a nádherné krásy začarovaných tvorů. Vstoupíte také do pekla a po chvíli vystoupáte do nebe.
Skalní labyrint
Každý větší kámen na tomto místě, který má jméno, je popsán. Popusťte uzdu své fantazii, která si dokonale poradí s tvary skalních útvarů a poskytne vám ta nejneuvěřitelnější řešení. Ostatně takto vznikly i oficiální názvy. Lidé se podívali na skálu a při správném osvětlení, které vždy zahraje velkou roli, spatřili velblouda, psa, želvu nebo slepici. Každý může vidět něco úplně jiného a to je kouzlo Stolových hor.
Peklo a nebe
Kromě postav a zvířat začarovaných v kameni budete mít možnost vydat se do hlubin pekla. Pamatujte na správnou obuv. Sestup do skalní rozsedliny je úzký a kluzký, což může při neopatrnosti vést k nehodě. Jakmile se sem dostanete, nečekejte pekelné vedro. Peklo tu zamrzlo. Na zastíněných místech je dlouhou dobu docela dost sněhu a také zima.
Když opustíte peklo, půjdete do nebe. A není to žádná nadsázka. Nebeský pohled je ovlivněn panoramatem Krkonoš, které můžete obdivovat z několika vyhlídkových teras. Nespěchejte, chvilka na tomto nádherném místě vás naplní energií na mnoho dní.
Poslední částí túry je sestup. Zpočátku vás čekají docela strmé schody, které musíte překonat, takže pokud půjdete s dětmi, nezapomeňte je mít stále na očích. Po sestoupání schodů se trasa srovná a během chvilky se dostanete do bodu, kde jste výlet začali.
supr