Rybaření v Polsku je pro české rybáře zajímavé. Možnost lovu v Baltském moři, lov lososa v přímořských řekách, velké řeky a jezera. Lov sumců, řeky bohaté na boleny, velké cejny a místy i na candáty. Ani s Polsku však nelze lovit „na divoko“, tedy bez rybářského lístku a platné povolenky.
Obsah
Rybářský lístek a povolenka v Polsku
Pro rybolov v Polsku rybář potřebuje rybářský lístek, a ještě povolenku – platné povolení k rybolovu.
Rybářský lístek postačí český. Cizozemci, tedy i Češi nemusí mít polský rybářský lístek, ale stačí do registrace vyplnit údaje o českém rybářském lístku a k ní si zaplatí povolenku pro cizince. Po zaplacení lze povolenku vytisknout, a je hotovo.
Povolenky prodávají pobočky polského rybářského svazu, které jsou v každém krajském městě.
- Povolenka opravňuje rybáře lovit všemi metodami, a to i v noci s kuší, ale bez potápěčské výbavy.
Lov v pobřežních vodách
Pro rekreační lov v pobřežních vodách Baltského moře je třeba zaplatit poplatek za lov ryb. Společně s průkazem totožnosti (OP, pas) se rybář případně prokazuje kontrole. Poplatek se hradí stejně u poboček polského rybářského svazu. Aktuální ceny lze zjistit na internetu.
Žádné poplatky rybář hradit nemusí, pokud se chystá lovit z kutru společně s kapitánem. Povolenka je v ceně, která se platí kapitánovi a rybářská činnost spadá pod jeho rybářskou licenci.
„Lov ryb v polských vnitrozemských vodách zastřešuje Polski Związek Wędkarski, v němž je organizováno 630 tisíc členů. web,“ vysvětluje se na www.pzw.org.pl
Na rozdíl od České republiky je možné povolení k lovu ve sladkých vodách zakoupit i on-line. K tomu slouží aplikace http://eokon.pl.
„Stačí si vybrat rybářskou oblast, kde chceme lovit, na jak dlouho a režim povolenky,“ uvádí se na specializovaném webu rybanahacku.blogspot.com/
Oblíbené oblasti a revíry
Řeky, jezera
- Jezero Wdzydze: V obrovském severním jezeře s mnoha ostrůvky ulovíte docela vzácného pstruha jezerního.
- Jezera Wigry a Drawsko: Ledovcová jezera ležící na opačných koncích země. Wigry se nachází jen kousek od hranic s Litvou, Drawsko je zase na západě Polska. Obě jezera ale obývá síh malý v pěkných hejnech.
- Jezero Hańcza: Je nejhlubším jezerem v Polsku, konkrétně 108 metrů a umožňuje lov s kuší pod hladinou. Zdolat můžete například mníky nebo obří okouny. Nachází se kousek od jezera Wigry u hranic s Litvou.
- Řeka Narew: Narew, pramenící už v Bělorusku, tvoří pravý přítok Visly a je bohatá na krásné sumce.
- Řeka Warta: Řeka táhnoucí se středem a západem Polska, v Německu se pak vlévá do Odry. Nabízí hezké úlovky v podobě candátů.
- Řeka Visla: Nejdelší polská řeka, která pramení u nás v Beskydech a táhne se od jihu k severu země. Co se týče ryb, má toho hodně co nabídnout. Oblíbení jsou zejména amuři a sumci.
Také skoro ve všech řekách, které jsou spojené s Baltským mořem, můžete narazit na úhoře.
Moře
Loví se hlavně tresky na pilkery s peříčky a twistery, a to celoročně.
- Wladyslawowo: Město je známé pro svůj rybářský charakter už velmi dlouho. Loví se zejména z kutru v hlubinách.
- Kolobrzeg: Mělčina 20-40 m
- Leba: Mělčina 20-40 m
- Dánský ostrov Bornholm: Hlubina
- Gdaňsk: Hlubina
Ze břehu nebo v přístavech lze chytit mořského pstruha, lososa, sledě. V květnu se vytahují i jehlice. V místech, kde se vlévají řeky a voda není tak slaná, se dají chytit cejni, plotice, úhoři nebo platýsi.
Techniky rybaření
Tresky se loví vláčením na pilker okolo 300 g nebo na twistery s pevným prutem na mořský rybolov. Na některých řekách se provozuje i tzv. trolling (přívlač s woblerem taženým za lodí), na který se také vyrábějí speciální pruty.
Na plážích a v přístavech se loví na klasickou položenou. Úlovky jsou ve dne i v noci, dle aktivity různých ryb. Jako nástrahy se používají píseční červi, rousnice nebo kousky ryb. Platýse můžete chytit i na feeder. Nástrahy se doporučují minimálně 80 g.
Zdroj: S využím chytapust.cz/; rybanahacku.blogspot.com/