Průměrný plat v Polsku

Platy, výplaty, mzdy, odměny – říkejte tomu jakkoliv, ale jedno je jisté, je to prakticky neustále diskutovaná otázka kdekoliv na světě, přičemž nejinak je tomu také v sousedním Polsku, na jejichž výplatní pásky se v tomto článku podíváme. A ne náhodou, Polsko je v současné době hojně navštěvováno občany České republiky, a to díky levnějším potravinám, nebo třeba drogerii, která se zde dá pořídit výhodněji. To je samozřejmě způsobeno současnou vysokou mírou inflace v České republice, ale na toto téma se blíže zaměříme třeba někdy jindy. Vraťme se ale k polským platovým podmínkám. Na následujících řádcích si pak uvedeme průměrnou polskou mzdu, ale postavíme ji také do kontrastu s různými profesemi, ale uvedeme také tamější rozdíly mezi platy mužů a žen. Pojďme na to.

Platové podmínky v Polsku

Polsko je obecně jednou z největších ekonomik v Evropě, díky čemuž má také velice dynamický trh práce. Pokud vás ovšem zajímají zdejší platy a jaká jsou rozdíly v různých platových hladinách napříč různými profesemi, musíme si vzít na pomoc statistiky polského Ministerstva práce a sociálních věcí.

Průměrný plat v Polsku

Začneme u polského průměrného platu. Ten byl dle posledních údajů z února roku 2023 5368 zlotých, což je zdejší měna, a to hrubého. Při průměrném přepočtovém kurzu to pak dělá cca 33 tisíc korun měsíčně, ročně pak téměř čtyři sta tisíc korun (64 416 zlotých).

Nejlépe a nejhůře placené profese v Polsku

Dle statistik, které vede polské Ministerstvo práce a sociálních věcí, byly v poslední době nejlépe placenými profesemi v Polsku lékaři s průměrným měsíčním hrubým platem pohybujícím se okolo téměř osmdesáti tisíc korun (15 417 zlotých), manažeři v oblasti informačních technologií s průměrným hrubým platem zhruba šedesát sedm tisíc Kč (12 982 zlotých) a právníci – cca šedesát dva tisíc Kč, neboli 12 142 zlotých. Pakliže se podíváme na opačné spektrum, a sice na nejhůře placené polské profese, na chvostu se nachází prodavači, jejichž průměrný hrubý plat dosahuje cca 2 556 zlotých měsíčně, což je zhruba třináct tisíc korun, pracovníci v oblasti gastronomie a turismu – 2 814 zlotých, neboli cca patnáct tisíc korun a do třetice také pracovníci v oblasti zdravotnictví a sociální péče. Ti si přijdou v přepočtu asi na sedmnáct tisíc korun (3390 zlotých)

Platové rozdíly mezi pohlavími v Polsku

Podle dat Eurostatu patří Polsko na špici evropských zemí, kde jsou dosud největší rozdíly mezi platy mužů a žen, a to mnohdy i v řádu desítek procent. Obecně pak ženy v Polsku pobírají o zhruba 10,5 % nižší plat, než muži. Tento rozdíl je ale výrazně patrnější v určitých profesích. Takovou je kupříkladu oblast finančnictví a pojišťovnictví, kde ženy často pobírají i o třetinu menší mzdu. Na druhé straně výplaty v oblastech kultury, či zábavy jsou v podstatě stejné.

Plat v Polsku

Vývoj polských platů

V průběhu několika posledních let se polské platy obecně postupně zvyšují. Zatímco ještě v roce 2019 byl průměrný zdejší plat 4861 zlotých měsíčně, nyní je to již výše uvedených 5368 zlotých, což znamená vícero jak desetiprocentní nárůst během posledních tří let. Tento trend se pak také odráží i v platových rozdílech mezi různými profesemi. Kupříkladu v oblasti informačních technologií rostou platy rychleji.

Pakliže to na závěr trochu shrneme – polský průměrný plat se pohybuje okolo 5300 zlotých hrubého měsíčně, přičemž mezi nejlépe placené zdejší profese patří lékaři, manažeři v oblasti IT a právníci, kteří ho výrazně překračují. Naopak nejméně štědře placené profese jsou prodavači, pracovníci sociálních služeb, případně lidé z oblasti gastronomie a turismu. Tato skupina se pak průměrnému příjmu často ani nepřibližuje. I nadále je v Polsku patrné také mnohdy až extrémně odlišné odměňování žen, které si v některých oblastech přijdou klidně i na o třetinu menší platy než muži. Obecně se nicméně polský plat postupně zvedá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno