Poznaň

Poznaň je nádherné město v západní a střední části země. Je to jedno z nejstarších polských měst a turisté zde mohou objevovat spoustu zajímavostí, od těch starobylých až po moderní. Poznaň, kde studuje více než 60 000 studentů, je zároveň také univerzitním městem.

Historie města

Raná Poznaň

Poznaň vznikla v 9. století na ostrově na řece Wartě, zvaném Ostrow Tumski. V 10. století vyrostla v její blízkosti osada a bylo zde založeno biskupství. V roce 1253 získala Poznaň městská práva. Na levé straně řeky Warty bylo postaveno nové město s tržištěm. Poznaňská radnice byla poprvé postavena na konci 13. století, ale v polovině 16. století byla přestavěna. Věž byla přistavěna koncem 18. století.

Ve středověku Poznaň vzkvétala. Poznaň těžila z toho, že ležela na obchodních cestách z Ruska do západní Evropy. V roce 1519 byla založena Lubranská akademie, v roce 1573 vznikla jezuitská kolej. V 16. století se v Poznani, stejně jako ve všech městech, vyskytovaly epidemie moru. Přesto měla Poznaň v roce 1600 pravděpodobně kolem 20 000 obyvatel.

V roce 1668 byl postaven kostel svatého Františka z Assisi a v letech 1674-1728 františkánský kostel. Kostel Všech svatých byl postaven v roce 1786. Poznaňská strážnice byla postavena v roce 1787.

Poznaň

Moderní Poznaň

V roce 1902 byl pro veřejnost otevřen Wilsonův park a v roce 1910 Velké divadlo. V roce 1910 byl v Poznani postaven Zámek neboli Císařský hrad. V roce 1918 se však obyvatelé Poznaně vzbouřili proti německé nadvládě. V prosinci začalo Velkopolské povstání, které zajistilo, že po první světové válce bude Poznaň součástí nově nezávislého Polska. V meziválečném období se Poznaň rychle rozvíjela. V roce 1920 byla otevřena Hudební akademie. Park Fryderyka Chopina byl otevřen pro veřejnost v roce 1938.

V roce 1939 však Německo napadlo Polsko. V únoru 1945 byla Poznaň těžce poškozena v bitvě mezi nimi a Rusy.

Po druhé světové válce se Polsko bohužel neosvobodilo. Místo toho v něm byla nastolena komunistická tyranie. V roce 1956 demonstrují pracující lidé v Poznani rozzlobení těžkými ekonomickými podmínkami. Komunisté na ně zahájili palbu a zabili mnoho lidí. Pomník obětem z roku 1956 byl odhalen v roce 1981.

Poznaň

Co v Poznani podniknout?

Katedrální ostrov (Ostrów Tumski)

Katedrála, postavená v roce 968, byla opakovaně poškozována přírodními a stavebními katastrofami a válkami. Gotický portál z poloviny 15. století má moderně vyhlížející bronzové dveře vyrobené v roce 1979 a nacházejí se zde výjevy ze života svatého Petra a Pavla. Z doby předrománské a románské se zachovaly fragmenty zdí, křtitelnice a hrobky prvních polských panovníků.

Královský hrad

Přemysl I. postavil své vévodské sídlo ve druhé polovině 13. století na kopci, který se zvedá několik metrů nad úrovní Starého trhu. Jeho syn Přemysl II., pozdější polský král, hrad rozšířil s úmyslem přeměnit jej na královské sídlo.

Navzdory králově tragické smrti v roce 1296 nebyla stavba ještě dokončena a hrad byl s největší pravděpodobností dokončen za vlády Kazimíra Velikého. Jednalo se o největší světskou stavbu v zemi. Kromě obytné věže se skládal z 63 m dlouhé, 17,5 m široké a nejméně 9 m vysoké budovy a obranné věže.

Okrąglak

Okraglak, budova navržená renomovaným architektem Markem Leykamem, je z nejslavnějších staveb ve více než tisícileté historii města. Přestože vznikla v době prostoupené socialistickým realismem (1949-1954), představuje všechny standardní modernistické prvky.

Okrąglak

Akademie Lubrański

Akademie Lubrański byla první vysokou školou v Poznani a první moderní humanistickou univerzitou v Polsku. Založil ji v roce 1518 místní biskup Jan Lubrański, který za podpory krále Zikmunda Starého poskytl také potřebné finanční prostředky na podporu činnosti školy. Největšího rozkvětu dosáhla ve druhé čtvrtině šestnáctého století, kdy se jedním z jejích vyučujících stal významný německý humanista Christoph Hegendorfer.

Muzeum croissantu

Muzeum croissantu v Poznani je místem, kde se dozvíte o historii města a o legendě o tomto pečivu. Uvidíte a zúčastníte se živé prezentace přípravy a pečení croissantu. Představení je velmi zábavné pro návštěvníky všech věkových kategorií. Na konci prezentace budete mít také možnost ochutnat tuto malou sladkou pochoutku.

Park Cytadela

V parku Cytadela na vás čeká několik překvapení. Vzhledem k jeho velikosti potřebujete čas, abyste se dostali ke všem jeho atrakcím a čerstvý vzduch je určitě vedlejší výhodou. Kromě obvyklých trávníků, rybníků, květin a stromů tu najdete hřbitov, vysokou zvonici, vtipné sochy a vojenské muzeum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno