Polsko: Základní informace

Polsko, severní soused České republiky, je nám blízké geograficky, jazykově, kulturně i historicky. Polsko je asi čtyřikrát větší než Česká republika. Co víme o Polsku?

Polsko uprostřed Evropy

Polsko je členským státem Evropské unie.Proto nám k cestování do Polska stačí jen platný občanský průkaz. Polsko se nachází v Schengenském prostoru. Země je

Panorama moderní Varšavy, hlavního města Polska

dále členem Visegradské „čtyřky“, Severoatlantické aliance, Světové obchodní organizace a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Polsko je země se silnou náboženskou tradicí, skoro 90 procent věřících jsou katolíci. Římskokatolická církev má silnou moc i v polském zákonodárství. Asi jen šest procent Poláků o sobě uvádí, že jsou nevěřící.

Polštině lze rozumět

Úřední řečí Polska je polština. Starší generace obyvatel naší republiky polštině dobře rozumí, mimo jiné i proto, že polská televize, která se dala v ČSSR naladit, vysílala světové filmy, a nevadilo, že jsou v polštině. V současné době umí většina mladých Poláků anglicky nebo německy (podle regionu). Angličtina se používá i v informačních centrech, na úřadech a podobně. I když se předpokládá, že starší lidé rozumějí rusky (asi čtvrtina obyvatel), s ruštinou je vhodné „vyrukovat“ až v krajní nouzi.
Polštině lze dobře rozumět, ovšem předpokladem je určitá zběhlost ve slovanských jazycích.  A rovněž je dobré znát některá slova, která v obou řečech znějí stejně, ale jejich význam je fatálně rozdílný.

 Zajímavosti z polské kuchyně

 • Polským jídlem je například bigos, který vzdáleně připomíná segedínský guláš, nebo jsou to golombki – zelné závitky plněné mletým masem.
 • Jako příloha se k masným jídlům nejčastěji podávají brambory, ale také třeba pohanková kaše, na kterou jsme v našem jídelníčku už zapomněli.
 • K půvabům polské kuchyně náleží také nepochybně tak zvaná ciastka, moučná sladká jídla všeho druhu: drozdzówki (kynuté koláče s různými náplněmi), sernik (tvarohový koláč), jablecznik.
 • Při objednávání v polské restauraci je dobré pamatovat: že kompot je nápoj a ovoce v něm pouze vedlejší produkt, že jagody jsou borůvky, a že slovo čerstvý má v polštině úplně opačný význam než v češtině.

 

Polsko: Základní informace

 • Oficiální název státu: Rzeczpospolita Polska
 • Hlavní město: Warszawa, 1 717 000 obyvatel
 • Rozloha: 311 888 km2
 • Počet obyvatel:  38 167 000 obyvatel;  hustota obyvatel – 122 na km2.
 • Počasí: Klima v Polsku je typicky kontinentální. Léta jsou horká a deštivá, zima je mrazivá a suchá. Průměrná teplota vzduchu se v červenci pohybuje okolo 19 stupňů Celsia.
 • Měna: Základní měnovou jednotkou je zlotý (Zl), který se dělí na 100 grošů. Kurz je třeba vždy vyhledat podle aktuálnosti.
 • Obchody a hypermarkety: Obchody v Polsku mají většinou otevřeno od 6 hodin do 18 nebo 19 hodin. Supermarkety zavírají až ve 22 hodin. V sobotu bývá otevřeno od 7 do 13 hodin. V neděli jsou otevřeny obvykle jen prodejny velkých nadnárodních řetězců.
 • Pošta: Má otevřeno od 8 hodin do 20 hodin, v sobotu od 8 do 16 hodin, v neděli zavřeno.
 • Důležitá telefonní čísla: Policie 997. Hasiči 998. Záchranná služba 999.

 

Foto: Panorama hlavního města Varšavy. (sxc.hu)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno