Polsko: Zajímavosti

Písečná poušť, vysoké hory, nekonečná jezera, divocí koně, středověká kultura, moderní města, starobylé církevní památky – v Polsku najde oblast svého zájmu asi každý turista. Jaké zajímavosti Polsko nabízí, jestliže se rozhodneme zemi našich severních sousedů poznat trochu podrobněji?

Zajímavosti severního Polska

Putování za polskými zajímavostmi lze začít na severu u Baltského moře, které je na východě ohraničeno Krynicí Morskou a na západě Svinoústím s celkovou délkou 524 kilometrů. Jednou z perel baltského pobřeží je Gdaňsk. Společně s lázněmi Sopoty a přístavem Gdyně tvoří tak zvané Trojměstí propojené dopravně, průmyslem i kulturou. V létě je zde možné koupání v moři na písečných plážích s bohatým zázemím, třebaže Balt nemůže klimatem konkurovat jižním mořím. Spíše budou lákat výlety lodí, případně trajekty do Dánska (ze Svinoústí do Kodaně a na ostrov Bornholm) a Švédska(ze Svinoústí do Ystadu a Malmö, z Gdyně do Karlskrony

Křižácký hrad Malbork je zajímavostí města Malbork na severu Polska v Pomořském vojvodství.

a z Gdaňska do Oxelösundu). Štětínská zátoka, Gdaňský a Puckého záliv poskytují výborné možnosti pro windsurfing a jachting.

Znalci přírody ocení přímořské národní parky – Woliňský a Slowiňský, kde jsou jezera Gardno a Lebsko odděleny od moře písčitými dunami.

Dvacet tisíc jezer

Na jihu a jihovýchodě Polska se rozkládá „země jezer“, kterých je v Polsku více než 20 tisíc. Většina z nich má plochu větší jednoho hektaru. Z Mazurských jezer je největší Šniardwy – 110 kilometrů čtverečních. V takřka člověkem nedotčené přírodě najdou svůj „ráj“ milovníci vodních sportů a rybaření. Rybářská sezona trvá v Polsku celý rok.

Společný patron i učitel

Centrem jihozápadní části, čili Velkopolska, je Poznaň, město bohaté na pamětihodnosti a muzea, ale také místo největších palmových skleníků v Evropě. Padesát kilometrů od Poznaně leží Gniezno, první hlavní město Polska s gotickou katedrálou a relikviemi svatého Vojtěcha – patrona Polska i Čech. V Leszně byl rektorem gymnázia Českých bratří Jan Ámos Komenský. Na jih od Velkopolské nížiny leží Slezská nížina se střediskem Vratislav (Wroclaw), která byla až do roku 1526 součástí českého království.

Prales sousedí s velkoměstem

Při poznávání zajímavostí Polska nelze vynechat střední část země s Mazowieckou nížinou a hlavním městem Varšavou. Ve II. světové válce byla zcela zničena, po ní opět postavena a modernizována. Když unaví prohlídka a ruch velkoměsta, můžeme navštívit periférii Varšavy – Kampinoský prales, který je se svými 35 tisíci hektary v těsném sousedství městské aglomerace skutečnou světovou raritou.

Divoké koně a poušť

Na východním okraji nížinného pásma leží známý Běloveský prales s rezervací zubra evropského a polských divokých koní (tarpanů). Na jihu se rozkládá Krakovsko-čenstochovská vysočina s mnoha krasovými jeskyněmi. Zde se bude líbit jak turistům – obdivovatelům zřícenin starých hradů, tak horolezcům (vápencové skály). Dokonce se můžete ocitnout uprostřed nefalšované pouště. Na území Jury se rozkládá Bludovská poušť, jedna z největších oblastí pohyblivých písků ve střední Evropě (32 kilometrů čtverečních ).

Při cestování Polskem můžeme využívat rozvětvenou síť železniční, autobusové nebo letecké dopravy, a nebo individuální dopravu po silnicích a dálnicích.

Foto: Křižácký hrad Malbork je zajímavostí města Malbork na severu Polska v Pomořském vojvodství. Sxc.hu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno