Żurek (žurek)je polévka z fondu polské národní kuchyně. Żurku dává chuť žitný kvas, a tak lze hlavní chuťový valér přirovnat ke krkonošskému kyselu. Żurek je ovšem na rozdíl od kysela polévka s masem či s uzeninou. Recept na žurek se mění podle regionů a domácích zvyků. Jako i v jiných zemích v případě národního jídla je každá rodina přesvědčena, že ten nejsprávnější a nejchutnější žurek se vaří u nich.
Żurek v různých regionech Polska
Poláci vysvětlují, že v případě žurku jde o správný poměr surovin. Protože každá z hlavních složek nakyslé žitné polévky je velmi charakteristická, je nutné zvolit poměr tak, aby kvásek, česnek, křen a silný vývar z masa vytvářely dokonale harmonickou směs. „Není to nic složitého, ale často se něco neshoduje,“ vysvětlují.
V různých regionech Polska se žurek vaří podle různých receptů. Rozdíl nejčastěji spočívá v použití různých druhů masa nebo vývaru. Je rozdíl, zde se použijí uzené kosti, šunka, uzená klobása, bílá klobása nebo žebra.
Polský žurek, polévka z žitného kvásku
Množství surovin by mělo stačit pro 6 až 8 porcí.
- 2 litry vývaru
- 500 ml žitného kvásku
- čtyři bílé klobásy (syrové)
- 200 g slaniny
- 1 velká cibule
- 2 lžičky křenu
- 1 stroužky česneku
- 3 polévkové lžíce 30% nebo 36% smetany
- sušená drcená majoránka
- sůl a pepř podle chuti
- Vejce natvrdo vařená
Příprava kyselé žitné polévky
Nejdřív je třeba zahřát předem připravený masový vývar. Na pánvi smažte slaninu nakrájenou na kostičky. Když se začne uvolňovat tuk, přidejte nakrájenou cibuli a smažte na mírném ohni, dokud slanina a cibule nejsou pěkně opečené.
Do horkého vývaru přidejte obsah pánve a celou bílou klobásu a na mírném ohni zvolna vařte asi 30-40 minut, dokud nezíská výraznou chuť a vůni masa.
K připravenému základu přilijte dobře promíchaný kvásek. Zpočátku jen polovinu, takže polévka není příliš kyselá. Podle vlastní chuti kvásek přidávejte.
Pak do polévky dejte lehce rozdrcený stroužek česneku, dvě malé lžičky strouhaného křenu a především v rukou rozemnutou majoránku – v množství asi jedné polévkové lžíce. Polévku s kořením krátce provařte, odstavte z plotny. Pak přidejte smetanu.
Před podáváním nakrájejte klobásu na plátky a polévku dochuťte solí a pepřem. Podávejte s vařeným vejcem.
Zdroj: s využitím (www.zajadam.pl/przepisy-zupy/zurek-przepis)
Foto: pixabay.com
Něco ,jako Krkonošské kyselo,ale chutnější s Polskou bílou klobáskou a vejcem,podávaný v chlebu