Pokuty v Polsku

Polsko je v posledních letech čím dál častějším cílem českých turistů i nakupujících, kteří touží po levnějších potravinách a dalším zboží. Do Polska se nejčastěji jezdí autem, takže byste se měli dát pozor, abyste místo příjemného pobytu nebo levného nákupu nedostali jen pořádnou pokutu.

Jiná země, jiné pokuty

Neznalost zákona neomlouvá, takže byste se před cestou měli důkladně připravit i na zvláštnosti místního pokutování řidičů.

Bodový systém se liší

Stejně jako u nás také v Polsku čelí řidiči vedle pokut také nebezpečí bodů. Pokud jich v Polsku nějaký řidič nasbírá celkem 24, přijde o řidičské oprávnění. U mladých řidičů, kteří mají řidičák maximálně rok, stačí nasbírat jen 20 bodů. Ale to se vám snad během kratšího pobytu nepovede. Za jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog můžete dostat až 10 bodů, za neposkytnutí pomoci oběti nehody také až 10 bodů, nedání přednosti v jízdě až 8 bodů, jízda na červenou 6 bodů, jízda bez předepsaných světel 4 body.

Další odlišnosti

V Polsku se vám může značně prodražit opakování přestupku. V případě, že vás policisté dopadnou u stejného přestupku dvakrát či vícekrát, pokuta se násobí. Za nejtěžší provinění vám může policista na místě zabavit řidičák a vy pak budete muset buď shánět náhradního řidiče, nebo platit odtah. Cizinci by měli platit pokutu na místě hotově nebo kartou. Můžete ale narazit i hodného policistu, který vám nechá uhradit platbu složenkou, ale nespoléhejte na to, jeho povinnost to není. Pokud nezaplatíte, může to skončit i zatčením a soudem, což je daleko dražší. Soud může udělit pokutu až 30 tisíc zlotých, tedy více než 165 tisíc korun. Za nezaplacení pokuty vyměřené soudem do 3 dnů můžete přijít o doklady nebo jít až na 30 dní do vězení.

Překročení rychlosti

V Polsku je jedno, kde rychlost překročíte, výše pokuty se určuje podle toho, o kolik jste v daném místě rychlost překročili. Ale pokud v obci překročíte rychlost o více než 100 km/h, policie vám zabaví řidičák na minimálně 3 měsíce.

Překročení rychlosti Pokuta (zlotý) Přepočet (Kč)*
  do 10 km/h 50 275,4
10 až 20 km/h 200 1 102
20 až 30 km/h 400 2 203
30 až 40 km/h 800 4 406
40 až 50 km/h 1 000 5 508
50 až 60 km/h 1 500 8 262
60 až 70 km/h 2 000 11 016
víc než 70 km/h 2 500 13 770

* Kurz 1 zlotý = 5,508 Kč

Alkohol a drogy za volantem

Na rozdíl od ČR zde není nulová tolerance. Před zákonem jste bezúhonní, pokud vám naměří max. 0,2 promile. Nad 0,2 promile už jste považováni za nezpůsobilé k řízení auta. Podle situace můžete dostat pokutu 2,5 až 5 tisíc zlotých. Nicméně nad 0,5 promile už nejde o přestupek, ale trestný čin, za který můžete dostat nejen pokutu 5 tisíc zlotých, ale hrozí také ztráta řidičáku až na 10 let a k tomu až 2 roky odnětí svobody. Majitelům nebo provozovatelům vozidla hrozí i další problém. Pokud svěří auto řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog, mohou dostat pokutu až 8 000 zlotých, tedy přes 44 tisíc korun.

Parkování

Nejdražší je v Polsku zaparkovat na místě pro invalidu, to vás může stát 800 zlotých, nebo parkovat s cizí parkovací kartou (až 1 200 zlotých).  Porušení zákazu parkování, případně zastavení na místě, kde omezujete někoho ve vstupu, stojí 100 až 300 zlotých.

Další časté pokuty

Poplatky dálnice

V Polsku se platí jen na některých dálnicích, pokuta není pevně stanovena, ale za nezaplacení dálniční známky, včetně ztracení kuponu, můžete zaplatit nejvyšším možný poplatek pro váš typ vozidla na dané dálnici. Mýtné platí vozidla nad 3,5 t a za nezaplacení mýtného zaplatíte pokutu až 500 zlotých.

Nedodržení bezpečnostních pravidel

Jízda bez zapnutých pásů            100 zlotých

Nepoužití dětské sedačky            150 zlotých

Jízda bez helmy na motorce       100 zlotých

Telefonování bez hands free       200 zlotých

Na rozdíl od nás není v Polsku povinná lékárnička, jen doporučená. Ale je povinné mít v autě hasicí přístroj.

Pokuty v Polsku

Jiná provinění

Pokutu můžete ale dostat i za jiné přestupky. V Polsku je zakázáno kouřit ve veřejných budovách a na zastávkách MHD. S výjimkou zahrádek restaurací je zakázána konzumace alkoholu na veřejných místech. Pozor také na omamné látky. Do Polska je nesmíte dovážet ani pro vlastní potřebu. Za pouhý gram marihuany můžete skončit až na 1 rok ve vězení.

Pokud byste se chtěli odvolat proti jakékoli pokutě, správní řízení bude probíhat v polštině a vy jste povinni předkládat všechny dokumenty s úředním překladem. Budete potřebovat také specializovaného právníka, takže zaplatit pokutu může být ve finále mnohem levnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno