Počasí v Polsku

Polsko je velká země s rozmanitým povrchem – od jižních velehor a hor přes nížiny až k mořskému pobřeží. Charakter podnebí a aktuálního počasí v Polsku je dáno mimo jiné polohou místa. Obecně lze podnebí v Polsku označit jako kontinentální, na severu přímořské (oceánské). Při vyhledávání předpovědi počasí v Polsku je nutno rozlišovat oblasti, pro něž se vztahují.

Klimatické podmínky Polska

Polsko se rozkládá ve střední Evropě, východní část zasahuje do Evropy východní. Tato poloha určuje charakter podnebí (klimatu) a počasí v Polsku. Pro sever Polska, kde pevnina přechází do Baltského moře, je typické klima oceánské.

Rozmary počasí v Polsku

Ujazdowský park ve Varšavě.

Kontinentální klima typické pro střední a východní Evropu se vyznačuje výrazným rozdílem mezi ročními obdobími:

  • deštivé a poměrně chladné jaro,
  • teplá léta se srážkami,
  • suchý a teplý podzim,
  • tuhá zima se sněhem.

V posledních letech však tento model přestává platit, a to v celé Evropě. I počasí v Polsku se může projevovat nenadálými a nepředvídatelnými „rozmary“.  

  • Zimy mohou být bez sněhu a mrazu, a nebo se přiženou sněhové bouře způsobující dopravní a energetické kalamity.
  • Jaro může být dlouhé a chladné, ale právě tak mohou teploměry v březnu a v dubnu ukazovat hodnoty vysoko nad dvacet stupňů Celsia.
  • Přívalové deště, místní záplavy, rozvodněné řeky a povodně z kraje léta nebo v létě trápí Polsko právě tak jako naši zemi či jiné evropské státy.
  • Snad jenom podzim si i v Polsku trvale zachovává příjemný charakter babího léta a stálé, předvídatelné počasí. Mimochodem, ne náhodou se říká, že například Varšava je nejkrásnější právě na podzim.

Vývoj počasí v Polsku

Počasí v Polsku se vyvíjí stejně jako u nás. Střed země je ovlivňován stejnými meteorologickými faktory. Co je jiné, to jsou větší tepelné rozdíly mezi dnem a nocí. Na to je třeba myslet, jestliže se do Polska vydáváme třeba pod stan (na příklad na Mazurská jezera). Velice proměnlivé počasí je v polských Tatrách, ráz počasí se může změnit co hodinu. I s tím je třeba počítat a na horské túry se náležitě vybavit.

U moře vždy fouká

Jiné je počasí na severu Polska – u moře. Nelze ovšem očekávat podnebí podobné jadranskému nebo středomořskému. Pro baltické pobřeží je typický vítr (proto jsou také pláže vybaveny větrovými zábranami, koši a podobně). U moře v Polsku jsou rovněž častější srážky než ve vnitrozemí.

Předpověď počasí

Při vyhledávání předpovědi počasí v Polsku je třeba vybrat přesnou lokalitu (právě tak, jako bychom to udělali pro domácí předpověď počasí).

Foto: Ujazdowský park ve Varšavě. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno