Platba kartou v Polsku

Polskou měnou je zløty, měnovou jednotkou 1 zløty. Při nákupech v Polsku platíme zløtym. Jeden  zløty má hodnotu asi šest korun. Někomu třeba může činit potíže okamžitý přepočet, jiný se cítí nepohodlně při placení cizí měnou, někdo se bez hotovosti v cizí měně cítí bezpečněji – proto v současné době většina cestujících vítá, že lze v Polsku platit platební kartou, a že takových míst stále přibývá.

V Polsku se platí zløtym

Polská měna je zløty. Je bezpředmětné uvádět, že v tom a tom městě lze uplatnit české koruny nebo eura, protože taková informace by eventuálně mohla pozbýt platnosti již v okamžiku sdělení. Koruny za zløté lze směnit:

  1. v českých bankách a směnárnách,
  2. vybrat z v Polsku z bankomatu,
  3. anebo můžeme zløté koupit / směnit v bankách a směnárnách polských. Dobrý kurs mívají i polské pošty.

Neměnit na ulici

Právě tak jako u nás (hlavně v Praze) stále funguje „černý trh“ s cizí měnou, na pouliční „veksláky“ můžeme natrefit i v Polsku. A jako u nás se někteří „veksláci“ snaží cizince všelijak „podfouknout“, stane se to i v Polsku. Než se cizinec naděje, má za své koruny či eura v peněžence baliček starých – předměnových  – neplatných bankovek.

  • Kdo před cestou do Polska prohlíží a zapamatuje si, jak vyhlížejí současné polské bankovky?

Platit kartou všude, kde to lze

Nic takového se nemůže stát, když se snažíme platit kartou všude tam, kde to jde. A znát místa, kde to doopravdy nepůjde, a pro tu příležitost mít v kapse platidla v nižší nominální hodnotě (vždyť víme, že pouhá desetizlotka je šedesát korun a stovka zlotých má větší hodnotu než naše pětistovka).

Kde v Polsku platit kartou

Bankovní platební kartou lze v Polsku platit asi v takovém rozsahu, jako to je možné v České republice:

Kde je třeba hotovosti

Hotově je třeba platit na  tržnicích, ve venkovních prodejních stáncích, v některých malých obchodech, ale zejména na venkově – v obchodech a v restauracích. Situace je opravdu velmi podobná situaci v České republice.

Pojištění proti krádeže

V případě ztráty nebo odcizení bankovní karty je třeba okamžitě se spojit s bankou, u níž byla karta vystavena a nechat kartu zablokovat. To lze telefonicky. Tuto eventualitu je třeba předem v bance vyjednat a sjednat příslušné pojištění vztahující se k takové události. S pojištěním platební karty proti odcizení jsou dobré zkušenosti, vyplatí se to, samozřejmě nejen při cestách do Polska.

Pozor na neaktuální informace

Při hledání informací na českém internetu o bezhotovostních platbách v Polsku, je třeba důsledně zjistit, kdy informační článek vyšel. Vyhledávač totiž nabídne i články neaktuální, které sice měly platnost v době vydání, ale o té doby se třeba už situace změnila.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno