Piechowice

Piechowice jsou město ležící v krásném pohoří Krkonoše v Jelenohorské dolině v Dolnoslezském vojvodství v Polsku. Je to místo s nedotčenou přírodou. Lesy, které skrývají tajemné stezky, a hory, které nabízejí výzvu pro ty, kdo rádi lezou bez profesionálního vybavení.

Historie Piechowic

Historie města sahá až do XIII. století, městem s plnými městskými právy se však stalo až v roce 1967, tedy před půl stoletím. Tehdy byly sousední obce Gorzyniec, Michałowice, Pakoszów a Piastów spojeny v jedno město Piechowice a kdysi samostatné obce se staly městskými částmi. Geneze této oblasti je úzce spjata s Hansem Peterem, od něhož pochází název města. Hans v této oblasti postavil vodní mlýn, odtud pochází vodní kolo, které se nachází v erbu města. V následujících letech se zde rozvíjelo sklářské umění. Poté, co do města dorazila železniční síť, se rychle rozvíjely moderní technologie a také výrobní závody.

Piechowice jako turistická destinace

Piechowice jsou skvělým místem pro turisty po celý rok. Pro ty, kteří chtějí aktivně trávit svůj čas a mají rádi krásy přírody, jsou ideálním výchozím bodem. Přestože Piechowice nejsou tak populární jako některá jiná města v Krkonoších, nabízejí klid, který byste jinde v regionu hledali jen těžko. Lidé, kteří je navštíví, se sem neváhají vracet a hledat nové trasy k putování, zejména proto, že město leží v srdci velkých hor a zároveň není přelidněné.

Atrakce

Zasněžené kotle

Śnieżne Kotły nebo Zasněžené kotle nacházejí v západní části Krkonoš mezi městy Velký Šišák a Labský štít. Kotle leží na území obce Piechowice. Jsou vynikajícím vyhlídkovým bodem, odkud můžete obdivovat panorama Krkonoš, Jizerských hor, Kačavských hor, Janovického rudohoří a Jeleniogórské doliny. Za příznivého počasí je možné spatřit Slenzu v sudetském předpolí.

Zasněžené kotle jsou dva nejlépe vyvinuté postglaciální vrcholy v Krkonoších s dobře zachovalými ledovcovými útvary. Je to jedno z nejkrásnějších míst v regionu. Odděluje je úzký skalnatý hřeben, sevřený na severních svazích hlavního hřebene Krkonoš mezi Labským štítem a Velkým Šišákem.

Śnieżne Kotły

Vodopád Szklarki

Vodopád Szklarki je vysoký 13,3 metru. Vodopád se stále nachází na území Piechowic, i když většina turistů je přesvědčena, že se jedná již o Sklářskou porubu. Nachází se v malebné enklávě Krkonoš, která pokrývá krásný úsek soutěsky potoka Szklarka, takzvanou soutěsku Szklarki. Vodopád se nachází na skalním prahu v nadmořské výšce 520 m a padá dolů v kaskádě, která se na dně zužuje a spirálovitě stáčí.

Vodopád Szklarki

Velký Šišák

Velký Šišák se nachází v oblasti Krkonošského národního parku na hranicích Polska a České republiky. Je tvořen z krkonošské žuly a leží v nadmořské výšce 1509 metrů, což z něj dělá zajímavé vyhlídkové místo na celé Krkonoše. Je druhým nejvyšším vrcholem Krkonoš po Sněžce. Velký Šišák se nachází v západní části Slezského hřebene, nedaleko Sněžných Kell, Śmielece a Labského vrchu. Vrcholem prochází hranice mezi Polskem a Českou republikou. Je to také správní hranice města Piechowice.

Skleněná zahrada

Park Skleněná zahrada byl otevřen 5. září 2013. V rámci terénních úprav byla upravena zeleň, vysazeny stromy a okrasné trávy, vyměněny lavičky, lampy a odpadkové koše a na alejích byl položen nový povrch ze žulových kostek. Na nově vytvořených kruhových objezdech byla instalována osvětlená víka z tvrzeného skla, pod nimiž jsou k vidění předměty a historické výrobky z místních železáren. Mimořádně atraktivní jsou fotografie ve skle vyrobené 3D laserovou technologií, které zahrnují ilustrace známých míst v Piechowicích, starého evangelického hřbitova a rytiny týkající se sklárny Julia.

Kostel Božího Těla v Piastově

Jako pomocný kostel v osadě Piastów v goticko-barokním slohu je zmiňován v roce 1399, postaven na počátku 16. století, přestavěn v 17. století a renovován v letech 1827 a 1960. V interiéru se nachází pozdně gotické nástěnné sakramentárium, oltář z roku 1660, kamenná křtitelnice a pozdně renesanční, z doby kolem roku 1602, kazatelna a stánky, stejně jako mnoho dalšího historického vybavení včetně zvonu a varhan.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno