Park Gródek

Park Gródek nebo také Polské Maledivy, disponují krásnými zalesněnými plochami, okouzlujícími místy na piknik a dřevěnými chodníky. Místo se nachází u jezera v rekultivovaném lomu.

Vydejte se na netradiční výlet

Skvělé je, že vstup do parku Gródek je zdarma. Můžete se procházet i se svými pejsky, ale nemůžete se tady koupat. Na procházku po Polských Maledivách si vyhraňte alespoň dvě hodiny. Park Gródek najdeme v Jaworznuve Slezském vojvodství. Nachází se na místě starého dolomitového lomu, který v posledních letech prošel velkou proměnou. Mnoho párů se zde dokonce nechává oddat. Od roku 2019 je Park Gródek oficiálně arboretem v Jaworzně. Park Gródek je aktuálně také nejoblíbenějším parkem v Jaworzně. Modrá voda a lávka na vodní nádrži Wydře jsou nejčastěji dokumentovanými místy. Jde o ideální místo na procházku s celou vaší rodinou.

Park Gródek

Krásné výhledy ocení hlavně ​​děti. Všude, kam se podíváte, je něco zajímavého. Po stezkách parku dojdete do velké soutěsky s jezerem Wydra. Na vycházkové trase najdete mnoho značení. Přehrada Wydra má nad vodou molo s několika altány, což je velmi zajímavá kombinace. Užijete si krásnou procházku v úžasné oblasti u vody.

Jak se dostat do Parku Gródek u Jaworzna?

Park Gródek se nachází v severovýchodní části Jaworzna, v okrese Pieczyska. Z Katovic se sem autem dostanete za 30 minut, zatímco z Krakova je potřeba jet autem něco málo přes hodinu. Najdete zde připravena dvě velká parkoviště. Obě jsou zdarma.

Historie parku Gródek a lomu

Vodní nádrž je bývalá těžební plocha, která vznikla na místě bývalého lomu Gródek, který se dnes proměnil na jednu z nejoblíbenějších potápěčských lokalit v Polsku. Byly zde výkopy cementáren a dolomitových továren. V roce 1997 nebyl lom schopen platit své účty a byl odpojen od elektřiny. Čerpadla se zastavila a během několika desítek hodin byly všechny hlubší části lomu naplněny vodou.

Procházka po Polských Maledivách

Vstup do parku je zcela zdarma. Oblast Polských Malediv navíc není v noci uzavřena a můžete se tudy projít kdykoliv. Na procházku můžete vzít i psy. K největší atrakci, k přehradě Wydra, se navíc snadno dostanete i s kočárky. Pohodová procházka po parku Gródek vám zabere asi 2 hodiny. Vyplatí se sem přijet brzy ráno, abyste měli všechny atrakce jen pro sebe.

Arboretum

Park Gródek v Jaworzně pokrývají zbytky bývalého dolomitového těžebního lomu a bývalé cementárny Szczakowa, o rozloze 58,54 ha. Tato oblast má výjimečnou přírodní hodnotu. Najdeme zde mozaiku přírodních biotopů, jako například teplomilné trávníky, louky, skalní biotopy, mokřady, vodní nádrže či lesy. Oblast je krajinářsky mimořádně atraktivní.

Oblast je rok od roku krásnější. Vznikají zde nové cesty, lávky a altány. Nad bývalým degradovaným prostorem roste vegetace. Upravená příroda slouží obyvatelům i turistům, kteří si přijíždějí odpočinout.

Orka a Wydra

Dvě místní vodní nádrže Wydra a Orka mají netradiční charakteristickou modrou barvu a jsou velmi oblíbenými místy pro fotografy. Ve vodní nádrži Orka se navíc nacházejí dva zatopené bagry. Je také jedním z nejzajímavějších míst pro potápěče. Přes Wydru vede okouzlující klikaté molo, díky kterému můžeme obdivovat okolí z netradiční perspektivy.

Zatopené bagry

Personál nechal na dně Orky dva velké bagry, které samozřejmě pohltila voda. Bagry se dnes nacházejí v hloubce 18 metrů. Tehdy zde vznikly dvě nádrže obehnané skalami.

Potápěčská základna

V lomu krátce po těchto událostech založilo potápěčské centrum potápěčskou základnu, která si velmi rychle získala oblibu a zájem mezi potápěči. Dnes nad nádrží funguje celoroční potápěčská základna. Lidé, kteří se odváží na dno nádrže, mohou najít také dům a bunkr, čerpací stanice, lopaty bagrů a vraky aut.

Trasa

Výlet do Parku Gródek začneme z druhého parkoviště. Nejprve musíte projít symbolickou bránou, kde najdete mapu zajímavostí. Jsou zde vyhlídky a načrtnutá stezka vedoucí přes Polské Maledivy. Začátek trasy vede širokou a udržovanou uličkou, která prochází kolem skupiny skal. Jejich barva, zvláště během slavné zlaté hodiny, je dechberoucí. Procházka tímto úsekem vám zabere asi 10 minut, po které dojdete do malé uličky Płetwonurków.

Odbočte vpravo a po necelých 300 metrech se dostanete na malou křižovatku, která je vedle sochy potápěče. Cesta vás zavede do potápěčského centra u přehrady Gródek. Dostanete se tak i k vodní nádrži Wydra. Značka s názvem Polské Maledivy ukazuje, že byste zde měli odbočit vpravo. Tato cesta vede po asfaltové pěšině, mezi stromy a po chvíli dojdete k vyhlídce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno