Otmuchow

Chcete-li zažít netradiční dovolenou na netradičním místě, zajeďte si na česko-polskou hranici, do města Otmuchow. Navštívíte krásné místní vodní nádrže a dopřejete si skvělé osvěžení v horkých letních dnech.

Otmuchow najdete v jižním Polsku, v okrese Nisa. 8 km od česko-polské hranice se nachází krásná Otmuchowská přehradní nádrž, která je v některých místech hluboká až 18 m.

Otmuchowská přehrada

Přehrada byla vybudována v roce 1928-1933 německými staviteli. Při stavbě přehrady byla zaplavena obrovská část místních pozemků. Otmuchowský hrad, který byl ve vlastnictví rodiny Wilhelmů, byl prodán městu, které zde zřídilo hotel. Je velmi oblíbenou destinací fanoušků windsurfingu, jachtingu, surfování, kanoistiky, koupání a také rybolovu. Rybáři tady budou mít štěstí například na štiky, candáty, amury, okouny a úhoře.

Na hrázi, která má 6 km, je zřízena vodní elektrárna. V okolí přehrady jsou písečné pláže a také kempy. U přehrady najdete také spoustu bufetů, kde si vyberete něco dobrého na zub.

Výlet k Otmuchowské přehradě můžete rozšířit o návštěvu Nýrského jezera, které se nachází opodál. Můžete podnikat turistické výlety do okolí, nebo si můžete sednout na kolo a využít okolní cyklotrasy.

Otmuchowská přehrada

Z historie

Město Otmuchow bylo poprvé zmíněno roku 1155 v bule papeže Hadriána IV. V průběhu husitských válek bylo město třikrát zpleněno vojsky kališníků. Během třicetileté války bylo město také žalostně zpustošeno a zničeno. Po této katastrofě se na obnově města podílel biskup Karel Ferdinand Vasa. Po 2. světové válce bylo město obsazeno Rudou armádou.

Léto květů

Od roku 1973 se ve městě pořádá floristický festival Léto květů, který má věhlas dodnes a každoročně přiláká na desítky tisíc milovníků květin.

Jak můžete do Otmuchowa přicestovat?

Otmuchowem vede železniční trať Nisa – Kamenec. Vlakové nádraží je však položeno ve značné vzdálenosti od centra města. Do města můžete také přicestovat po silnici číslo 46. Dále můžete do Otmuchowa přijet autobusem z Krakova, nebo z Katovic.

Otmuchowský hrad

Otmuchowský hrad byl zmíněn již ve 12. století. V 16. století byl přestavěn do renesanční podoby a v 17. století byl obnoven po zničení během třicetileté války. Jak bylo zmíněno výše, během 19. století byl hrad prodán městu, které z něj zřídilo hotel a ten je funkční do dnešních dnů. Hotel je vybaven ve středověkém stylu a patří do dražší kategorie.

Otmuchowský hrad se nachází na Žulovém vrchu, který se nachází 225 m nad městem. Hrad je obklopen nádherným parkem a nalezneme zde také letohrádek, ve kterém v současnosti sídlí městský úřad.

Díky rozsáhlým rekonstrukcím je Otmuchowský hrad obohacen o dělostřelecké bašty a vstupní bránu. Nad hradní studnou je vybudován altán, který pochází z 19. století. Za poplatek můžete navštívit hradní věž a vězeňskou kobku.

Kostel sv. Mikuláše a sv. Xaverského

Tento honosný barokní chrám byl vystavěn v 17. století. Na jeho místě stál v dřívějších dobách gotický chrám. K baroknímu chrámu dojdete z náměstí, kde si můžete všimnout radnice se slunečními hodinami. Obraz na hlavním oltáři je určen postavě sv. Mikuláše. Velmi zajímavé se v chrámu jeví také vyřezávané lavice a velkolepé varhany.

Kousek od tohoto kostela můžete navštívit park, který je volně přístupný a naleznete zde velké množství plastik dinosaurů a dětské hřiště. Místo je tedy ideální pro výlet s dětmi.

Kostel sv. Anny

Kostel sv. Anny je vystavěn v novogotickém stylu. Byl zbudován v 19. století na místě, kde stála již předtím menší kaple, o které je dochována zmínka již z roku 1414. Tento hřbitovní kostel má na oltáři vyobrazenu sv. Annu, která učí Pannu Marii číst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno