Olsztyn

Olsztyn je historické město a hlavní město Varmijsko-mazurského vojvodství v severním Polsku. Město má 175 000 obyvatel a pyšní se krásným gotickým centrem.

Historie Olsztynu

Ačkoli je Olsztyn bezpochyby historickým městem, ve srovnání s jinými velkými městy v regionu získal městský status poměrně pozdě. Ačkoli první zmínka o městě pochází z roku 1334, Olsztyn získal městská práva až v roce 1353, který je považován za datum založení města. Původní pruský název města zněl „Allenstein„, což zhruba znamenalo „město ležící na řece Alna„. Zpočátku poměrně malý Allenstein snadno podlehl spárům německých rytířů, kteří v té době již ovládali region. Překvapivě brzy po vybudování prvního opevněného hradu a gotického kostela svatého Jakuba město dobyli Poláci, kteří křižáky vyhnali. Poté město prosperovalo v relativně klidném prostředí, ale jen krátce.

Největší rozvoj města přineslo 19. století. Byla vybudována první nemocnice, železnice, plynárenská infrastruktura a vodovod, včetně první telefonní linky v roce 1890. Kromě toho byla postavena řada nových budov, včetně nové radnice a novogotického kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Všechny tyto faktory přispěly k industrializaci města a rychlému růstu počtu obyvatel.

Ve 20. století nastalo jedno z nejtragičtějších období v dějinách města. Po první světové válce, v roce 1920, se celé Warmsko rozhodlo připojit k Německu místo k Polsku. Během následujících dvou desetiletí se město ještě více rozrostlo a stalo se jedním z největších měst v oblasti. Ke konci války však do města vtrhla ruská Rudá armáda a po krátké okupaci vojáci město zapálili.

Olsztyn se do dějin zapsal také jako město se silným zastáncem hnutí NSZZ Solidarita. V roce 1989 se ve městě konaly první demokratické komunální volby.

Olsztyn

Turismus

Koperníkova lavička

Koperníkova lavička je věnována obyvateli hradu Mikuláši Koperníkovi. Byl to polský astronom, který navrhl, že planety mají Slunce jako pevný bod. Navíc, že Země je planeta, která se kromě toho, že ročně obíhá kolem Slunce, také jednou denně otočí kolem vlastní osy. Dále, že velmi pomalé dlouhodobé změny směru této osy vysvětlují precesi rovnodenností.

Kostel sv. Jakuba

Stavba katedrály svatého Jakuba se datuje na přelom 14. a 15. století. Je dobrým příkladem přísně komponovaného halového kostela warmského typu, který se vyznačuje absencí kněžiště, vysokým stupňovitým štítem na východní straně, osmibokými pilíři a hvězdicovými klenbami. Jeho předobrazem je loď katedrály ve Fromborku. Uvnitř se nacházejí dva pozdně gotické křídlové oltáře z 16. století. V červenci a srpnu se zde konají varhanní koncerty.

Potápěčské centrum Krokodýl

Chcete začít své potápěčské dobrodružství nebo rozvíjet své stávající dovednosti a postoupit na vyšší úroveň? Pak jste se trefili do černého, protože CNN Krokodyle se může pochlubit největší nabídkou potápěčských kurzů ve Warmii a Mazurech. Od roku 2014 se místo stalo potápěčským centrem prestižní federace Scuba Schools International, která působí po celém světě prostřednictvím svých regionálních zastoupení.

Olsztynské planetárium a astronomická observatoř

Olsztynské planetárium je místem, kde se student nebo turista, může v krátkém čase a atraktivním způsobem seznámit s hvězdnou oblohou, astronomickými objekty a jevy bez ohledu na počasí. Olsztynské planetárium je památník postavený jako pocta Mikuláši Koperníkovi, který v Olsztyně strávil několik let jako správce okolních statků Warmijské kapituly.

Planetárium bylo oficiálně otevřeno 19. února 1973, v den 500. výročí narození astronoma. Budovu navrhl Ludomir Gosławski a atrium uprostřed budovy vyzdobil mozaikou ze smaltovaných prvků vynikající umělec Stefan Knapp.

Manufaktura Sztuki

Na začátku srpna 2016 vznikla v olštýnském Starém Městě unikátní galerie regionálních suvenýrů Manufaktura Sztuki. Manufaktura Sztuki je jedinečná galerie, která shromažďuje lidové umělecké výrobky nejen z oblasti Warmie a Mazur, ale i z jiných částí Polska. Nabízí také workshopy plné tradic, lidového umění a kreativních uměleckých činností, včetně malování na sklo, keramických dílen, prohlídky Olsztyna, workshopů výroby mýdel a malování na eko tašky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno