Nowy Targ

Nowy Targ je domovem mnoha významných polských sportovců, herců, biskupů a operních pěvců. Kromě toho, že je rodištěm slavných Poláků, je město také důležitým obchodním a průmyslovým centrem. Zároveň může být Nowy Targ vhodným cílem pro aktivní cestovatele. Jeho poloha u pohoří Gorce každoročně přiláká tisíce milovníků horské turistiky.

O městě Nowy Targ

Nowy Targ je historické hlavní město Podhalí a jeho hlavní obchodní a průmyslové centrum. Město se nachází v Malopolském vojvodství, na soutoku řek Bialy a Czarny Dunajec.

V Novém Targu žije více než 30000 obyvatel, počet návštěvníků se však výrazně zvyšuje během zimní a letní sezóny. Díky specifickému, mírnému horskému klimatu a Podhalanskému jarmarku (polsky Jarmark Podhalanski), který se zde každoročně pořádá, přitahuje Nowy Targ každoročně tisíce turistů.

Historie Noweho Targu

Na počátku 13. století osídlili Podhalí cisterciáci, kteří zde získali rozsáhlé pozemky a založili nové osady. První zmínky o samotném městě Nowy Targ pocházejí z roku 1326. O dvacet let později již město spadalo pod vládu krále Kazimíra Velikého, který mu udělil vnitřní autonomii na základě magdeburského práva. Díky své výhodné poloze se Nowy Targ stal důležitým obchodním centrem. V roce 1487 získalo město právo pořádat dva výroční festivaly a týdenní trh. Týdenní trh pod širým nebem se koná dodnes, a to vždy ve čtvrtek a v sobotu.

V 17. a 18. století postihlo Nowy Targ mnoho pohrom. Četné požáry zničily staré městské soubory a budovy, mezi nimiž byly: kostel, radnice, špitál a zámek. V roce 1656, během potopy, bylo město vypleněno a jeho obyvatelé pobiti švédskými vojsky. V roce 1710 zde vypukla epidemie černé smrti.

První světová válka sjednotila Poláky a Rakušany. Spolu s armádou Jozefa Pilsudského získali zpět svobodu. Meziválečné období přineslo mnoho pozitivních změn: vznikly nové školy a přírodní rezervace, byl založen sportovní klub Podhale Nowy Targ. Rozvoj města zastavila druhá světová válka. Dne 1. září 1939 byl Nowy Targ napaden Němci. Jeho obyvatelé byli uvedeni do procesu germanizace, ale ne všichni se vzdali. V roce 1941 vytvořili odbojové hnutí s názvem Tatranská konfederace. Bohužel bylo o rok později zlikvidováno a nacisté jeho členy zatkli. Většina z nich byla zabita nebo transportována do Osvětimi.

V roce 1994 se stal Nowy Targ hlavním městem tatranského euroregionu.

Polsko

Co v Nowem Targu navštívit

Kostel archanděla Michaela

Kostel archanděla Michaela je dřevěný kostel z 16. století v gotickém stylu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Spolu s kostelem Jana Křtitele v Orawce se jedná pravděpodobně o nejkrásnější historický dřevěný kostel v nejbližším regionu a jeden z nejkrásnějších z mnoha půvabných dřevěných kostelů, které se nacházejí v jižním a jihovýchodním Polsku. Pokud je to možné, nejlépe je navštívit jej v době, kdy se zde konají tradiční slavnosti, jako je například „žehnání velikonočních košíků“ (Święconka) na Bílou sobotu.

Muzeum Podhalańskie

Od roku 1994 sídlí muzeum Podhalanskie v budově radnice, jedné z nejreprezentativnějších budov v Novém Targu. První zmínka o novotarské radnici pochází z 15. století, ale vyhořela však při velkém požáru města v roce 1601. Ve sklepeních budovy se nacházelo vězení a sklad vína a za budovou se nacházela takzvaná „kucza“, místo, kde kat vykonával některé tresty. Radnice v Novém Targu vděčí za svou současnou podobu starostovi Jakubu Podkanowiczovi, který ji na přelomu 19. a 20. století přestavěl a zmodernizoval.

Chabowka Rolling-Stock Heritage Park Skansen

Chabowka Rolling-Stock Heritage Park Skansen je skanzen vlaků nacházející se v parku. Je to pravděpodobně jediné místo svého druhu v Polsku, a pokud ne jediné, tak jedno z mála, kde můžete vidět minulost polských železnic naživo. Pro starší lidi je to návrat do starých časů, kdy tyto vlaky ještě jezdily jako dopravní prostředek, a pro děti je to zážitek z něčeho mimořádného.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno