Nejvyšší hora Polska

Nejvyšší horou Polska je severozápadní vrchol Rysů. Měří 2499,2  metru a nachází se na hranici se Slovenskou republikou. Z polské strany jsou Rysy bez velkých překážek přístupné, a tak je zdolávání nejvyšší hory Polska oblíbeným sportem. V létě jsou Rysy doslova obleženy turisty, ale nejčastější  polsko-slovensko-česká společnost je vždy příjemná.

Nejvyšší hora Polska tvoří státní hranici

Rysy, výrazné svými třemi štíty, se nacházejí v centrální části Tater, na hlavním hřebeni.  Nejvyšší z vrcholů Rysů (2503 metry) leží na slovenské straně státní hranice.

Severozápadní štít Rysů je nejvyšší polskou horou.

Severozápadní štít Rysů je na slovensko-polské hranici a se svou nadmořskou výškou 2499,2 je nejvyšším bodem Polska. I když horolezci a vysokohorští turisté přecházeli „zelenou hranici“ na Rysech asi odjakživa, oficiální hraniční přechod byl na severozápadním štítu Rysů vytvořen („zoficiálněn“) až v roce 2000. Z Polska na Slovensko (a naopak) se prochází po červené turistické značce. Cesty lze využít jen od 1. července do 30. září, a to od sedmi do 19 hodin. Námitky, že se v schengenském prostoru mohou občané států pohybovat volně, nejsou nikomu nic platné: v polských Tatrách platí nařízení a pravidla Tatranského národního parku, která jsou v takovémto případě rozhodující.

Rysy, místo dalekých rozhledů

  • Z polské strany se na Rysy obvykle nastupuje z Lysé Poľany.
  • Po značené a dost frekventované cestě turisté dojdou k plesu Mořské oko (Morskie Oko)
  • a dále stoupají na Czarny Staw pod Rysami
  • a Rysy.

Cesta na Rysy je velmi dobře značena, a navíc na ní turista nikdy není sám, nejvyšší hora Polska je trvalou výzvou všech návštěvníků polských Tater. Výstup trvá čtyři až pět hodin, podle zdatnosti. Sestup je o tak o hodinu rychlejší. Vrcholky Rysů skýtají úchvatné rozhledy, proto se na nich turisté obvykle nějakou dobu zdrží. Obsazen bývá každý jen trochu příhodný kámen. Při jasném počasí lze shlédnout všechny významné vrcholky Tater, tatranská plesa, Nízké Tatry a západní Beskydy.

Jestliže se turista nechce vracet na polskou stranu Tater, může sestoupit po slovenské cestě k Žabím plesům a Mengusovskou dolinou k Popradskému a Štrbskému plesu.

Cesta je náročná, ale zvládnutelná

Výstup na nejvyšší horu Polska je sice fyzicky náročnější, ale zdravý a průměrně zdatný jedinec cestu vykoná bez problémů. Nezbytnou nutností jsou pevné horské boty se silnou podrážkou, nepromokavý svršek a jedna vrstva oblečení připravená v batohu, dále dostatek pití a energetická svačina. Samozřejmě osobní doklady a kartičku zdravotní pojišťovnym mapa, mobilní telefon a nějaké peníze.

Víte, že…

… v Tatrách (na slovenské i polské straně) žijí medvědi?

… při cestě na Rysy můžeme zahlédnout kamzíky?

… i když v Tatrách žijí rysové, název vrcholu Rysy s nimi nemá nic společného? V polštině slovo rysy znamená praskliny, škrábance, trhliny. A ty jsou  patrné při pohledu na nejvyšší vrchol Polska zejména z polské strany.

… chata Schronisko przy Morskim Oku, kterou vidíme při výstupu na Rysy, je nejstarší chata v polských Tatrách? Byla postavena v roce 1908.

Foto: Severozápadní štít Rysů je nejvyšší polskou horou. (sxc.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno