Nákupy v Polsku

Zejména pro obyvatele severních okresů naší republiky se stalo naprosto normální jezdit na nákupy do Polska. Není to daleko, neplatí žádné celní předpisy, směnit koruny za zloté také není problém. Co se vyplatí nakupovat v Polsku? A kam na nákupy do Polska?

Na nákupy do Polska

Každý, kdo jezdí na nákupy do Polska pravidelně, potvrdí, že se určité druhy zboží dají v Polsku nakoupit levněji. Pro jiné české občany je důvodem nákupů v Polsku šíře nabídky.

Do Polska se jezdí jednak pro konkrétní zboží (stavební materiál, nábytek a bytové zařízení, textil a oděvy, módní doplňky, automobilové náhradní díly, moto součástky, dílenské zařízení, sanitární keramika), ale také na větší nákupy potravin. Zájem je především o mléčné výrobky, trvanlivé uzenářské výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu, ryby. Na podzim Češi v Polsku nakupují funerální výzdobu na Dušičky a umělé vánoční dekorace (hlavně na tržnicích).

Kam a pro co?

Polský Těšín přes řeku

Na nákupy do polského Těšína to mají blízko lidé ze severní Moravy, ale stále ještě se nákupy v Polsku vyplatí obyvatelům Olomouckého kraje. Z Olomouce to je do polského Těšína 115 kilometr (dvě hodiny jízdy), z Ostravy 36 kilometrů (necelá hodina). Z Ostravy je nejlepší vyjet po R56 do Frýdku-Místku, a dále po E462 (R48) k hraničnímu přechodu Chotěbuz, kde začíná polský Těšín. Nebo vlakem do Ostravy a Českého Těšína (rychlíky) a tam přestoupit na osobák do polského Těšína (pět minut jízdy). Z Českého Těšína tam lze dojít pěšky.

  • V Těšíně lidé často nakupují: levnou obuv a oblečení, laciný nábytek na trzích, umělé vánoční stromky – a pak vše podle sezony a momentální nabídky. Tisíce českých zákazníků nakupuje v těšínské Castoramě nebo v některé z prodejen sítě Biedronka.

Kudowa Zdroj „za humny“

I obyvatelům východních Čech se může vyplatit zajed na nákupy do Polska. Do nejbližší Kudowy Zdroje je nejlepší jet po silnici 33 do Jaroměře, dále na Náchod, hraniční přechod v Bělovsi. Do Kudowy Zdroje to je od hranic osm kilometrů. Z Hradce Králové celkemm 45, z Pardubic 73, z Prahy asi 150 kilometrů. Z Kudowy Zdroje to je už jen 39 kilometrů do Klodzka, kde jsou ještě větší příležitosti k nákupům.

  • Co se vyplatí: společenské oblečení dámské i pánské, dětské kočárky a hračky, ryby a rybí výrobky, máslo, sýry.

Na nákupy do Katovic

Nejrychlejší cesta do Katovic je z Ostravy po polské dálnici A1 (97, z Olomouce 196 kilometrů).

  • Do Katovic jezdí český zákazník spíš do větších obchodů než na tržnici. V Katovicích například sídlí Tesco, IKEA, zajímavé je nakupování v Silesia City Centru. V něm se vyplatí nakupovat oblečení – jednak značkové (příznivější ceny), a nebo i neznačkové (nápadité střihy, módní trendy). Atraktivní je rovněž Fashion House Outlet Centre (Sosnowiec u Katovic), kde je levněji k mání zboží značek Adidas, Gino Rossi, Ecco, Converse, Mexx, Monnari, Puma, Nike, Reebok, Triumph, Vero Moda, Umbro.

Wroclaw není daleko

Kdo si potrpí na značky, a chce za značkové zboží zaplatit méně než v Česku, možná si rád zajede na nákupy do Wroclawi (Vratislavi). Je to asi 145 kilometrů od hranic v Harrachově nebo 123 kilometrů od Náchoda.

  • Levnější značkové zboží nabízí například Factory Outlet: Adidas, Atlantic, CAT, Converse, Puma, Reebok, Salomon, Wrangler, Rifle, Calzedonia, Big Cross, Levis, Mustang, Kappa. Ve Wroclavi má svůj obchod také švédská IKEA.

Poznámka: Menší a soukromé obchody mají v polské státní svátky dost často zavřeno, velké řetezce otevřeno (kromě nejdůležitějších svátků).

2 KOMENTÁŘE

  1. Kvalitnější jídlo,jak v Česku,hlavně levnější,krakowska sucha,sernik,maslo klarowane,uzené makrely,uzený twaróg.kabanos,keczup,szunka staropolska,poledwica sopocka levné nákupy BIEDRONKA,DINO a levná jídla v jídelnách BAR MLECZNY pierogi pyszne

  2. Polské značky CCC,PEPCO,LASOCKI,4f,RESERVED,CROPP,ČEDOK,BENZINA/ORLEN,levný nábytek kuchyně,obklady,kočárky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno