Mieroszow

Mieroszow vděčí za svou jedinečnost fascinující a často bouřlivé historii. Zvláštní poloha na střetu polských, českých a německých vlivů poznamenala nejdůležitější historické události a určila vývojové trendy regionu.

Historie Mieroszowa

První osadníci přišli do oblasti na přelomu 11. a 12. století. V té době hrál rozhodující roli opevněný hrad Radošno, který ovládal značnou část dnešní obce. Hrad byl součástí linie pohraničních opevnění, která střežila obchodní stezku vedoucí ze Świdnice do Bromova. V oblasti údolí Obniżenie Mieroszowskie se stezka sbíhala s obchodní cestou, která vedla do Krzeszowa a Kamienné Góry. Mieroszow byl založen na křižovatce těchto cest a získal titul nejvýznamnějšího sídla v regionu, přičemž v roce 1326 získal městská privilegia. Dynamický rozvoj Mieroszowa a okolí zastavily husitské války, protože celý region sužovaly nájezdy a plenění.

Třicetiletá válka přinesla městu další období bídy. Mnoho vesnic bylo vylidněno a samotný Mieroszow se několikrát potýkal s ničivými požáry. V 16. století byla většina území začleněna do majetku rodu Hochbergů, kteří sídlili na zámku Książ. Rozvoj tkalcovského průmyslu umožnil opětovný rozkvět regionu. Mieroszow byl v té době obchodním centrem, kde se vyměňovalo zboží a obchodovalo se s ním, zatímco v okolních vesnicích začaly vznikat četné řemeslné podniky.

I přes bouřlivost historických událostí v této části Evropy byl Mieroszow považován za klidné místo. Jeho dřívější název Friedland, což znamená „klidná země„, je toho nezpochybnitelným důkazem. Vynikající klimatické podmínky spolu s úžasnou krásou regionu přispěly k založení prvního evropského lázeňského místa, které se nacházelo několik kilometrů od Mieroszowa v bývalém Görbersdorfu (dnešní Sokołowsko) a podle jehož vzoru později vznikl švýcarský Davos. Tato událost utvářela obraz regionu po mnoho dalších let.

Kde leží Mieroszow?

Mieroszow je město v okrese Wałbrzych v Dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska, nedaleko hranic s Českou republikou. Je sídlem správního obvodu s názvem Gmina Mieroszów. Před rokem 1945 se nacházelo v Německu. Město leží přibližně 15 km jihozápadně od Wałbrzychu a 79 km jihozápadně od hlavního města regionu Vratislavi.

Turistické atrakce

ZOO Laczna

Myšlenka zoologické zahrady se zrodila v hlavách pana Aleksandra Nowaczyka a jeho syna Marcina před několika lety. Svou vášní rychle nakazil i svou rodinu, se kterou se nyní věnuje celému podniku. Vše začalo zcela nevinně u běžných a běžně se vyskytujících druhů, jako jsou morčata, rybičky nebo kanárci. Vše se změnilo v roce 2012, kdy ZOO Farma, nyní ZOO Laczna, získala statut zoologické zahrady. Od té doby se zoologická zahrada rychle rozvíjí a začínají se zde objevovat exotická zvířata, jako jsou tygři, klokani, jeleni a různé druhy opic.

Waligora

Waligora je nejvyšší vrchol horské skupiny Góry Kamienne. Zvedá se přímo jižně od města Wałbrzych, přesněji jižně od obce Rybnica Leśna, odkud vede cesta k úpatí hory, na konci cesty je označena Schronisko Andrzejówka, což horská chata). Po této silnici jezdí v létě městské autobusy z Wałbrzychu. Andrzejówka je ideální základnou pro všechny výlety na vrchol Waligory nebo kamkoli jinam do Góry Kamienne.

Kostel Wang

Kostel Wang byl postaven na přelomu 12. a 13. století ve Vangu, což vysvětluje jeho dnešní název. Vang byla osada u jezera Vang v jižním Norsku. Podobných dřevěných kostelíků v oblastni tehdy vzniklo asi tisíc, ale do dnešních dnů se jich v Norsku zachovalo jen třicet jedna, a to v Karpaczi Górnym. Také partnerská farnost v německém Hahnenklee má dřevěný kostel postavený v roce 1908 podle norských vzorů. V devatenáctém století se ukázalo, že kostel Wang je příliš malý a potřebuje nákladnou rekonstrukci, a tak bylo rozhodnuto o jeho prodeji. Peníze byly potřeba na splacení půjčky, která byla vzata na stavbu nového.

Polsko

Štoly Kowary

Kopalnia Liczyrzepa je podzemní turisticko-naučná trasa spojená s přísně tajnou historií těžby U-238. Je jednou z více než dvaceti štol průmyslového závodu R-1, který se podílel na vyhledávání, těžbě a expedici uranové rudy do SSSR. Vypráví příběh hornictví v Kowarech spojený s těžbou minerálů, rud, železa, stříbra a uranové rudy po více než 800 let. Zkušení průvodci vás zavedou na cestu časem do podzemního světa historie, legend a záhad. Trasa je z hlediska radioaktivity zcela bezpečná a je neustále monitorována Ústavem pracovního lékařství v Lodži.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno