Domů Polsko Měsíce Polsky

Měsíce Polsky

Ve škole se většina z nás učila němčinu, angličtinu nebo ruštinu, a polština tak zůstala opomenutá. Pokud se ale rádi vzděláváte, s námi se dozvíte, jak se řeknou jednotlivé měsíce v jazyce našich sousedů. A víc!

Leden

Styczeń

Výslovnost: sty-čeň

Název tohoto měsíce vznikl na úkor toho, že se starý rok setkává s novým. Podle tradice stojí za to dát si nějaké novoroční předsevzetí. Protože, jak se říká: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Navíc se 6. ledna slaví svátek Tří králů a začátek masopustu.

Únor

Luty

Výslovnost: lu-ty

Únor neboli Luty je poslední měsíc zimního období, ale také zároveň nejkratší měsíc v polském kalendáři. Jelikož je tento měsíc ještě stále velmi chladno a všude plno sněhu, v Polsku se říká, že není nic lepšího, než kočka spící na vašem klíně. A proto se na jejich počest slaví i 17. února Den koček.

Březen

Marzec

Výslovnost: ma-řec

Březen neboli Marzec je měsíc radosti, protože se po studené zimě konečně vítá jaro. Koneckonců je 21. března oficiálně prvním jarním dnem. A zatímco u nás se pálí nebo posílá po řece Morena nebo Morana, která je krutou bohyní zimy, v polsku je to Marzanna.

Duben

Kwiecień

Výslovnost: kvje-cjeň

V dubnu všechno kvete a konečně za začíná oteplovat. A právě díky smršti pestrobarevných květů se v polštině dubnu říká kwiecień!

Květen

Maj

Výslovnost: maj

Květen neboli Maj je v Polsku považován za jeden z nejkrásnějších polských měsíců v roce. Je to kvůli tomu, že vše v přírodě kvete a stromy se konečně zase zelenají.

Červen

Czerwiec

Výslovnost: čer-vjec

Červen nebo Czerwiec je první měsíc letní sezóny. Navíc noc svátku svatého Jana z 23. na 24. června je pro polské obyvatele velice magická. Je to totiž svátek ohně, lásky, slunce, měsíce a štěstí.

Červenec

Lipiec

Výslovnost: líp-jec

Léto! Konečně! V červenci jsou dny dlouhé a mimořádně teplé a navíc se ve městech koná spoustu akcí zdarma. Tento měsíc v polštině znamená dobu květu lip, které byly pro mnoho Slovanů posvátnými stromy.

Srpen

Sierpień

Výslovnost: šjer-pjeň

Osmý měsíc roku je v polském kalendáři obdobím sklizně a chystání zásob na nadcházející zimu. V tomto měsíci se uzavírá letní sezóna, pomalu končí prázdniny a brzy je čas vrátit se do školy.

Září

Wrzesień

Výslovnost: Vře-šeň

Dne 1. září se děti a mládež vracejí do škol. Dne 23. září nastává rovnodennost a pomalu začíná typický podzim, který je plný různých barev listí. Je to také období, kdy milovníci houbaření vyráží do lesů na houby.

Říjen

Październik

Výslovnost: pa-žděr-nik

Říjen neboli październik je obdobím, kdy je podzim v plném proudu. Je to ideální období na podzimní procházky a sběr podzimních plodů jako jsou kaštany, šípek nebo žaludy.

Listopad

Listopad

Výslovnost: li-sto-pad

Listopad je považován za nejošklivější měsíc v roce. Zvířata se uchylují k zimnímu spánku, barevné listí padá ze stromů, a navíc je to také měsíc, který je věnován památce zemřelých. 1. listopadu totiž lidé navštěvují hroby a zapalují na památku zesnulých svíce.

Prosinec

Grudzień

Výslovnost: gru-džeň

A konečně tu jsou Vánoce. Prosinec neboli Grudzień je pro Poláky kouzelným měsícem. Pro mnoho lidí je to oblíbený měsíc kvůli množství slavených svátků.

Polština

Pro nás Čechy jsou některé polské měsíce snadno zapamatovatelné, jelikož se podobají naší mateřštině. Přesto tu jsou ale i takové měsíce, jejichž výslovnost je  hůře vyslovitelná. Přesto to ale není něco, co by díky nám začátečník nezvládl!

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno