Měna v polsku – polský zlotý

Oficiální měnou v Polsku je zlotý (złoty). Jeho „drobné“ jsou groše (grosz ). V tak zvaném oběhu jsou mince i papírové bankovky. V některých exponovaných místech- například v hotelech – je možno platit eurem. Směnit české koruny na zloté není problém. V Polsku je možno platit bezhotovostně – kartami, a to v ve větší míře, než v České republice.

Polská měna – jeden zlotý

Jeden polský zlotý platí za přibližně 6,6 českých korun. Kurs se ovšem mění (uvedený údaj je z května 2014). Označení polského zlotého je PLN, kód ISO 4217. Jeden polský zlotý má sto grošů.

Po denominaci strého zlotého, která se uskutečnila v roce 1995, jsou oběhu bankovky v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 200 zlotých a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 grošů a dále 1, 2 a 5 zlotý.

Po změně se zlotý (PLN) měnil v poměru 10.000 PLZ na 1 PLN. Třebaže k denominaci zlotého došlo už před téměř dvaceti lety, mezi některými českými lidmi stále přetrvává „pocit“, že se v Polsku platí „stotisícovkami“.

Směna korun za zloté

České koruny (a nebo jinou měnu – eura, dolary) lze směnit v bankách nebo ve směnárnách. Síť směnáren je poměrně hustá. Podle zkušeností lidí, kteří v Polsku často pobývají, bývá pro českou korunu výhodnější kurz ve směnárnách (oproti bankám).

Placení v Polsku

V Polsku je více než v České republice rozšířen bezhotovostní způsob úhrady nákupu a služeb. Platební karty jsou přijímány i malých provozovnách (obchody, služby, nádraží¨. V Polsku jsou přijímány většinou stejné karty jako v České republice (Visa, MC/EC a jiné).

Historický zlotý

Zlotý jako polská měna má několik set let starou tradici. Uvádí se, že jako zloté (złoté) byly označovány zlaté dukáty už ve 14. století. A už v té době byly zloté „mělněny“ na groše. Hodnota zlotého se od 15. století měnila podle ceny ryzího zlata. Reálnou základní měnovou jednotkou se polský zlotý stal až počátkem druhé poloviny 18. století. V té době se ovšem dělil na 30 grošů.

Historie po první světové válce

Po novém evropském uspořádání, které změnilo tvář Evropy po první světové válce, nastala potřeba nové polské měny, která by nahradila do té doby užívanou prozatímní a silně devalvovanou polskou marku. Název měny zlotý vycházel z historické tradice a nový polský Sejm označení schválil v roce 1919. Polský zlotý byl tak zvaně „kryt zlatem“ – jeden zlotý značil 0,1687 gramů zlata. Při reformě roku 1924 byl měněn v kurzu 1 800 000 polských marek za jeden nový polský zlotý.

Slovníček – počítání

  • Jeden, pět, deset, dvacet, třicet, čtyřicet, padesát, šedesát, sedmdesát, osmdesát, devadesát grošů:
    jeden , pięć , dziesięć , dwadzieścia , trzydzieści , czterdzieści , pięćdziesiąt , sześćdziesiąt , siedemdziesiąt , osiemdziesiąt , dziewięćdziesiąt grosza.
  • Dva a půl zlotého: Dwa i pół złotego
  • Deset zlotých: Dziesięć złotych

 

Ilustrační foto: sxc.hu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno