Lanovka na Sněžku z Polska

Krkonoše jsou horským pohořím na česko polském území. Pokud se chcete vydat na jeho nejvyšší vrchol Sněžku z polské strany, je možné kromě chůze vsadit i na lanovku.

Výstup na Sněžku z Polské strany je příjemnou alternativou

Sněžka je nejvyšší horou České republiky. Nejen kvůli možnosti zdolat nejvyšší horu Česka, ale také kvůli nádherným výhledům tuto horu denně zdolává až 10 tisíc turistů. Ti se na horu dostávají lanovkou, pěšky či na kole. V zimním období pak mnoho z turistů sází i na běžecké trasy. Pár metrů pod vrcholem se nachází odpočinkový bod s restaurací. Zde je opravdu rušno. Zaslechnout můžete jak polštinu, tak i češtinu. Lidé sem chodí z obou dvou těchto zemí. Nouze tu ale není ani o cizince.

Češi většinou startují na českém území

Standardním výchozím bodem na Sněžku je pro velkou většinu Čechů Pec pod Sněžkou Špindlerův Mlýn nebo Horní Malá Úpa. Pokud ale toužíte po změně, pak můžete vyzkoušet i cestu z polské strany Krkonošského národního parku. Abyste si cestu užili ještě více, lze se pod samotný vrchol nechat vyvézt lanovou dráhou.

Lanová dráha funguje v každém ročním období. Stopku má pouze při silném větru, dešti nebo sněhových vánicích. Pokud se vám poštěstí, že bude zrovna v provozu, při poměrně krátké ani ne desetiminutové jízdě zažijete dech beroucí výhledy,na které jen tak nezapomenete.

Sněžka

I když pojedete lanovkou, čeká vás 2,5 km procházky

Krkonošský národní park myslí na turisty. Polská lanovka, která ty, kdo si nechtějí nebo z nějakého důvodu nemůžou dovolit na horu vystoupat po svých, dokáže vyvést až těsně pod vrchol. Kvůli obrovskému náporu lidí zvládne za hodinu odbavit až 900 turistů. Lanovka ale nevede až na úplně nahoru. A tak turisté vycházející z polské strany Krkonoš budou přeci jen muset zvládnout téměř 2 kilometry cesty. Ta ale není příliš náročná. Navíc si při ní užijete okolní přírodu.

Trasa od lanovky je poměrně nenáročná

Na lanovku lze nasednout ve městě Karpacze. Poměrně krátká cesta vás doveze až do Kopy. Pak vás ale čekají 2 a kousek kilometru pěšky. Konkrétně se jedná o turistickou trasu začínající na 1 340 metrů vysoké hoře Kopa. Následuje 1,5 kilometru dlouhá dlážděná stezka nacházející se kousek od bývalé Obří boudy u Slezského domu. Odtud vede mírné kilometrové stoupání kolem dokola Sněžky až na její vrchol. Při využití lanovky z polské strany sice budete muset ujít více než 2 kilometry. Jedná se ale o poměrně nenáročnou trasu, kterou nejeden Polák zvládá v ne úplně vhodných botách na horský výstup.

Stará lanovka od roku 2017 ukončila provoz

Lanovka má poměrně dlouhou historii. V dnešní době již jezdí moderní a v roce 2017 dostavěná lanovka. Do té doby ale jezdila lanovka postavená již v roce 1959. Tomu odpovídal i její vzhled. I přesto, že fungovala od druhé poloviny minulého století, stále se jednalo o bezpečnou lanovku. Cestu s délkou trati 2229 metrů zvládla lanovka urazit za 20 minut. A to i s převýšením 530 metrů.  Při jízdě byli cestující na jednosedačkové lanovce jištěni kovovou tyčí přehozenou přes nohy. Překvapit cestující mohla rychlost lanové dráhy. Ne, že by jela příliš rychle. Při vyskakování z ní ale mohli mít lidé problém. V dnešní době jsou již cestující zvyklí, že v místě naskakování a vyskakování ze sedačky lanovka zpomaluje. Lanovka ale byla vyvinuta v druhé polovině minulého století. Žádný takovýto luxus tak od ní nešlo očekávat.

Pod Sněžku vás vyveze lanovka Zbyszek

Jak již bylo zmíněno, tato lanovka je od poloviny roku 2017 vyřazena z provozu. Nahradila ji nová lanovka se 42 sedačkami a také dvěma osmimístnými kabinkami. Na vrchol Kopy vás vyveze lanovky Zbyszek. Ta je poměrně novou, čtyřsedačkovou lanovkou. Trasu dlouhou 2 2281 metrů urazí za 8 minut. Jízda je pohodlná, bezpečná a při dobré viditelnosti zaručuje nádherný výhled na polskou i českou stranu.

Zpáteční lístek na lanovou dráhu s dojezdem na Kopu stojí 80 zlotých. Pokud se rozhodnete koupit pouze jednosměrnou jízdenku, pak zaplatíte méně. Můžete využít i zlevněné vstupné, na kterém dokážete ušetřit při nákupu obousměrného lístku až 20 PLN.

Sněžka

Nezapomeňte se projít po městečku Karpacze

K lanovce v polském městě Karpacze snadno dojedete autem, které můžete nechat na přilehlém parkovišti. Jestli se rozhodnete využít služeb lanovky, pak se rozhodně nezapomeňte projít i po městě Karpacz, odkud lanovka vyjíždí. Narazíte na kostelík se zajímavou historií. Vikingský kostel Wang byl totiž do Polska přesunut z Norska. Pokud pojedete autem, pak se nezapomeňte zastavit na zvláštním kopci, který se v Karpaczi nachází. Nějaká tajmená síla totiž zařídí, aby se vaše auto rozjelo do kopce. Nevěříte? Pak si do Karpacze budete muset zajet a vyzkoušet to na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno