Kudowa Zdroj: Aquapark Vodní svět (Wodny Świat)

Jestliže překročíme česko polskou hranici  v Náchodě-Bělovsi, prvním městečkem na polském území je Kudowa Zdrój. Slovo Zdrój v názvu říká totéž, co v Německu Bad, v Anglii Spa nebo u nás – lázně. Kudowa Zdrój v současné době láká nejen nemocné, ale rovněž rodiny s dětmi. Prohlídku půvabného historického lázeňského města mohou zakončit v moderním aquaparku Vodní svět.

Vítejte v Kudowě Zdroji

Poloha městečka Kudowa Zdroj zaručuje příznivé klimatické podmínky a izoluje lázně i od vzdálenějších zdrojů průmyslového znečištění – ať už v Polsku, nebo u nás. Nejstarší

Lázeňský park v Kudowě Zdroji

zmínka o Kudowě Zdroji  městečku je z 15. století. Počátkem 16. století tu byly objeveny minerální prameny a v roce 1636 došlo k jejich lázeňskému využití. Zdejší hydrouhličité prameny se solemi sodíku a železa obsahují i stopy arsenu a radonu. Využíváno je šest pramenů. Na základě moderních balneologických poznatků jsou lázně v Kudowě Zdroji v současnosti indikovány nemocným s problémy krevního oběhu, látkové výměny a se srdečními chorobami.

  • Kromě minerálních pramenů se v Kudowě Zdroji využívá i léčebných účinků jodu a sodíku v tak zvané jodosolné jeskyni.

Vodní svět, aquapark v Kudowě Zdroji

Velkým lákadlem i pro lidi bez zdravotních potíží a pro rodiny s dětmi je aquapark v Kudowě Zdroji – Vodní svět (Wodny Świat). Aquapark se nachází přímo ve městě, takže není žádný problém najít k němu cestu. Před areálem je větší bezplatné parkoviště. Aquapark v Kudowě Zdroji Wodny Świat slouží k vodní zábavě a k rehabilitaci.

  • Návštěvníci mají k dispozici saunu, solárium, sportovní masáže, plavecký bazén, dětský bazén, tobogan, hydromasážní jacuzzi, divokou řeku a další moderní wellness služby.
  • V areálu aquaparku jsou také obchody, restaurace, tělocvična, bowling či přednáškový sál.
  • Při vstupu dostane návštěvník „hodinky“, což je vlastně magnetická karta, která zaznamenává dobu pobytu v aquaparku.
  • Návštěvníci se musí podrobit provoznímu řádu (kodex), a to i děti, za které odpovídá jejich dospělý doprovod.
  • Všechny prostory aquaparku v Kudowě Zdroji jsou bezbariérové.

Před zamýšlenou první návštěvou je vhodné vyhledat na internetu oficiální webové stránky Vodního světa, na kterých je uvedena aktuální otevírací doba, aktuální ceník vstupného a podrobné informace o poskytovaných službách.

 

Kostnice, skanzen, rybolov, skály

V letním období se návštěvníci i lázeňští hosté rádi procházejí  osvěžující přírodou přilehlého lázeňského parku s jezírky a vodotrysky. Zajímavá je také návštěva blízké vesničky Czermné (je to polská polovina Malé Čermné na Náchodsku, rozdělené potokem, který tvoří státní hranici) s historickým kostelem a kostnicí s výzdobou z lebek a kostí, posbíraných v kladském pomezí po morových ranách ve středověku. Protažením výletní trasy (dobře značené cyklostezky) až do Pstražna – Stroužné, si lze prohlédnout zdejší skanzen a výlet zakončit obědem nebo večeří z rybích specialit, na které si zájemci mohou ryby sami ulovit. Bez zajímavosti nejsou ani blízké Bludné skály – skalní město s překrásnou vyhlídkou do Polické kotliny.

Foto: Lázeňský park v Kudowě Zdroji. (scx.hu)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno