Krakov (Kraków)

Krakov, druhé největší polské město, je považováno za jedno z nejkrásnějších a nejzachovalejších měst v Polsku. Na rozdíl od Varšavy, Vratislavi a jiných měst se mu vyhnulo válečné běsnění během druhé světové války. Kdo navštíví perlu na Visle, jak je město někdy přezdíváno, doslova na něj dýchne historická atmosféra mnoha místních památek.

Krakov – metropole blízko českých hranic

Historické a svého času i polské hlavní město Krakov (Kraków) se rozkládá na obou březích řeky

Gotická katedrála svaté Marie v Krakově

Visly v jižním Polsku. Je metropolí Malopolského vojvodství. Z České republiky to je do Krakova od státní hranice asi 150 kilometrů (přechod v Českém Těšíně). Krakov je pro české návštěvníky velmi dobře dostupný autem i vlakem.

Pohyb městem

Pro pohyb po městě je vhodné využívat městskou dopravu (tramvaje), protože ve středu města bývá mnohdy problém zaparkovat. Jízdenky na dopravu se prodávají ve stáncích, trafikách nebo přímo u řidiče. Lístek je třeba po nástupu označit, revizoři chodí často, jsou nesmlouvaví a pokuty vysoké. Před prohlídkou je vhodné navštívit informační turistické centrum, ve kterém návštěvník obdrží seznam všech pamětihodností města a jeho okolí.

Prohlídka Krakova

Většinu historických památek si návštěvník prohlíží při pěší procházce Krakovem. Při okružní vycházce (podle mapky z informačního centra, tak zvaná Královská cesta) si turisté prohlížejí gotické kostely, barokní paláce, staré hřbitovy a barevné domy. Za perlu Krakova je považována Wavelská katedrála. Okolo katedrály se rozprostírá renesanční tržnice Sukennice, která pochází z doby Kazimierza Velikého, jenž byl přítelem Karla IV. Velmi zajímavý je také Mariacki kostel s obrovským vyřezávaným oltářem Víta Stworze. Za turistické magnety jsou rovněž považovány katedrála a královský zámek, ukryté za hradbami opevněného vrchu Wawel. Za zmínku stojí i expozice Czartoryskyho a Národního muzea.

Ze starých letopisů

  • Pověst říká, že pod Wawelským vrchem kdysi s drakem udatně bojoval hrdina jménem Krak.
  • Poprvé se však o tomto městě zmiňuje až židovský obchodník Ibrahím ibn Jákúb při líčení své cesty po střední Evropě na sklonku 10. století.
  • V Krakově byla křižovatka obchodních cest, odtud vyjížděl na 11denní cestu slavný dostavník do Benátek.
  • V Krakově byla založena první univerzita v Polsku a až do konce 16. století tu sídlil král. Pak bylo hlavní město ze strategických důvodů přemístěno do Varšavy.

Aby se turista pobavil

Krakov nabízí nejen vkusně restaurované stavby z dávného středověku, ale také vystoupení soudobých umělců. Malíři tady mají v zákoutí krakovských hradeb svůj malý polský Montmartre, v desítkách galerií, klubů i pivnic ještě pořád kraluje kabaret, dnes spíše podobný spíš estrádě. Turistický ruch v historických kulisách Krakova dává obživu stovkám řemeslníků, živnostníků i příslušníkům dalších profesí.

  • Na obou stranách „rynku“ neboli náměstí postává nekončící řada kočárů a drožek, v Krakově se selská jízda vrátila k někdejší slávě.
  • K prohlídce širšího okolí Krakova je možno vypůjčit si bicykl v některé z půjčoven.
  • Velmi atraktivní je také projížďka výletní lodí po Visle.

Krakov – středisko polské kultury

Krakov je město s bohatou tradicí pořádání festivalů. V době jejich konání je ve městě skutečně rušno. Přehled festivalů lze najít na oficiálních webových stránkách města Krakova, kde je mimo jiné důležité informace i kulturní kalendář.

Co ochutnat v Krakově

V Krakově pulsuje život od rána do noci v malých hospůdkách, v zahrádkách na ulicích.

  • Čerstvé výrobky nabízejí četní prodavači preclíků (typický krakovský obwarzanek), kebabu, koblih a oscypků (uzený slaný sýr oštěpek).
  • Z místních jídel je možno ochutnat například  polévku barszcz, což je uzený vývar zahuštěný smetanou.
  • Chuťově zajímavý je  tradiční pokrm bygoz. Vaří se ze čtyř druhů masa, hlávkového zelí a podlévá se vínem. Podává se s čerstvým chlebem.

 

Foto: Gotická katedrála svaté Marie v Krakově (sxc.hu)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno