Kowary jsou menší město na úpatí polských Krkonoš. Správně patří do Dolnoslezského vojvodství v jihozpadním Polsku. Kowary navštíví turisté při výletu do parku miniatur s architektonickými památkami dolnoslezské oblasti. Z Pomezních Bud to je do Kowar sotva osm kilometrů pěšky či na kole, autem je dvanáct kilometrů. Samotné městečko Kowary stojí za prohlídku.
Obsah
Kowary v Krkonoších
Kowary, dříve německy Schmiedeberg im Riesengebirge, leží téměř pod Sněžkou, v jihovýchodní části Jelenohorské kotliny. Do Jelení Hory je to z Kowar asi 14 kilometrů, do Vratislavi něco málo přes 90 kilometr. V Kowarech žije v současné době kolem jedenácti tisíc obyvatel.
Kowary s kovářskou historií
V roce 1148 byla na svahu hory Rudniku objevena železná ruda. S její těžbou a ručním zpracováním (kovářstvím) souvisí vznik a rozvoj obce.
- Však také německý i polský název obce ke kovářství odkazují:
- Schmiedeberg im Riesengebirge lze „elegantně“ přeložit do češtiny jako Kovářskou Horu, Kováčskou Horu, Kovářov;
- čemuž odpovídají i polské Kowary.
Vzlety a pády města Kowar
Ke konci 16. století bylo město hlavním centrem pro výrobu střelných zbraní. Těžba železné rudy prosperovala až do třicetileté války, kdy bylo město v roce 1633 zničeno.
Po válce se pro město stalo stále důležitější tkaní závojů, zatímco těžba se zmenšovala. Na počátku 18. století se město stalo jedním z největších center obchodu se závoji ve Slezsku s obchodními vztahy s evropskými zeměmi a s Amerikou. Po pruské anekci většiny Slezska následoval ekonomický pokles. Ten nezastavilo asi usazování povolaných damašských tkalců.
Pomohla až industrializace v polovině 19. století. V roce 1882 dostalo město železniční spojení do Hirschbergu (Jelení Hory), což dále posílilo hospodářství.
Stinná válečná historie
Během druhé světové války byli Poláci zneužíváni ze strany nacistického Německa k otrockým pracím v místních dolech. Fungoval zde také pracovní tábor pro židovské vězně zřízený v roce 1943 a pracovní jednotky z tábora válečných zajatců Stalag VIII-A.
Město nebylo během války zničeno a po porážce Německa v roce 1945 se stalo opět součástí Polska. Německé obyvatelstvo uprchlo nebo bylo vyhnáno. Město bylo přejmenováno a znovu osídleno Poláky z východního pohraničí.
- V současné době mají Kowary uzavřeny partnerské smlouvy mimo jiné s českými obcemi Černý Důl, Malá Úpa, Vrchlabí a Žacléř.
Památky Kowar
Kowary jsou město s množstvím historických architektonických památek:
- Radnice
- Kostel sv. Marie, goticko – barokní
- Bývalý františkánský klášter
- Palác Nowy Dwór
- Palác a park Ciszyca s vrchem Radziwiłłówka
- Nemocnice Wysoka Łąka
- Nemocnice Bukowiec
- Četné historické domy a vily
- V Kowarech se dále nachází park miniatur slezských památek (Lower Silesia Monuments).
Víc o parku v samostatném článku ZDE. - V bývalých dolech jsou zřízeny podzemní turistické trasy .