Domů Co navštívit Koncentrační tábor Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim, nazývaný rovněž  „tábor smrti“, se do dějin zapsal jako příklad fašistické bestiality. V táboře se 3. září 1941 konal první pokus se smrtícím plynem cyklonem B. Podle historiků bylo do vyhlazovacího tábara v letech 1940 až 1945 transportováno nejméně 1,3 miliónu lidí, v naprosté většině Židů. Na začátku ofenzívy Rudé armády nařídilo velení SS evakuaci tábora, v němž zůstalo na 9000 nemocných a transportu neschopných vězňů. Stovky z nich příslušníci SS ještě zastřelili nebo zaživa upálili.

Osvětim: Varování pro všechny budoucí generace

Koncentrační tábory Osvětim (polsky Oświęcim, německy Auschwitz) a Březinka (Brzezinka, Birkenau) se staly synonymem pro lidské utrpení a významným mementem pro další generace. Z nedalekého Krakova se tam lze bez problémů dopravit vlakem nebo automobilem. Cesta by neměla trvat déle než půl hodiny.

Nacistický koncentrační tábor Osvětim

Vězeňské ubikace v Osvětimi hostí poměrně rozsáhlou výstavu věnovanou zdejším obětem. Průvodci doporučují zejména pavilon 27, připomínající genocidu židovského národa. Součástí tábora je rovněž kino, kde návštěvníci mohou zhlédnout dokument z osvobození.

Otevírací doba

Památník v bývalém koncentračním táboře Osvětimi je otevřen celoročně od osmi hodin ráno. V hlavní turistické sezoně až do 19 hodin večer (prosinec až únor do 15, v březnu a v listopadu do 16, v dubnu a v říjnu do 17 a v květnu a v září do 18 hodin). Do některých částí památníku je vstup možný pouze s průvodcem.

  • Prohlídky jsou průvodci komentovány v několika světových jazycích.
  • Český průvodce bývá poskytnut uceleným výpravám a po předchozím objednání.
  • Na místě je možno koupit si průvodní texty v češtině nebo si zapůjčit elektronického průvodce s českým textem ve sluchátkách.
  • Prohlídky s průvodce jsou placené.
  • Ve vnitřních prostorech se nesmí fotit.

V případě, že chceme navštívit i tři kilometry vzdálený tábor v Birkenau (Březinka), vyplatí se na výlet vyhradit jeden celý den. Birkenau byl hlavním vyhlazovacím táborem. Mezi koncentračními tábory Osvětimí a Březinkou je v létě zajištěna autobusová doprava.

Jak se dostat do Osvětimi

Osvětim (Oświęcim) leží asi 70 kilometrů od Ostravy mezi Katovicemi a Krakovem. Doprava z České republiky je možná buď vlakem z Ostravy (přímé rychlíky i z Prahy nebo s přestupem v Czechowice-Dzedzice) nebo po silnici přes Ostravu, Frýdek-Místek, Český Těšín, Skoczów, Bielsko-Biała a Oświęcim, případně ze severu Čech po polské dálnici A4 a z ní sjet na Cieszyn a  Oświęcim. Při včasném výjezdu z republiky lze prohlídku památníků stihnout za jeden den. Před areálem památníku je velké odstavné parkoviště (je počítáno i s autobusy).

Víte, že…

  • … autorem grafického zpodobnění krutě ironického nápisu „Arbeit macht Frei“ (Práce osvobozuje) nad vstupní branou vyhlazovacího tábora Osvětim byl jeden z jeho židovských vězňů Jan Liwacz?
  • … Osvětim je zapsána organizací  UNESCO v seznamu všech tragických míst druhé světové války?
  • … skoro každá druhá turistická výprava na pietním místě v polské Osvětimi je ze západní Evropy, Izraele či USA? Počet návštěvníků Osvětimi z USA se údajně vždy mírně zvýší po vydání Styronova románu Sofiina volba, jenž popisuje trauma ženy, jež přečkala Osvětim a po válce žije ve Spojených státech.

Foto: Koncentrační tábor Osvětim. (sxc.hu)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno