Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch je jednou z nejpůsobivějších hor v Polsku. Nemusíte šplhat přímo na jeho na mohutný vrchol, abyste nasáli fascinující scenérie, ale můžete využít místní kabinovou lanovku. Z vrcholu si užijete nádherné výhledy, třeba na město Zakopané.

Kasprowy Wierch

Z vrcholu si užijete jedinečné výhledy. Můžete obdivovat Vysoké Tatry, Západní Tatry, město Zakopané a blízké vesnice, které jsou uspořádané v údolích na úpatí hor. Lanovka na Kasprowy Wierch je jedinou alpskou lanovkou v Polsku. Funguje celoročně a cesta lanovkou trvá jen pár minut. Trasu dlouhou téměř 4,3 kilometru pojede trolej ve dvou úsecích. Cesta končí ve výšce 1 959 m n. m. u horní stanice lanovky, pouhých 26 m pod vrcholem Kasprowy Wierch.

Oblíbená destinace pro milovníky zimních sportů

Od roku 1910 se Kasprowy Wierch stal mezi lyžaři velmi oblíbeným natolik, že v letech 1935 až 1936 byla postavena lanová dráha, sahající téměř k vrcholu, která je jednou z nejstarších v Evropě. V zimě lanovku využívají především lyžaři a snowboardisté. Na svazích Kasprowyho Wierchu jsou sedačkové lanovky a sjezdovky dlouhé téměř 14 km. V Kocioł Gąsienicowy je čtyřmístný vlek, v Goryczkowe dva vleky. Z vrcholu Kasprowyho Wierchu můžete lyžovat až do Kuźnic. Kasprowy Wierch je skutečnou Mekkou lyžování a snowboardingu mezi jejich milovníky, kteří se rozhodnou navštívit jižní část Polska.

Kasprowy Wierch v zimě

Vrchol na polsko-slovenské hranici

Kasprowy Wierch je jedním z nejznámějších tatranských vrcholů, označující polsko-slovenskou hranici svým rozsáhlým a vysokým (1 987 metrů n.m.) masivem, který je mimořádně oblíbený mezi lyžaři. Hora se nachází na rozcestí čtyř hřebenů. Vrchol je těsně na sever od hranice, která je považována za přímku vzhledem ke dvěma dominantním hřebenům. Překračování hranic mezi Polskem a Slovenskem není omezeno, protože obě země jsou členy schengenského prostoru. Turisté, kteří směřují na lanovku parkují auta uprostřed výstupu na horu Myślenicke Turnie. U horní stanice lanovky je velká restaurace, kavárna a informační kancelářská budova s ​​dalšími lyžařskými vleky.

Lanovka na Kasprowy Wierch

4,25 km dlouhá lanovka vedoucí na vrchol Kasprowy Wierch se táhne přes čtyři různá údolí. Lanovka na Kasprovy Wierch je rychlá (8 m/s), pohodlná a dokonale bezpečná. Je zároveň skvělým pohyblivým vyhlídkovým bodem, kde můžete obdivovat krásy Tater z jiné perspektivy. Ve stanici Kuznice můžete nastoupit do zmodernizovaných kabin lanovky na Kasprowy Wierch. Projedete se nad nejkrásnějšími částmi polských Tater, dokud nepřejdete na horní linku 2 na Myslenickie Turnie, abyste se přiblížili k jednomu z nejpůsobivějších vrcholů v této oblasti Evropy.

Lanovka na Kasprowy Wierch

Fascinující výhledy na okolní panorama

Užijte si téměř 15 minut čistého potěšení na nejzajímavějším horském dopravním prostředku, jaký byl kdy postaven. Můžete fotografovat, pozorovat fascinující scenérie pod sebou a můžete se těšit na šálek osvěžující kávy podávaný v nejvýše položené restauraci v Polsku u horní stanice lanovky. V dnešní době je lanovka Kasprowy Wierch zcela moderním prostředkem horské dopravy. Každý z jejích vagónů pojme až 60 cestujících najednou a umožní jim výhled na úžasné výhledy, jako je údolí Sucha Kasprowa porostlé trpasličími borovicemi, údolí Stare Szalasika nebo svah Goryczkowy Kociol. Když pojedete na vrchol Kasprowy Wierch, budete moci obdivovat charakteristický horský výhled na místo, kde se setkávají Západní a Vysoké Tatry.

Z historie lanovky

Historie výstavby lanovky Kasprowy Wierch je plná kontroverzí, přičemž asi 94 renomovaných vědeckých institucí a organizací na ochranu životního prostředí působících v předválečném Polsku protestovalo proti činu zkažení přírody s investicí tohoto typu. Navzdory určitým akcím, které tuto myšlenku zpochybňovaly, byl prototyp lanovky Kasprowy Wierch postaven v letech 1935 až 1936 s původní dvoupatrovou konstrukcí zachovanou dodnes. Tento prestižní počin byl umožněn díky úsilí více než 1000 stavebních dělníků, z nichž většina by byla díky své horské výchově dokonale zvyklá na práce prováděné ve vysokých nadmořských výškách. Dokončení lanové dráhy navíc umožnilo postavení slavné meteorologické observatoře na vrcholu Kasproweho Wierchu.

Rekonstrukce lanovky

Před modernizací linky lanovky v roce 2007 lanovky, převezla 38 milionů cestujících, po celou dobu své 70-ti leté historie.
Ubytování v Zakopaném
Ve městě Zakopaném, které se nachází pod Kasprowym Wierchem, je nabízeno perfektní ubytování pro dvoudenní nebo třídenní výlety do této hornaté oblasti, která je známá především krásou okolní krajiny a svébytnou polskou horalskou kulturou. Zakopané se zároveň nachází ve stejném vojvodství, kde je hlavním městem Krakov. Ten se odtud nachází asi 2 hodiny jízdy.

Kasprowy Wierch

Co dělat na Kasprovym Wierchu?

Můžete se rozhodnout pro pěší túru na vrchol Kasprowy Wierch nebo si pronajmout vybavení, abyste si užili dávku bílého šílenství na okolních sjezdovkách. Po několika turistických stezkách se můžete vrátit dolů do Kuznice, ale jen za předpokladu příznivého počasí. Kasprowy Wierch byl jedním z nejoblíbenějších míst Papeže Jana Pavla II., který se tam pravidelně objevoval a užíval si turistické a lyžařské aktivity.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno