Domů Polská města Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie-Zdrój

V oblasti Slezského vojvodství na jihu Polska se nachází mnoho zajímavých míst, která stojí za to prozkoumat. Jedním takovým je i město Jastrzębie-Zdrój (Lázně Jestřebí), jež je pro turisty lákadlem zejména pro svou lázeňskou zástavbu. Město se také pyšní bohatou historií a je známo pro svou velkou angažovanost v uhelném průmyslu. Jaká místa v polském Jastrzębie-Zdrój navštívit? A proč je město tak oblíbené pro turisty i místní obyvatele?

U hranic s Českou republikou

Lázně Jestřebí jsou sice polské město, pro obyvatele Karviné je to však co by kamenem dohodil. Tyto dvě obce se totiž od sebe pouze 17 km vzdálené. Mezi těmito městy také vede mnoho cyklostezek, které jsou jen jednou z několika věcí, které je spojuje. Mimo ,,společnou“ dopravní infrastrukturu totiž spolupracují také v oblasti kultury, sportu i mládeže. Velkým momentem v minulosti, který pouze utvrdil velmi úzký vztah mezi městem Jastrzębie-Zdrój a Českou republikou jako takovou, byl rok 2001, kdy byl dne 25. září oficiálně vyhlášen patronem města český světec svatý Jan Nepomucký. V roce 2009 potom byla po Janu Nepomuckém dokonce pojmenována jedna z místních ulic.

Lázeňská historie

Dříve bylo město Jastrzębie-Zdrój oblíbeným lázeňským centrem, kam cestovali nejen lidé z celého Polska, ale také ze zahraničních zemí. Velká sláva samotných lázní už je bohužel tatam, lázeňské prostory jsou však dodnes oblíbeným místem zdejších obyvatel i turistů. Dominantou je překrásný a velmi důkladně udržovaný městský park, ve kterém není nouze o historické lázeňské budovy ani o uklidňující zeleň. Pro turisty se zde nachází mnoho informačních tabulí, které návštěvníky seznamují s historickými událostmi města a staví je do kontextu s konkrétními místy. Známkou toho, že jsou zde čeští turisté vítáni s otevřenou náručí je fakt, že všechny tyto informační stanoviště jsou opatřeny též českým překladem textů. Ačkoli statut lázní již městu nepřísluší, narazíte zde na tzv. ,,inhalatorium“ s léčivými solnými roztoky, jež jsou uvnitř areálu rozstřikovány velkou fontánou.

Uhlí, uhlí a zase uhlí

Jastrzębie-Zdrój se nachází průmyslové oblasti Rybnický uhelný okruh, ve kterém bylo vybudováno velké množství uhelných dolů. Těžba uhlí je v tomto městě během posledních let již na ústupu, i přesto však hraje důlní průmysl velkou roli pro ekonomickou soběstačnost města. Celkem jsou zde tři černouhelné doly, které jsou důležité pro místní občany také z hlediska místní zaměstnanosti.

Přírodní bohatství

Přírodní zázemí, které se v městě Jastrzębie-Zdrój a jeho okolí nachází, je působivé. Aby o přírodní hodnoty města byl dostatečný zájem, a zároveň aby motivovali občany k pobytu v přírodě, nechalo vedení města vybudovat naučnou stezku, jež se proplétá několika lesy, lázeňským parkem, dále kolem Vodislavských rybníků až k údolí řeky Szotkówki. Dalším přírodním lákadlem je oblast Krajiny Horní Odry, kde se setkáte s přírodními praky, meandry řeky a dalšími přírodními úkazy.

Jastrzębie-Zdrój

Město pro občany

Město již od počátku své historie usiluje o to, aby jeho obyvatelé byli s tamním životem spokojeni. Tomu odpovídá tak modernizace a výstavba mnoha objektů, které mají občanům sloužit pro relaxaci a odpočinek od práce. Jedním takovým místem je Středisko nedělní relaxace (SNR), ve kterém si svůj druh odpočinku najde snad úplně každý. Součástí je např. gradovna, kde mohou návštěvníci inhalovat léčebné aerosoly, dále také park plný travnatých ploch i stromů, a v neposlední řadě velký vodní svět, kde si na své přijdou děti i dospělí. Jastrzębie-Zdrój je zkrátka skvělým místem pro život, jednodenní výlet, vícedenní pobyt i odpočinkovou nebo aktivní dovolenou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno