Domů Polsko Jak se naučit polsky

Jak se naučit polsky

Již delší dobu přemýšlíte, že se naučíte nějaký nový jazyk? Angličtinu a němčinu hravě zvládáte a slovenštině bez problémů rozumíte? V tom případě se zkuste zaměřit na další sousední stát, na polštinu! Polsko je naším nejbližším sousedem, a proto je z mnoha důvodů výhodné se naučit jejich jazyk, zvlášť pokud se pohybujete v oblasti obchodu či finančnictví. Navíc brzy zjistíte, že je jejich slovní zásoba velice podobná té české či slovenské. Slovíčka se tak rychle naučíte, což je zejména z počátku velice motivující! 

Proč zrovna polština?

Polština je rozhodně důležitý a zajímavý jazyk s bohatou historií a kulturou, který určitě stojí za to blíže poznat a prostudovat. Navíc s tímto státem přímo Česká republika sousedí a znalost jazyka tak můžete využít například při obchodních jednáních. Jedná se o západoslovanský jazyk, kterým mluví přibližně 40 milionů lidí v Polsku a dalších zemích jako je například Ukrajina, Litva, Bělorusko či Česká republika. Znalost tohoto jazyka se vám rozhodně bude hodit, zvlášť pokud spolupracujete s polskými firmami nebo jen tak rádi cestujete a poznáváte polská města, kulturu a přírodu. 

Polština

Vývoj polštiny

Historie a samotný vývoj polského jazyka sahá až do 10. století, kdy se rozvíjela jako dialekt staroslověnštiny, který byl ovlivněn germánskými, baltickými a slovanskými jazyky. V průběhu dějin se polština vyvíjela, a přijímala vlivy jiných jazyků, jako například latiny, němčiny, ruštiny a francouzštiny. Dnes je polština úředním jazykem Polska. 

Polština nepatří mezi jednoduché jazyky a naučit se ji může být opravdu velice obtížné a časově náročné. Jedná se však o jeden ze slovanských jazyků, a tak je polština rozhodně jednodušší pro Čecha než pro Němce. Neztrácejte však motivaci hned na začátku! Učení se jazyka často bývá i velice zábavné a obohacující. Pojďme se podívat na pár tipů, jak se jazyk jednoduše naučit. 

Najděte si motivaci

Na samém začátku si rozhodně najděte motivaci, proč se jazyk vlastně chcete učit. Pokud budete mít stanovené nějaké cíle, učení vám půjde snadněji. Chcete si rozšířit své jazykové portfolio, naučit se něco nového nebo se jazyk musíte naučit kvůli svému zaměstnání? Najděte si ten svůj důvod a zkuste si ho udržet vždy před očima. Nezapomeňte na to, že naučit se nový jazyk chvilku trvá, a proto vyčkejte, výsledků se jistě brzy dočkáte. 

Učte se pravidelně

Pravidelnost při učení jazyka je naprosto klíčová. Každý den si vyhraďte určitý čas jen sami pro sebe a věnujte se učení. Vytvořte si plán, který vám umožní pravidelně cvičit a učit se nové věci. Při učení využívejte různých zdrojů. Knižní učebnice a pracovní sešity jsou sice velice užitečné, ale zkuste jazyk také poslouchat v různých audiozáznamech, sledujte filmy v polštině, čtěte knihy nebo noviny a mluvte s rodilými mluvčími. Dnes je na trhu tolik možností, že se polštinou můžete doslova obklopit! 

Naučte se základní gramatiku

Pokud se opravdu chcete dobře naučit polsky, neobejde se to bez znalosti slovní zásoby a gramatiky. Začněte jednoduchými slovíčky jako jsou pozdravy, čísla, barvy, dny v týdnu. Postupně si přidávejte další okruhy témat jako je třeba rodina, nakupování, cestování. Volte tu slovní zásobu, kterou v Poslu využijete právě vy. Brzy zjistíte, že spousta slovíček je podobná těm našim a učení vám hravě půjde. Polská gramatika není úplně jednoduchá, ale je naprosto klíčová pro úspěšné dorozumívání se v cizím jazyce. Naučte se základy a postupně zvyšujte složitost. Slovíčka a gramatika, společně s poslechem, jsou velice důležité, ale nepodceňte ani psaní, které vám pomůže vyjádřit se i písemně. Začněte si psát krátké jednoduché věty a postupně zvyšujte obtížnost. 

Vyzkoušejte online kurzy

Nejste zrovna ten typ člověka, který by se rád učil doma sám, ale zároveň se vám nechce chodit do jazykového kurzu? Vyzkoušejte online kurzy! Existuje mnoho online kurzů a aplikací, které vás budou bavit a pomohou vám zlepšit vaši polštinu. Některé aplikace jsou dokonce zdarma, vyzkoušejte například Duolingo. Na internetu naleznete i řadu dalších kurzů, pročtěte si recenze od uživatelů a zvolte ten, který vás osobně zaujme nejvíc. 

Najděte si jazykového partnera 

Znáte to, ve dvou se to lépe táhne! Zkuste si najít polského mluvčího, který s vám bude mluvit pouze polsky, což vás donutí k rychlejšímu učení. Můžete se také připojit k nějaké jazykové skupině nebo k online komunitě na internetu. Dobré je si najít i kamaráda, se který se polštinu budete učit. Vzájemně se tak můžete podporovat, motivovat a sdílet své úspěchy. Po zdolání prvních lekcí spolu můžete přejít i do komunikační úrovně v polštině. 

Vycestujte do Polska

Nejlepší způsob, jak se rychle a snadno naučíte polsky je ten, že na nějaký čas odcestujte do Polska, kde budete jazykem doslova obklopení. Uslyšíte ho, uvidíte a budete nuceni polsky v dané zemi také hovořit. Pokud stále ještě studujete, využijte mnoha edukačních programů, které umožňují studentům vycestovat do zahraničí a naučit se nový jazyk. I pro zaměstnané se najdou obdobné programy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno