Polské Bradavice, tak někdy bývá označován polský hrad Czocha, který stojí v Lubańské župě Dolnoslezského vojvodství v jihozápadním Polsku. Doslova „kousek“ od česko-polských hranic. Monumentální středověký hrad skrývá mnoho záhad odtajněných až dnešními badateli.
Obsah
Polský hrad Czocha
Polský hrad Czocha se nachází u přehrady Leśnia na řece Kwisa na historickém území Horní Lužice, jež v dobách vzniku hradu patřila pod České království. Nejbližší česká obec, a to Srbská ve Frýdlantském výběžku, se od hradu nachází asi osm kilometrů po silnici. Hrad, který několik století patřil k českému území, má nezaměnitelnou tajemnou atmosféru.
Czocha, obranný hrad na ostrohu
Hrad Czocha byl postaven na skále a jeho nejstarší částí je věž, tak zvaný donjon, ke kterému byly později přistavěny obytné stavby. Dnes je ukončen dvojitou kopulovitou helmicí a obklopují ho třípodlažní budovy z poloviny 17. století s novorenesančními štíty.
Na jihu je ostroh oddělen mohutným příkopem, na ostatních stranách spadají prudké svahy k řece.
Hrad Czocha vznikl jako pevnost na hranici Čech a Lužice. Byl součástí linie obranných hradů budovaných podél hranic českého království před nájezdy tatarských kmenů Jeho stavbu započal v polovině 13. století český král Václav I.
Prohlídka hradu
Turisty nejprve zaujme majestátnost hradní stavby. Říká se, že je obklopena zvláštní aurou. Jedná se o objekt mimořádně fotogenický.
- Návštěvníci nahlédnou do tak zvané Mramorové síně, kde je zaujmou nástěnné malby, a také krb, ve kterém bylo podle legendy zazděno jen několik dní staré dítě.
- Budou mít možnost sestoupit do hradní pokladnice, kterou zabezpečovaly ocelové a betonové dveře.
- Sál knihovny s knihami vyplňujícími výklenky umístěné od podlahy ke stropu, je místem zednářského symbolismu, který probouzí představivost každého nadšence dobrodružství a historie.
- Návštěvníkům je k dispozici Portrétová místnost a na jejích stěnách jsou k vidění obrazy rodu Piastovců.
- Velký zájem vzbuzuje slavná Prince’s Chamber, zahalená legendou o speciálně umístěných poklopech pod manželským lůžkem.
- Návštěvníci mohou vystoupit na rozhlednu, odkud je k vidění překrásné panorama řeky Kwisa obklopující zámek a nedaleké lesy.
Nepřehlédněte
Kromě prohlídky historické expozice hradních místností se na hradě také nachází:
- výstava komunikačního vybavení používaného polskou armádou během Polské lidové republiky
- a expozice pokladů nalezených v objektu během jeho rekonstrukce v roce 2015.
Otevírací doba
Nejsou-li právě vyhlášena nějaká mimořádná opatření (například v souvislosti s Covid 19), je hrad otevřen denně:
- v době od 10.00 do 18.00 hodin;
- nebo do 10.00 do 20.00 hodin (v červenci a v srpnu)
Vstup se zvířaty do areálu hradu: Psi musí mít náhubek. Možnost návštěvy zámku se psem – pouze na v náručí.
A proč Bradavice?
A proč Bradavice? Protože právě v tomto dolnoslezském hradu se konají světoznámá LARP, letní kouzelnická škola a kouzelnické dílny pro školy.
V letech druhé světové války zde byla umístěna škola šifrantů Abwehru.