Gubalowka

Gubalowka je nejznámějším vrcholem, který se nachází v hlavním městě polských Tater. Do výšky 1122 m n. m. se dostanete za 3,5 minuty díky lanové dráze, která během hodiny přepraví asi 2000 osob. Z vrcholu Gubalowky je výhled na úžasné panorama Zakopaného a Tater.

Historie Gubalowky

Lanovka Gubalowka byla postavena na žádost Ligy na podporu turistiky jako druhá v Polsku po lanovce Góra Parkowa v Krynici-Zdroji. Stavba byla zahájena v červenci a do provozu byla uvedena 20. prosince 1938, po pouhých 168 dnech výstavby. Poslední kompletní modernizace byla dokončena 15. prosince 2001. Jedná se o dvouvozovou lanovku na jedné koleji s průjezdným mostem uprostřed trasy. Moderní vozy s prosklenou střechou umožňují během jízdy sledovat panorama Tater. Vozový park z doby před modernizací v roce 2001 byl použit k úpravě bývalého kluzáku a výstavbě lanové dráhy „Żar“ z Międzybrodzie Żywieckie.

Gubalowka

Jedinečné a kultovní místo

Gubałowka je jedinečné a kultovní místo, které navštěvuje množství turistů. Lankovka vyveze turisty do výšky 1123 m n. m. za pouhé 3 minuty vyveze. Na vrcholu na vás kromě mnoha atrakcí čeká krásný výhled na Tatry a Zakopané bez ohledu na roční období. V zimě se v Gubałowce koná výstava Země světla tvořená téměř 1 milionem led světel a po celý rok pláž s lehátky.

Atrakce

Jízdenka ve směru Gubalowka – Butorowy Wierch

Nádherné panorama zasněžených tatranských štítů, nádhera přírody, chutné jídlo, atrakce pro celou rodinu, a to vše bez davů. Návštěvníci Gubalowky mohou konečně počítat s tak dlouho očekávaným zážitkem po epidemii koronaviru. Vyplatí se rozhodnout se pro takový výlet společně se sjezdem lanovkou z Butorowy Wierch, protože nyní za kombinovanou jízdenku zaplatíme méně než za samostatnou návštěvu střediska PKL Gubałówka.

Kromě úchvatných výhledů na Tatry je důležitým argumentem pro návštěvu před začátkem prázdnin také absence davů turistů. Před cestou se vyplatí rezervovat si kombinovanou jízdenku na lanovku PKL Gubałówka a Butorowy Wierch na webu pkl.pl.

Skluzavka v Gubalowce

Skluzavka v Gubalowce nabídne skvělou zábavu pro malé i velké. Její serpentiny lze překonat na vozících, které vyvinou rychlost až 23 km/h! Ze skluzavky se vám navíc naskytne nádherný výhled na panorama Tater, které činí tuto jízdu nezapomenutelnou. Gravitační skluzavka je v provozu od dubna do konce listopadu a nachází se vedle horní stanice lanovky do Gubalowky. Vstupenky si můžete zakoupit v pokladně vedle skluzavky.

Gora Park

Toto nesmírně půvabné místo s mnoha krásnými zákoutími je ideální na procházky, relaxaci a odpočinek. Na vrchol se dostanete lanovkou. Přestože byl Gora Park založen na počátku 19. století, zachovalo se uspořádání cest a lesních alejí dodnes. Při postupném prozkoumávání parku narazíte na mnoho zajímavých míst, která stojí za to vidět, jako jsou rybníky s labutěmi a kachnami nebo dřevěné altánky z 19. století.

Pramen plodnosti

Oblíbeným místem pěších turistů na cestě k vrcholu je takzvaná Michasiowa Polana. Vyvěrá zde pramen zvaný „Bocianówka„, nazývaný také „Pramen plodnosti„, se sochou malého dítěte připevněného na krku čápa. Dalším takovým místem jsou Lázně Kraszewského. Ty vznikly u příležitosti 50. výročí bardova díla. Slavnostní odhalení proběhlo 1. srpna 1881.

V lázeňském parku se můžete s dětmi procházet mezi stromy, jezdit na kole a hrát si na schovávanou. V některých částech parku jsou ukryty altánky a staré kapličky a místní rybník s labutěmi a pestrobarevnými kachnami jistě potěší i ty nejmenší.

Lanový park

Trollandia je skvělým místem pro milovníky lezení, tyrolingu a chůze po laně. Park poskytuje rodičům a jejich dětem neuvěřitelné zážitky. Trollandia nabízí čtyři trasy různé obtížnosti. Na každé z nich na vás čeká mnoho atrakcí včetně přejíždění přes sudy a skrz auto, k dispozici je dokonce i stometrová tyrolka a mnoho dalších neobvyklých překážek k překonání. Návštěvníci se také vypořádají s visutými mosty a lezením po síti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno