Góry Sowie jsou pohoří v jihozápadním Polsku. Nejvyšší horou je Wielka Sowa (Velká Sova, 1015 m). Tvoří asi 25 kilometrů dlouhý, téměř souvislý hřbet mezi údolími Stěnavy, Kladské Nisy, Bielavy, Pilavy a dalších toků v povodí Odry. Součástí chráněné krajinné oblasti Sovích hor je oddělená oblast západně od hlavního pohoří, v okolí města Głuszyca, ve které se nalézá známý podzemní komplex Osówka z II. světové války.
Obsah
Nejstarší hory v Polsku
Góry Sowie (Soví hory) se rozkládají se 26 km od pohoří Wałbrzyskie na severozápadě po Srebrna Góra a pohoří Bardzkie na jihovýchodě.
- Dosahují maximální šířky asi 13 kilometrů mezi městy Głuszyca a Pieszyce.
- Ze Sudetských podhůří Sowie gory prudce stoupají.
Zdejší přeměněné horniny (převážně ruly) pocházející z hloubi starohor jsou považovány za nejstarší hory v Polsku a dokonce i v Evropě. Jejich věk se odhaduje na 2,5 miliardy let. K povrchu vystupují jednak v kamenolomech, jednak v četných skalách, zdobících horské hřbety a svahy.
Góry Sowie: Reliéf krajiny
Nejvyšší vrcholy jsou v severní části pohoří Wielka Sowa (1025 m.n.m) spolu se sousedním vrcholem Mała Sowa (972 m.n.m). Na jihu to je Kalenica (964 m.n.m) se sousedním vrcholem Słoneczna (949 m.n.m).
Rozhledny
Pohoří vrcholí v severozápadní části Velkou Sovou (Wielka Sowa) v nadmořské výšce 1015 m n. m. Nad vrcholky lesa zde ční kamenná rozhledna poskytující kruhový výhled daleko do slezské nížiny a také na přilehlá pohraniční pohoří (Kralický Sněžník, Bystřické a Orlické hory, Stolové hory, Broumovská vrchovina a Krkonoše). Na vrcholu hory Kalenica je rozhledna s podobným výhledem.
Soví hory: Příroda
Region se vyznačuje rozmanitým terénem. Najdeme zde dlouhá údolí táhnoucí se podél horských potoků (například údolí Kamionka a Młynówka). Z mnoha výhledů (Wielka Sowa, Kalenica, Kokota, Jugowska Glade) lze obdivovat panoramata s typickým horským charakterem. Přírodní hodnoty regionu vedly v roce 1991 k vytvoření krajinného parku Soví hory na více než 8 000 hektarech.
Flóra a fauna Sovích hor
Vegetace, která se v současnosti vyskytuje v těchto oblastech, se výrazně liší od vegetace před několika stovkami let. Po celá staletí byla prováděna intenzivní těžba dřeva pro potřeby místního tkalcovství, hutnictví, těžby a železnic. Původně lesy pokrývaly i nejvyšší partie hor. Namísto pokácených prastarých buků a javorů byly vysázeny hlavně smrky. Větší, dochované fragmenty původního bukového lesa lze pozorovat v oblasti vrcholu Kalenica – byly zařazeny do lesní rezervace „Bukowa Kalenica“. Přes značné lidské zásahy les Sowiogórski pomalu znovu získává svou krásu a najdeme zde mnoho chráněných rostlinných druhů.
Zajímavý i svět zvířat. Žije zde až 13 druhů netopýrů. Využívají úkryty v mnoha tunelech a dolech. Zajímaví jsou také mufloni dovezení z Korsiky. Z ptáků to jsou sovy, čáp černý, chřástal polní, dále jeleni, srnci, divočáci, veverky, lasičky, ropuchy, mloci, ještěrky a zmije.
Soví hory: Další zajímavosti
Podzemní komplex Osówka
Součástí chráněné krajinné oblasti Sovích hor je oddělená oblast západně od hlavního pohoří, v okolí města Głuszyca, ve které se nalézá známý podzemní komplex Osówka z II. světové války. Pod vrcholy Włodarz, Ostra a Soboň jsou podzemní prostory zbudované organizací Todt za druhé světové války. Tento utajovaný projekt neznámého určení nesl název S3 nebo Riese. Objekty Rzeczka, Włodarz a Osówka jsou zpřístupněny. Objekty Soboň, Jawornik a Gontowa se pomalu hroutí a jsou dostupné pouze na vlastní riziko.
Hrad Grodno
Při severozápadním okraji hor, nad řekou Bystrzycí, nedaleko obce Zagórze Śląskie, stojí hrad Grodno. Jedná se o jednu z největších historických atrakcí regionu. Hrad Grodno je mohutná goticko-renesanční (170 metrů dlouhá) pevnost, která se postupně změnila ve velkolepou zříceninu. Některé objekty však byly v 19. a ve 20. století uvedeny do původního stavu (zastřešeny, obnoveny interiéry i bohatá sgrafitová výzdoba fasád), a tak zde můžeme obdivovat i četné historicko-umělecké exponáty v muzeu, které zde bylo otevřeno již roku 1904.
Viadukty z ozubnicové trati
Na počátku 20. století vybudovala společnost Eulengebirgsbahn ozubnicovou trať přes hřeben Sovích hor. Trať byla později zrušena, dodnes se však zachovaly dva vysoké viadukty.
Lyžování v Sovách horách
Sowie gory jsou skvělým místem pro aktivní trávení volného času nejen v létě. Pro fanoušky lyžování poskytují mnoho skvělých míst pro různé typy lyžování. Běžecké tratě a sjezdovky připravené na nejvyšší úrovni vždy čekají na své nadšence.
- Sjezdovky jsou soustředěny do okolí Sokolího sedla (Przełęcz Sokola), Jugowského sedla (Przełęcz Jugowska) a Velké Sovy.
- Běžecké trasy jsou dobře značené a upravené. Oblíbené a nejlépe udržované trasy lyžařů v oblasti Wielka Sowa, Jugowska a Walimska Pass a Bielawska Polanka.
Cyklistika v Sovích horách
V Sovách horých existuje síť cyklotras různé obtížnosti a délky. Soví hory jsou díky své výšce, rozmanité topografii, velkému zalesnění a „přátelskému“ klimatu jedním z nejatraktivnějších míst pro rodinnou i sportovní cyklistiku. Nachází se také zde dost treků pro jízdu až adrenalinovou. Bez ohledu na rozmanitost tras nás potěší nádherný výhled na krajinu a zajímavá místa, která na trase najdete.