Starobylé přístavní hanzovní město Gdaňsk patří do trojice nejznámějších polských baltských letovisek (Trojmiasto). Je považováno za nejkrásnější. Gdaňsk není jen místo, kde Hitler rozpoutal nejstrašnější světovou válku (poloostrov Westerplatte, 1. září 1939), ale i místo dělnických manifestací proti režimu v roce 1970 a rovněž tak „rodiště“ polské Solidarity. Gdaňsk stojí za návštěvu a prohlídku.
Gdaňsk ochraňuje Neptun
Historický střed města byl po zničení za II. světové války pečlivě zrekonstruován, takže turisté mohou obdivovat četné gotické a renesanční památky – Dwór Artusa, Zlota brana, městské domy.
Při procházce historickým jádrem Gdaňska, do kterého vejdeme renesanční
Zlatou branou, si připadáme jako ve starém Amsterdamu. Právě nizozemský sloh se podepsal na zdejších měšťanských domech. Pocházejí z počátku 17. století, o kterém se hovoří jako o „zlatém věku“ tohoto významného přístavního města ležícího při ústí Visly do Baltského moře.
Asi každého návštěvníka ohromí velký počet kostelů. Půvabné středověké uličky Gdaňsku s množstvím kavárniček, obchůdků a kiosků lákají k posezení a případně i k poslechu hudby nejrůznějších žánrů, a nebo jen ke sledování pouličního „hemžení“. Za nejhezčí část bývalé hanzovní metropole je považována rekonstruovaná Dluga ulice a náměstí Dlugi rynek, kde se už odedávna v srpnu koná Dominikánský jarmark. Všechny ulice ve městě vedou k řece Motlawě, jejímž břehům dominuje proslulý jeřáb.
Nejkouzelnější jsou v Gdaňsku večery, kdy světla starých pouličních lamp osvětlují uličky s bezpočtem hospůdek. Zábava v nich trvá dlouho do noci. A na to všechno lidské hemžení shlíží bronzový Neptun s trojzubcem v ruce, který připomíná, že Gdaňsk i jeho obyvatelé jsou po celou více než tisíciletou historii spojeni s mořem.
Co si koupit
Při procházkách spletitými uličkami turisté objevují krámky s nabídkou jantarových šperků, jejichž kráse se jen těžko odolá. V okolí Gdaňsku se stále ještě dají jantary nalézt i na mořském pobřeží.
První kroky do infocentra
- Před prohlídkou Gdaňsku je vhodné navštívit některé z městských informačních středisek (u hlavního nádraží, na třídě Długi Targ u Zelené brány, či na letišti Lecha Walesy). Turista zde obdrží potřebné mapky a doporučení nejzajímavějších míst.
- V informačních centrech je také možno koupit si tak zvanou turistickou kartu, která zajišťuje slevy nebo i bezplatné vstupy do některých zařízení a na dopravu. Platí i v Sopotech a Gdyni.
- Starobylé centrum Gdaňsku je kompaktní a všechna významná místa jsou snadno dostupná pěšky.
- Kdyby chtěl turista používat městskou dopravu, využije tramvaje nebo autobusy. Jízdenky na ně jsou stejné, a to buď jednorázové nebo časové. Jízdenky nejsou drahé a lze je koupit řidiče (za zloté). Po nástupu do vozu si je cestující musí označit (jako u nás).
- Dětem se bude líbit v proslulé zoologické zahradě ve čtvrti Oliwa.
Náš tip
Zámek Malbork, ležící jižně od Gdaňsku, představuje jeden z pozůstatků křížových výprav do východního Pruska ve 13. století. Malbork, vystavěný v letech 1276-1309, je největším středověkým zámkem v Evropě. Svou roli sídla správce oblasti hrál až do roku 1457, kdy padl do polských rukou. K zámku se nejlépe dostaneme pěšky přímo z vlakového nádraží. Před návštěvou si musíme uvědomit, že jde o značně rozsáhlý komplex budov, na jejichž projití je nutné počítat nejméně se čtyřmi hodinami. Prohlídka zámku je organizována ve skupinách, čemuž bychom měli podřídit i čas svého příchodu. Zámek je nejfrekventovanější od 14 hodin v létě a od 11 hodin v období říjen-duben. Uvnitř hradu návštěvníky mimo jiné čeká jantarové muzeum a muzeum zbroje.
Ochutnejte v Gdaňsku
Hospůdky i kiosky nabízejí místní speciality, například skvělé „zapiekanky“ – rozkrojený dlouhý rohlík zapečený se sýrem a houbovou omáčkou, domácí klobásky či smažené ryby.
Dospělí návštěvníci rádi ochutnají (a nebo si koupí jako suvenýr) zdejší specialitu Danziger Goldwasser (Gdaňská Zlatá voda). Jedná se o sladký bylinný likér vyráběný od 16. století, ve kterém plavou vločky 22 až 23karátového zlata. Levnější alternativy se nazývají Gdanska Złotówka nebo Zlota Woda.
Gdaňským „národním“ nápojem je rovněž nazývána jalovcová kořalka Stobbes Machandel. Podle tradice se k poháru zakusují sušené švestky.
Foto: Noční atmosféra v centru polského Gdaňsku. Sxc.hu