Dovolená v Polsku u mořeje úplně jiná než v jižních a tropických letoviskách. Polské pobřeží Baltského moře láká turisti spíše svou zvláštní atmosférou než prosluněnými plážemi, i když i na těch můžeme ve správný čas odpočívat. Dovolená v Polsku u moře je vhodná mimo jiné i pro lidi, kteří nechtějí nebo nemohou do prudkého žáru – rodiny s malými dětmi, seniory, lidi se zdravotním postižením. Baltje osobité moře, na které se nezapomíná.
Chladnější klima Baltu je příjemnéPro pobyt u Baltu hovoří několik skutečností:
Častým argumentem proti Baltskému mořije jeho severní poloha a z toho plynoucí chladnější klima. Avšak právě toto klima bývá méně únavné a stresující než vedra u jižních moří. Ze severu vanoucí vítr navíc rozfoukává veškerou oblačnost, což má za následek velký počet slunečních dnů. Opatří-li si člověk jednoduchý zákryt proti větru, vyrobený z kusu látky, je bez problému. Vzduch s vysokým obsahem jodu je velmi prospěšný pro horní cesty dýchací, které jsou léčeny v nesčetných lázeňských střediscích. Dovolená v Polsku u moře není draháCeny za ubytování se v Polsku velice liší. Kolem moře je možno sehnat ubytování v hotelech, v soukromí, v chatkách či kempu, který je nejlevnější. V současné době má většina ubytovacích zařízení webové stránky, takže je možno porovnat nabízené ceny a služby. Ceny potravin také nejsou vysoké, často jsou podobné jako u nás, případně nižší. V dobře zásobovaných obchodech dostaneme vždy to, co chcete. V každém přímořském městečku je množství restaurací, rychlých občerstvení a bister. Oblíbené jsou rybí bary („bar rybny“), ve kterých jsou nabízeny nejrůznější rybí speciality. Dosti drahé je u moře ovoce a zelenina, avšak ceny se neustále mění. Přímořský Slowińský národní park |
Při dovolené v Polsku u moře můžeme navštívit Slowińský národní park. Leží v bezprostřední blízkosti Baltského moře mezi městečky Łeba a Rowy asi 110 kilometrů severozápadně od Gdaňska. Věhlasným se stal především díky obrovským masám bílého písku, jenž zde tvoří krajinu připomínající poušť. Poláci tuto krajinu nazývají Bialymi Górami (Bílými horami).
Vydáme-li se z Łeby na západ, asi po osmi kilometrech se cesta začne ztrácet pod pískem. Zaražené kůly ukazují cestu na nejvyšší vrchol celé oblasti, měřící asi 42 metry. Pohled shora je jedinečný. Na západ se vlní pás bělavé krajiny, celé pláně a duny písku, na severu bouří Balt a na opačné straně se lesknou hladiny jezer – Łebsko a Gardno – která jsou domovem vzácných druhů ptactva. Písečné přesypy se tu údajně pohybují průměrnou rychlostí osm metrů k východu a jeden metr k jihu ročně. Poláci říkají, že v Łebské poušti lze spatřit fata morgánu či slyšet zpívající písek.
Łeba: Příjemné turistické středisko
Nejlepším východiskem do Bílých hor je rybářské a turistické městečko Łeba, ze kterého jezdí turistické vláčky nebo ve kterém si můžeme třeba půjčit horské kolo a jet na něm až na okraj pouště.
Samotná Łeba není nezajímavá, v letních měsících se z ní stává rušné středisko cestovního ruchu s nejrůznějšími druhy zábavy, je zde hned několik kempů, pěkné borovicové lesy, velké pláže a příjemná bistra s rybími specialitami.
Foto: Polské moře, pláž u města Łeba. Sxc.hu