Dálniční poplatky v Polsku

Pro používání dálnic a rychlostních komunikací byl v Polsku vytvořen systém mýtných bran. Dálniční známky se v Polsku nepoužívají. Systém mýtných bran je pro občasného návštěvníka Polska výhodný a jaksi „spravedlivější“ než dálniční známka. Uživatel dálnice zaplatí jen za to, co skutečně projel. Před návštěvou Polska je dobré alespoň orientačně se seznámit s mýtným v oblasti, kterou hodláme navštívit.

V Polsku bez dálniční známky

V Polsku je jízda po některých úsecích dálnic (A) nebo po některých úsecích rychlostních komunikací (S) zpoplatněna, a to prostřednictvím mýtných bran – uzavřený mýtný systém. Mýtné je vybíráno po průjezdu zpoplatněným úsekem buď v hotovosti, a nebo může být uhrazeno bezhotovostně platební kartou (motorová vozidla do 3,5 tuny). Vozidla, která mají hmotnost nad 3,5 tuny, musí průjezd platit pomocí systému ViaTOLL  (nákladní vozidla, autobusy).

Placení dálničních poplatků

Před vjezdem na placený úsek cesty je v mýtné bráně (před jejím průjezdem) řidičovi vydán lístek potvrzující místo vjezdu. Při opuštění placeného úseku cesty řidič lístek odevzdá na poslední mýtné bráně. Podle kategorie vozu a podle počtu skutečně ujetých kilometrů je vypočítána výše mýtného. Mýtné je možno uhradit v hotovosti (zlotý, velmi často i euro nebo dolar, zbytek peněz je ovšem vracen ve zlotých), a nebo pomocí platební karty, což je možno na všech branách.

  • Držitelé zákaznického účtu pro používání předplacených karet (Routex, Dkv, Uta, Aris, Flota, Open Drive, Shell, Ressa a podobně) mohou průjezd placeným úsekem dálnice hradit z předplatného (lze na dálni A2).
  • Další možností úhrady používání dálnice A4 je možnost koupit si předplacenou kartu. Nákup je možno uskutečnit i pomocí on-line systému z oficiálních webových stránek.

Systém ViaTOLL

Pro užívání elektronického způsobu ViaTOLL je třeba opatřit čelní sklo vozidla tak zvanou palubní jednotkou. Průjezd mýtnou branou je pak bez zastávky, vozidlo používá jízdního pruhu označeho ViaTOLL. Palubní jednotky je možno zakoupil v klientských kancelářích ViaTOLL. Podrobnosti je možno získat na stejnojmenných webových stránkách.

  • WiaTOLL nelze použít na úsecích dálnic, které spravují soukromé společnosti.

Aktualizace informací pro řidiče

Výše mýtného se může rok od roku měnit. Případné uvedení cen mýtného na různých internetových stránkách může být nepravdivé, respektive výše mýtného byla uvedena správně v době zveřejnění článku, ale nemusela být pak už dál průběžně aktualizována. Proto je nutné vždy pro získání informací znát datum jejich zveřejnění. Nejspolehlivější jsou on-line kalkulátory, například na polských stránkách info-myto.pl.

 

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, mám dotaz zda se platí dálnice – A1 – na úseku z Bohumína po sjezd na Piekary Slaskie, sjezd z dálnice číslo – 37. Jedná se o dodávku Peugeot. Děkuji za info. Milan.

    PS: Můžu tam vůbec dnes jet? Bylo by to pouze na otočku.

  2. Autostrády o víkendech bez poplatků a S jsou jsou bez poplatků stále,takzvaně grátis,dost dobré nové dálnice,na benzinkách Orlen sprchy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno