Czarna Góra

Pokud milujete přírodu, čerstvý vzduch a ničím nerušený výhled do krajiny, pak rozhodně musíte navštívit polskou část Kralického Sněžníku. Výhled z Czarne Góry si nejde nezamilovat.

Czarna Góra zaujme přírodou i sportovním vyžitím

Czarna Góra je místem nacházejícím se na polském území Kralického Sněžníku, které je významnou součástí Śnieżnického Parku Krajobrazowy. V nadmořské výšce přesahující 1 200 m. n. m. nabízí nádherný výhled do krajiny. Je to ale také místo pro různé sporty a turistické túry či běžecké trasy. Kolem hory se kromě běžkařských tras a sjezdovek nachází čirá příroda. Ta se skládá ze suťových polí a smrkových lesů.

Cyklisti si zde užijí spoustu adrenalinu

Polská část Kralického Sněžníku nese název Czarna Góra. Nachází se v nadmořské výšce 1 205 m. n. m. V okolí se dostanete na cyklostezky různých obtížností a také turistické trasy. Jedna ze tří tras určených pro cyklisty je dokonce považována za jednu z nejnáročnějších cyklistických tras v celém Polsku.

Kralický Sněžník zdálky může být zaměněn za Czarnou Góru

Nejvyšší horou Kralického Sněžníku je s výškou 1 424 m. n. m  Kralický Sněžník. Pokud se ale na hory díváte z polské strany, uvidíte optické kouzlo. I přesto, že je Czarna Góra nižší o více než 200 metrů, na první pohled se zdá, že je daleko vyšší než Kralický Sněžník. Příroda dokáže zamaskovat téměř vše. Nejinak je tomu i u tohoto výškového rozdílu.

Vysílač může být za jasného počasí orientačním bodem

Na severním svahu Czarne Góry se nachází 58 metrů vysoký televizní vysílač. Ten začal být stavěn v roce 1974. Kvůli finančním problémům ale došlo k dokončení výstavby až v roce 1985. Ač byly původní plány všelijaké, v okolí se nenachází žádné občerstvovací místo. A to i přesto, že v blízkosti hotelu původně mělo dojít k výstavbě hotelu. Vysílač je poměrně dobře osvětlen. Ve chvílích přívětivého počasí je tak viděn na kilometry daleko. Může vám tak pomoc v orientaci v případě, že se k němu chcete přiblížit.

Rozhledna byla kvůli bezpečnosti zbourána

Do roku 2021 se na vrcholu, na který je možné vyjet lanovkou, nacházela také dřevěná rozhledna. O lanovce budeme mluvit později. Nyní si připomeneme krátkou historii rozhledny, která byla kvůli špatnému stavu zbourána. Menší dřevěná rozhledna dosahující výšky tak akorát na výhled přes rostoucí stromy, byla postavena v roce 2000. Z výšky 14 metrů bylo možné dohlédnout například na nejvyšší horu Rychlebských hor Smrk či na Praděd Hrubých Jeseníků. Zahlédnout bylo při dobré viditelnosti možné také různé vrcholy Kladské kotliny. Protože se stav  dřevěné rozhledny během let zhoršoval, nebylo již bezpečné její využívání. A tak došlo k jejímu zbourání. Nyní její existenci připomínají pouze poslední kusy jejích dřevěných základů.

Oblíbené je zimní lyžování i letní turistika

Czarna Góra se nachází v hlavním severozápadním hřebenu Kralického Sněžníku. Tedy, jak Poláci říkají, v hřebenu Masywu Śnieżnika. Oblíbenou součástí této oblasti je i na severovýchodní straně nacházející se lyžařské středisko Ski Resort Czarna Góra. To je hojně navštěvován nejenom v zimě, ale také během celého roku. Obzvláště je oblíbeným během letního období. Z resortu se dá vyjet lanovkou na vrchol Černé hory.

Sjezdové lyžování

Na vrchol vede hned několik turistických tras

Odsud je nádherný výhled, do kterého se vejde i nejvyšší hora Hrubého Jeseníku Praděd. Zahlédnout lze také Bystřické hory. Ideální cestou, kterou se dostanete až na vrchol je červená nebo zelená turistická značka vedoucí z Przelęcz Puchaczówka. Vybrat si ale samozřejmě můžete i další nabízené možnosti třeba ze sedla Przelęcz Pod Jaworową Kopą. Můžete si vybrat náročnější, ale i jednodušší trasy, které zvládnou i menší děti.

Nenáročná trasa vám zabere pouze pár hodin

Jednou z nepříliš náročných tras, při které byste přibližně za hodinu a půl měli zdolat asi 3 kilometry je trasa vedoucí z Przełęczy Puchaczówka. Prakticky celá cesta až na vrchol hory Czarna Góra vede lesem. Nijak se při jejím zdolání rozhodně neunavíte. Hodí se tak na maximálně půldenní výlet. Ten si ale můžete podle libosti protáhnout i na další blízká místa.

I v okolí Czarnej Góry se nachází nespočet nádherných výhledů. Pokud se rozhodnete z vrcholu pokračovat dál, můžete se dostat až na místo Przełęczy pod Jaworową Kopą. Právě zde si vychutnáte nádherné výhledy do dalekých krajin.

Návštěvu Czarne Góry můžete spojit se zdoláním Kralického Sněžníku

Czarna Góra je nádherným přírodním místem. Protože se nachází jen několik desítek kilometrů od Kralického Sněžníku, je možné spojit návštěvu obou hor při jedné dovolené. Nádherný výhled budete mít z obou těchto vrcholů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno