Ať věřící nebo nevěřící, všichni návštěvníci polské Čenstochové mají většinou jediný cíl – klášter Jasná Hora, největší mariánskou svatyni, která hosti proslulou ikonu tak zvané Černé Madony. Čenstochová má mezi věřící pověst podobnou jako například Lurdy a je na pátém místě v seznamu největších poutních míst světa. Samotné město Čenstochová a jeho okolí ovšem také stojí za prohlídku.

Ročně přijdou miliony poutníků

Město Čenstochova (Częstochowa) leží asi 150 kilometrů od hranic s Českou republikou (hraniční přechod v Českém Těšíně) a podle současného správního uspořádání patří do Slezského vojvodství.

Zřícenina gotického hradu Olsztyn u Čenstochové.

Čenstochovétrvale žije asi 250 tisíc stálých obyvatel. Ročně je navštíví více než čtyři miliony poutníků. Město je dobře dostupné po silnici a po železnici.

Zajímavosti Čenstochové

 • Čenstochové je množství kostelů a jiných sakrálních staveb.
 • Je zde pořádán Mezinárodního festivalu sakrální hudby „Gaude Mater“ (hlavním pořadatem je Centrum pomoci kultury Centrum pomoci kultury „Gaude Mater“)
 • Z jiných než církevních památek návštěvníky může zajímat rezervace lužické kultury (archeologie),
 • muzeum věnované historii železnic (nachází se na vlakovém nádraží Stradom)
 • nebo muzeum výroby zápalek.
 • Současné výtvarné umění je možno zhlédnout v Galerii umění (Galeria Sztuki).
 • Poblíž Čenstochové je zřícenina gotického hradu Olsztyn. Byl postaven na vysoké vápencové skále v devátém století. Bývá označován rovněž jako Orlí hnízdo.
 • Ve městě má sídlo několik vysokých škol.

Klášter Jasná Hora a Černá Madona

Čenstochová je ovšem známa především jako poutní místo. Klášter Jasná Hora, založený konce 14. století, je zasvěcen Panně Marii. Poutníci chtějí především vidět slavnou ikonu, na níž je zobrazena Marie (tradičně v modrém) s dítětem v rudém šatu, oba se plně zlatou svatozáří. Pleť matky i dítěte jsou ovšem velmi tmavé barvy, a tak ikona dostala název Černá Madona. Věřící jí přisuzují zázračné schopnosti a proto před obrazem pronášejí své prosby a modlitby o pomoc. Panna Marie je polská patronka a klášter Jasná Hora v Čenstochové je považován za nejsvětější místo Polska. Napomohla tomu také pověst, jak Maria posílila obránce kláštera, když ho za třicetileté války obléhali Švédové.

Vděční či uzdravení poutníci, kterým Černá Madonapomohla, se místo vracejí s díky a s dary pro světici. Jsou k vidění v klášteře.

Víte, že…

 • … klášterní věž v Čenstochové je nejvyšší chrámová věž v Polsku?
 • … poutníci mohou svou cestu ukončit na křížové cestě kolem kláštera? Zájem je takový, že se u jednotlivých zastavení modlí vždy početné skupiny věřících.
 • … v areálu kláštera je i tak zvaná kaple paměti  národa? Uchovává skříňky s prstí z válečných míst, kde Poláci prolévali krev od 19. století do nedávné minulosti.

Foto: Zřícenina hradu Olsztyn u Čenstochové. (sxc.hu)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.