Cena nafty a benzínu v Polsku

I když rozdíl mezi cenou benzínu a nafty v Polsku a u nás už není tak citelný, jako býval v minulosti, stále ještě můžeme jet do Polska s téměř prázdnou nádrží a natankovat u některé polské čerpací stanice. Ceny nafty a benzínu v Polsku jsou sice o maličko, ale stále nižší než v České republice.

Cena nafty a benzínu v Polsku se mění

Sledovat vývoj cen nafty a benzínu u nás a v Polsku, to vyžaduje soustavnost. Ceny pohonných hmot se mění velice často. Mění se kurs české koruny vůči euru a vůči zlotému. Chceme-li být stále v obraze, dá to trochu počítání.

Stále levněji než u nás

Asi nejdůležitější je základní vědomí, že v Polsku není u čerpaček dráž než u nás. To příjemné, chceme-li vyjet na dovolenoudo Polska, a nebo máme-li v úmyslu zajet do některého z polských obchodů nebo obchodních řetězců na nákup.

Nepatrně levnější benzín či nafta (o korunu o dvě) bude příjemným  bonusem k hezké dovolené nebo k výhodnému nákupu.

Kalkulátory místních cen

Pro sledování cen benzínu a nafty v Polsku existují pravidelně aktualizované kalkulátory, nebo svědomitě vedené tabulky na stránkách věnovaných ekonomice. Nelze spoléhat na všeobecné informace sdělované na některých nespecializovaných serverech (které nota bene nebývají aktualizované). Kalkulátory někdy nabízejí volbu polského města, v němž hodláme natankovat, což je logické – jiné ceny se dají očekávat například ve Varšavě, jiné na Mazurských jezerech. Ale ani na kalkulátor není možno se zcela spolehnout, obchod s pohonnými hmotami je velice živý.

Na dálnicích nonstop

Síť čerpacích stanic v Polsku je hustá na dálnicích a rychlostních silnicích. Bývají otevřené po celých 24 hodin, a to i ve státní svátky. Avizo – dopravní značka se symbolem pumpy- je umístěno několik kilometrů před stanicí. Jako všude ve světě, i na polských pumpách poskytují doplňkové služby cestujícím (toalety, občerstvení, nákup). Na polském olejářském trhu obchodují světové firmy Shell, BP, Esso, Statoil či Neste. Stejnou úroveň služeb i kvalitu pohonných hmot poskytují i polské firmy Rafineria Gdaňsk a Orlen. U polských čerpacích stanic se prodává 95 a 98oktanový benzín, nafta, bezolovnatý benzín, biopalivo a plyn (LPG).

  • Menší čerpačky mají otevřeno obvykle jen do 18 hodin

Ilustrační foto: sxc.hu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno